Svatý Kryštof a Nevis

Ostrovní stát Svatý Kryštof a Nevis láká především ty cestovatele, kteří hledají tak trochu jiný Karibik. Nemá nekonečné pláže s bílým pískem, které jsou nejčastějším obrázkem Karibiku v katalogu každé cestovní kanceláře. Nemá ani monstrózní hotely. Přesto, nebo právě proto, může mnohé nabídnout. Najdete zde menší zálivy poskytující soukromí. Je tady pro ty z vás, kteří hledají místo, kde mohou poznávat nespoutanou tropickou přírodu a pořádat výlety do okolí, hledají klid a možnost relaxace.

Oblast patří mezi turisticky nejméně rozvinuté závětrné ostrovy souostroví Malé Antily. Také proto se s nadsázkou dá říci, že jej turisté míjejí a cestovatelé jsou z něj nadšeni. Ostatně Kryštofa Kolumba ostrov údajně natolik okouzlil, že jej pojmenoval právě po patronu cestovatelů. Kolumbus ostrovy objevil v roce 1493, přičemž první kolonie na Svatém Kryštofu byla založena Brity v roce 1623. Jako v případě mnoha dalších ostrovů Karibiku, také zde vlastnictví zpochybňovali Francouzi, načež ostrov definitivně připadl Britům v roce 1783. Nezávislost na Velké Británii byla vyhlášena přesně o dvě století později, ostrovy přesto zůstaly součástí Commonwealthu.

Dnešní obyvatelé ostrovů jsou z valné většiny potomky otroků, kteří byli v koloniálním období hojně dováženi z Afriky. Více než 75 % populace ostrovního státu žije na Svatém Kryštofu, kdežto Nevis je osídlen mnohem méně. Nevis má přitom separatistické tendence, ale hlasování o odtržení neprošlo. Dle ústavy je totiž potřeba, aby pro rozdělení byly dvě třetiny obyvatel, přičemž při posledním hlasování to byla pouze nadpoloviční většina.

Na ostrovy se doporučuje vyrazit zejména v hlavní sezóně, která zahrnuje zimní měsíce a začátek jara. Svatý Kryštof a Nevis nejsou natolik turistické lokality, takže se ani tehdy nemusíte obávat zástupů turistů. Většina turistického ruchu zde probíhá formou nárazového přívalu návštěvníků z výletních lodí, kteří se z přístavu vyhrnou do města. Pokud sem přesto vyrazíte mimo sezónu, musíte počítat s výskytem tropických bouří či hurikánů.

Užijte si skvělou dovolenou v Karibiku. Nabídku zajímavých zájezdů najdete zde.

Před cestou na Svatý Kryštof a Nevis

Vstupní podmínky

Pro občany Evropské unie je na ostrovy zajištěn bezvízový vstup od května 2009. Pokud cestujete na ostrovy jako turisté, víza pro pobyt dlouhý do 3 měsíců nejsou potřeba.

Očkování při vstupu do země se týká pouze těch cestovatelů, kteří přijíždějí z oblasti s výskytem žluté zimnice. Jinak není povinné očkování žádné. Na vašem rozhodnutí je klasické cestovatelské očkování, které zahrnuje hepatitidu A a B, břišní tyfus a tetanus.

Z hlediska dovozu věcí pro osobní potřebu je od cla osvobozen 1 litr alkoholu a 200 kusů cigaret na osobu, která musí být starší 21 let. Na ostrovech jsou přísné tresty za dovoz zakázaných omamných a psychotropních látek.

Než se vydáte na tento ostrovní stát, tak je vhodné si ověřit, zda máte o vstupních podmínkách aktuální informace. Ty se totiž mohou v čase měnit a různé cestovatelské weby pak v důsledku toho mohou uvádět rozporuplné údaje. Aktuální situaci si nejlépe ověříte u odpovědného zastupitelského úřadu, který je v tomto případě Vysoká komise pro Svatý Kryštof a Nevis se sídlem v Londýně.

Měna a ceny

Hlavní a oficiální měnou ostrovů je východokaribský dolar (East Caribbean Dollar), který mnozí již důvěrně znáte i z jiných států Karibiku. Ten je v bankách a směnárnách označován bankovním kódem XCD, přičemž v obchodech na cenovkách se uvádí jako EC$. Dejte si při platbě pozor na záměnu s americkým dolarem.

Jak jsme již naznačili, tak na ostrovech je možno platit také americkými dolary. Zpozorněte také při výdeji hotovosti, kdy někteří prodejci při platbě v USD mají tendenci vracet místní měnu. Je proto potřeba pro jistotu požádat o vrácení v USD. Místní měna je určitě rozšířenější u malých prodejců a v menších obchůdcích, kdežto USD zaplatíte v hotelu, v autopůjčovně nebo v lepší restauraci.

Ideální je dovézt si s sebou na ostrovy americké dolary a ty si zde dle potřeby směnit na místní měnu. Nebudete tak nikdy zaskočeni. Učinit tak můžete na letišti na Svatém Kryštofu a ve větších městech v bankách. Platit lze také platebními kartami, samozřejmě to opět platí pro turisticky frekventovanější lokality, velké obchody, hotely, autopůjčovny atd. Určitě se ale nemůžete spoléhat pouze na kartu, ostatně někdy si ani s terminálem nemusí rozumět. Budete-li potřebovat vybrat další hotovost, tak na frekventovanějších místech jsou dostupné rovněž bankomaty, avšak vydávají pouze místní měnu.

Pokud se podíváme blíže na místní ceny, tak levnější je ostrov Svatý Kryštof, na Nevisu je o něco dráž. Ceny za ubytování se jako vždy odvíjejí zejména od vašich požadavků a možností. Slušné ubytování seženete od asi 50 USD na osobu a noc, přičemž to ale může být i více než dvojnásobek za ještě stále relativně nižší standard. Pokud budete chtít ke své dovolené v Karibiku také patřičný luxus, připravte si 200 USD a více. Naopak pro nízkonákladové cestovatele, tedy baťůžkáře, jsou třeba na Svatém Kryštofu v resortu Trinity Inn Apartmets k dispozici také místa na kempování.

V případě restauračních zařízení počítejte s cenami od 10 do 30 USD, pokud mluvíme o běžné restauraci, tedy nic luxusního. Při stravování v místních pouličních bistrech a ve stáncích se lze najíst za ceny do 5 USD. Uvádíme ceny čistě za jídlo, tedy bez pití.

V restauracích, ale také na hotelu se připočítává daň ve výši 19 % z celkové ceny. Proto je s tím potřeba počítat. Tato přirážka se skládá z vládní daně ve výši 9 % a servisního poplatku (označován jako service charge) ve výši 10 %. Servisní poplatek nemusí být vždy započten, což platí především pro restaurace, pokud tomu tak ale je, nemusíte dávat spropitné.

Zdraví a bezpečnost

Na ostrovech se nacházejí dvě větší nemocnice, jedna na Svatém Kryštofu (Joseph N. France General Hospital) a druhá na Nevisu (Alexandra Hospital). Zdravotní péče zde ale není na standardu, na který jsme zvyklí. Nemocnice na Svatém Kryštofu nemá popáleninové centrum a pro hemodialýzu a CT vyšetření je potřeba pacienty převážet mimo ostrov. Ještě menší možnosti má nemocnice na Nevisu, kdy kvůli některým zákrokům je potřeba převážet pacienty zpravidla na Trinidad, Portoriko nebo do Miami.

Na Svatém Kryštofu je ještě jedna menší nemocnice (Sandy Points). Na ostrovech nenajdete soukromé kliniky, ale soukromí lékaři mívají privátní praxe. Za zákroky se na ostrovech platí předem. Z důvodu možného transportu v souvislosti s některými lékařskými zákroky je vhodné mít uzavřené soukromé cestovní pojištění, které kryje také náklady související s přepravou do jiného zdravotnického zařízení.

Z hlediska zdravotních rizik na ostrovech počítejte s možností přenosu horečky dengue po bodnutí komárem. Ti mohou přenášet také virus zika. Doporučuje se používat repelenty s vysokým obsahem DEET, které mají proti přenašečům těchto onemocnění lepší účinek. V Česku zakoupené repelenty nemusejí být nejvhodnější, lepší je proto koupit si nějaký na ostrovech, třeba v lokálním supermarketu.

Z hlediska běžné kriminality se není potřeba obávat ničeho zvláštního. V turistických oblastech samozřejmě hrozí krádeže věcí ponechaných na pláži bez dozoru nebo kapsářství. Je zkrátka vhodná běžná obezřetnost s ohledem na své věci.

Jídlo a pití

Jako asi na všech karibských ostrovech, také kuchyní na Svatém Kryštofu a Nevisu prostupují kreolské speciality. Ty se samozřejmě vyznačují širokým zastoupením mořských plodů a ryb. Oblíbenými jídly jsou roti, se kterým se můžete setkat i jinde, ale také goat water, což je skopové dušené se zeleninou. Přípravy jídel na tento způsob, tedy dušením s velkým množstvím zeleniny, jsou rovněž velmi oblíbené v celé karibské oblasti.

Svatý Kryštof a Nevis má samozřejmě své místní rumy vyráběné z cukrové třtiny, ke kterým patří Belmont Estate nebo Brinley Gold. Také zde se, jako na mnoha jiných ostrovech v Karibiku, vyrábí zdejší pivo Carib.

Počasí na Svatém Kryštofu a Nevisu

Typická sezóna, kdy na ostrovy vyráží nejvíce turistů, je klasicky zima a začátek jara. Zde je to hlavně od prosince do dubna, kdy je období sucha. Od května do října je zase období dešťů, které se vyznačuje krátkými prudkými dešťovými přeháňkami, jež jsou tolik typické pro podmínky tropického klimatu. Nejvyšší vlhkost se drží v centrální části ostrovů, kde je vyšší nadmořská výška a porosty deštných pralesů. Především od srpna do října hrozí zvýšené nebezpečí výskytu hurikánů.

V hlavní turistickou sezónu se pohybují průměrné denní teploty okolo 28 stupňů. Mimo sezónu, tedy přes letní měsíce, stoupají až na 31 stupňů. Díky tropickému podnebí jsou teploty celoročně poměrně stálé a ochlazení přinášejí trvalé větry od oceánu.

Jak cestovat na Svatý Kryštof a Nevis

Na svatém Kryštofu je letiště Robert L. Bradshaw International Airport, na Nevisu potom Vance W. Amory International Airport. Z Evropy je ovšem spojení poněkud horší, proto se nejčastěji létá přes okolní ostrovy, jako jsou:

  • Svatý Martin
  • Guadeloupe
  • Antigua
  • Portoriko

Například na Svatý Martin létá třeba KLM, dále Air France, které létají rovněž na Guadeloupe. Na Antiguu létají British Airways, XL Airways či Virgin Atlantic. Odtud se potom můžete vydat s některým z regionálních dopravců buď na letiště na Svatém Kryštofu nebo na Nevisu. Místními operátory jsou:

  • LIAT
  • Caribbean Airlines
  • WinAir

Daleko lepší spojení s ostrovy má severoamerický kontinent, odkud sem míří také hodně turistů. Létá sem American Airlines, US Airways, Delta, American Eagle, Air Canada a mnohé další. Také některé lety z Evropy jsou s přestupem právě přes území USA. Některé americké letecké společnosti mají pravidelné linky z Portorika.

Jedinečná dovolená v Karibiku za rozumnou cenu. Nabídky atraktivních zájezdů do exotiky najdete zde.

Po příjezdu na Svatý Kryštof a Nevis

Dovolená na Svatém Kryštofu a Nevisu

Začněme zlehka, tedy odpočinkem a relaxací, pro což je tento klidný ostrovní stát jako stvořený. Přestože zde totiž nenaleznete nekonečné pláže, kam až oko dohlédne, tolik typické pro karibskou oblast, tak je tady spousta nádherných zátok s překrásnými menšími plážemi, kde si užijete především soukromí a klid. Nejhezčí pláže má ostrov Nevis, kde nesmíte minout Pinney’s Beach. Najdete ji poblíž Charlestownu, tedy největšího města ostrova. Zdejší pobřeží s azurově modrými vodami je lemované, v Karibiku natolik ikonickými, vysokými kokosovými palmami. Poblíž se nacházejí také zbytky pevnosti Fort Ashby.

Ani Svatý Kryštof ale není s pěknými plážemi pozadu. Určitě navštivte zátoky Frigate Bay a Turtle Bay v oblasti zvané Southeast Peninsula, která je, jak název napovídá, na jihovýchodě ostrova. Krásné pláže v místních zátokách obklopuje nádherná divoká příroda. Budete-li chtít prozkoumat místní faunu do větších detailů, doporučujeme na Svatém Kryštofu navštívit jezero Great Salt Pond, které je největším jezerem na ostrovech. V okolí jezera najdete obrovské množství různých druhů vodních ptáků.

Již jsme zmiňovali ruiny pevnosti na Nevisu, ta nejvýznamnější místní pevnost je ale britská Brimstone Hill z 18. století na Svatém Kryštofu, která se vyznačuje tím, že je naopak velmi dobře dochovaná. Zřejmě i právě proto je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Hledejte ji nedaleko hlavního města Basseterre.

A když už jsme u hlavního města ostrovního státu, tak samotné Basseterre samozřejmě také stojí za návštěvu. Zdejší architektura učaruje všechny milovníky koloniálního období, protože zde najdete architektonické koloniální prvky jak britského impéria, tak Francie. Přehlídku koloniálních staveb hledejte samozřejmě na náměstí Independence Square. Obdivovat můžete i místní katedrálu Basseterre Co-Cathedral of Immaculate Conception.

Jste-li vyznavači spíše klasické turistiky po přírodních krásách ostrovů, tak k tomu máte jedinečnou příležitost jak na Svatém Kryštofu, tak na Nevisu. Nejvyšším vrcholem Svatého Kryštofa je nečinný stratovulkán Mount Liamuiga, který je vysoký 1156 metrů n.m. Na Nevisu je to zase stratovulkán Nevis Peak s výškou 985 metrů n.m. a je také nejvyšším vrcholem ostrova. Rovněž již je nečinný. K vrcholku Nevisu se dostanete výšlapem Windward Coast Rainforest Hike, kde můžete cestou obdivovat rozmanitou faunu a flóru deštného pralesa ostrova.

Svatý Kryštof a Nevis jsou obklopeny nádhernými korálovými útesy, takže na své si přijdou také milovníci potápění a šnorchlování. Za zmínku stojí také ostrůvek Booby Island, který se nachází v průlivu mezi oběma hlavními ostrovy. Ten má pouhých 100 metrů v průměru a je celý ptačí rezervací. Žije zde několik druhů terejů.

Doprava na Svatém Kryštofu a Nevisu

Na obou ostrovech můžete využít autobusové dopravy, resp. místních minivanů. Je to klasika prakticky po celém Karibiku. Je potřeba ale počítat s tím, že nejezdí podle pevných jízdních řádů, ale spíše dle potřeb místních, a tedy dle vytíženosti určitých tras. Zase vám ale zastaví kdekoliv, nicméně na ceně je potřeba se dopředu domluvit.

Mnoho řidičů minivanů si přivydělává tím, že nabízejí výlety dle vašeho přání. To se vám může hodit, pokud nepočítáte s půjčením automobilu a domluvíte se s větším počtem osob. Minivan zpravidla pojme 9 osob, pro výlet větší skupiny je tak ideální.

Pokud se přece jen rozhodnete pro maximální volnost a půjčíte si auto, tak si budete muset vyřídit místní řidičský průkaz. Jedná se samozřejmě pouze o byrokratickou formalitu v podobě vystavení potvrzení za 24 USD. To vám vystaví jen na základě evropského a mezinárodního řidičáku, který tedy také budete muset vyřizovat ještě před odletem z ČR.

V autopůjčovnách pořídíte auto od asi 70 USD na den, ale může to být klidně i dvojnásobek, samozřejmě totiž záleží na vašich požadavcích. Nezapomeňte připočítat také vhodné pojištění. Jezdí se vlevo. Silnice na ostrovech jsou relativně široké, takže to není taková divočina jako na mnohých jiných karibských ostrovech, ale je potřeba dávat přesto pozor na neukázněné chodce a můžete se setkat také s dobytkem. Nic s tím nenaděláte, je to zde normální a je prostě potřeba chvíli počkat, než stádo přejde.

Pro pohyb na ostrově můžete využít také klasickou taxislužbu, kde je specifikum, že neplatíte za osobu, ale za pronájem auta. Pro obvyklé trasy se ceny pohybují okolo 15 až 20 USD, ale je vhodné se raději dopředu zeptat řidiče, abyste nakonec nebyli překvapeni.

Budete-li si chtít váš pobyt na ostrovech trochu ozvláštnit, tak se můžete vydat na plavbu lodí. Hlavní město Basseterre na Svatém Kryštofu spojují místní lodní linky s Charlestownem na Nevisu. Za cestu zaplatíte 10 USD a bude trvat asi 45 minut.

Za předpokladu, že jste si půjčili automobil a potřebujete se dostat i s autem z jednoho ostrova na druhý, tak lze využít také trajekt. Platí se zde východokaribským dolarem. Za auto s řidičem zaplatíte 75 EC$, přičemž každou další osobu cesta vyjde na 15 EC$. Pokud máte v plánu, že se vrátíte ještě ten stejný den, tak vás obě cesty auta s řidičem nevyjdou na 150 EC$, ale o 25 EC$ levněji. Trajekt se jmenuje Sea Bridge Ferry a plaví se mezi Major’s Bay na Svatém Kryštofu a Cades Bay na Nevisu, přičemž cesta trvá 20 minut.