Země zaslíbená pro jachtaře, milovníky slunění i potápění. Nádherné karibské pláže obklopují luxusní resorty, které uspokojí ty nejnáročnější návštěvníky. Vydáte se na jachtě kolem korálových útesů, prozkoumáte krásy místní panenské přírody a odpočinete si tak, jako málokde na světě. To vše a mnohem více vám nabídnou Americké Panenské ostrovy.
Jedná se o souostroví, které se rozkládá na trojici hlavních ostrovů Svatý Tomáš, Svatý Jan a Svatý Kříž. Kromě toho jsou zde desítky dalších menších ostrůvků. Americké Panenské ostrovy jsou nezačleněným územím Spojených států a patří do souostroví Malé Antily. Američané je v roce 1917 koupili od Dánů, kteří si je dříve přisvojili při boji koloniálních mocností o tato území. Měly totiž strategickou pozici, tak byl o ně velký zájem. Odkup Američany byl iniciován z toho důvodu, jelikož měli obavy, aby si z nich Němci za 1. světové války neudělali námořní základnu.
Panenské ostrovy v roce 1493 objevil Kryštof Kolumbus a dal jim tehdy jméno Svatá Uršula. Američané část ostrovů odkoupených od Dánů následně pojmenovali právě Americké Panenské ostrovy. Druhá část po koloniálních tahanicích nakonec patřila Britům, kteří jí v návaznosti na to dali jméno Britské Panenské ostrovy. Přestože dnes každá část patří jinému státu, tak jsou geograficky součástí jednoho celku. Nejblíže je na západ Portoriko a na východ Anguilla.
Původními obyvateli ostrovů byli Arawakové, později Karibové. Všechny tyto kmeny padly za oběť osídlení Evropany, ať už při vzájemných bojích nebo kvůli zavlečeným nemocem. Na ostrovy se ve velkém dováželi afričtí otroci za účelem pěstování cukrové třtiny, jako tomu bylo na mnoha místech v Karibiku. Z té se dnes ostatně vyrábí po celém světě populární karibský rum. Otroctví postavil mimo zákon roku 1848 tehdejší dánský guvernér.
V současnosti již na ostrovech zemědělství nehraje velkou roli a většina zemědělských produktů se musí dovážet. Základ ekonomiky tvoří cestovní ruch. Kromě toho je zde několik ropných rafinerií. Funguje tady také textilní průmysl, výroba léků, elektroniky a samozřejmě, a to hlavně, výroba rumu.
Americké Panenské ostrovy jsou podobně jako Britské Panenské ostrovy nebo také sousední Portoriko, hojně navštěvovány americkými turisty. Mnoho lidí se zde plaví na jachtách, zejména z nedaleké Floridy. Je to jedno z nejkrásnějších míst Karibiku. Na ostrovy se můžete vypravit v hlavní sezóně, která je od prosince do května, ale připravte se na to, že tehdy je zde samozřejmě nejvíce turistů. Nejnabitější je přelom roku. Pokud sem však zavítáte v jarních měsících, budete mít dovolenou klidnější.
Před cestou na Americké Panenské ostrovy
Vstupní podmínky
Před cestou na Americké Panenské ostrovy je potřeba splnit stejné podmínky, jaké se týkají vstupu na území USA. Budete tedy potřebovat platný biometrický pas a před samotnou cestou také vyplnit formulář ESTA, za což zaplatíte 14 USD. Klasická víza již nějakou dobu občané ČR při cestě do USA nepotřebují. Neplatí to pro situace, kdy byste chtěli pobývat na ostrovech déle než 90 dní. Tehdy si vízum vyřídit musíte.
Formulář ESTA vyplňujte zásadně na oficiálním webu. Je vhodné žádost podat aspoň 72 hodin před odletem, ale nedoporučujeme to nechávat na poslední chvíli. Pokud by totiž byla vaše žádost zamítnuta, budete si muset vyřídit cestovní vízum, což může trvat třeba 2 týdny.
Povinné očkování pro vstup do země se nevyžaduje. Proto zvažte pouze cestovatelskou klasiku, kde je žloutenka typu A i B, břišní tyfus a tetanus. Zda podstoupíte některé z doporučených očkování by mělo odpovídat rizikům, která souvisejí se způsobem trávení vaší dovolené.
Měna a ceny
Měnou ostrovů je americký dolar, což značně usnadňuje situaci pro turisty. Co situaci naopak komplikuje, jsou místní ceny. Počítejte s tím, že za to základní ubytování zde dáte nějakých 70 USD za osobu a noc, pokud však budete chtít slušný standard, tak počítejte s částkami spíše od 100 USD nahoru. Mimo sezónu je ubytování samozřejmě o něco levnější, někdy až o polovinu, ale spíše počítejte v průměru s třetinovým poklesem cen.
K výslednému účtu v hotelu se připočítává taxa 8 % za ubytování a také 10 – 15 % servisní poplatek (service charge). Servisní poplatek ve stejné výši se účtuje také v restauračních zařízeních, případně je očekáváno spropitné v obdobné výši. Je-li však poplatek na účtu zahrnut, se spropitným si nemusíte dělat starosti.
Na ostrovech lze platit kartou na očekávatelných místech. Tedy v hotelových komplexech, ve velkých obchodech a některých restauracích. Hotovost si lze vybrat v místních bankomatech, které se soustřeďují v turisticky frekventovaných lokalitách.
Zdraví a bezpečnost
Mezi hlavní zdravotní rizika na ostrově patří horečka dengue, kterou přenášejí komáři rodu Aedes. Je proti nim potřeba se chránit účinnými repelenty. Doporučujeme zakoupit některý z místních přípravků, protože ty České nemusejí účinkovat v potřebné míře.
Kriminalita se na ostrovech vyskytuje v podobě klasických krádeží. Není proto potřeba se obávat zvýšeného bezpečnostního rizika. Jednoduše si dávejte pozor na své věci a nenechávejte je pohozené jen tak bez dozoru na plážích, v autě nebo cennosti a peníze volně na hotelu. Nezapomeňte také na kvalitní cestovní pojištění.
Jídlo a pití
Bez jídla a pití se na ostrovech neobejde žádná oslava nebo festival. Kuchyně je tak velmi rozmanitá. Běžně se konzumuje dušené hovězí a kuřecí maso, které je zde velice populární. Jako příloha se používá rýže, hrášek, sladké brambory, smažené banány, fazole či čočka. Svou úlohu mají pochopitelně také mořské plody a ryby, které v karibské kuchyni nechybí nikdy. Jsme na území USA, takže ochuzeni nebudete ani o fastfoody, ale také řadu světových kuchyní, které nabízejí hlavně restaurace v turistických oblastech.
Karibik se neobejde bez rumu a nejpopulárnější je zde Cruzan Rum, který se vyrábí na ostrově Svatého Kříže. Z rumu se připravuje rovněž řada koktejlů, které ochutnáte ve zdejších barech. Populární je tady také nápoj hořkosladké chuti zvaný mauby. Tuto charakteristickou chuť mu dodává kůra stromu rhamnaceous.
Počasí na Amerických Panenských ostrovech
Na ostrovech jsou nejtypičtější teploty okolo 28 stupňů přes den. Nejteplejší jsou letní měsíce a začátek podzimu, kdy teploty stoupají běžně nad 30 stupňů. Vzduch ale neustále ochlazují pasáty vanoucí od moře, takže teplota je pocitově snesitelnější.
V hlavní sezóně od prosince do května je období sucha, zbytek roku je deštivější, ale srážky jsou minimální. Červen až listopad může přinést hurikány. V roce 2017 byly ostrovy zasaženy hurikány Irma a Maria, které v tomto roce poničily velkou část Karibiku. V současnosti se však již situace vrací o normálu a důležitá infrastruktura opět funguje.
Jak cestovat na Americké Panenské ostrovy
Na ostrově se nachází dvojice hlavních letišť. Jedno z nich je na ostrově Svatého Tomáše a obslouží tak rovněž blízký menší ostrov Svatého Jana. Je to letiště Cyril E. King u hlavního města Charlotte Amalie a je největším v zemi. Druhé je letiště Henry E. Rohlsen u Christianstedu na vzdálenějším ostrově Svatého Kříže. Na ostrovy můžete letět třeba se společnostmi:
- Delta
- KLM
Pro nás je důležité, že obě letecké společnosti letí na ostrov Svatého Tomáše přímo z Prahy pouze s jedním přestupem. Ten je zpravidla na JFK. A letenku seženete už od 18 tisíc korun. Také z ostatních evropských letišť se na Svatého Tomáše dostanete pouze s přestupem. Uvedené aerolinky létají třeba rovněž z Frankfurtu, odkud létá ještě třeba Air France, přičemž přestup při letu z Německa je pak na JFK nebo v Atlantě. Letenka je navíc o něco dražší, takže z ČR to postrádá smysl.
Na ostrovy se také můžete dostat přes některý z jiných karibských ostrovů a zbytek cesty absolvovat s lokálním dopravcem. Často se létá třeba přes Portoriko. Ne vždy je to ale cenově výhodnější trasa, takže pokud si můžete koupil letenku z Prahy celou v režii třeba Delty, není potřeba o tom dlouho přemýšlet. Každopádně ze starého kontinentu se bohužel na Americké Panenské ostrovy přímou linkou nijak nedostanete. S USA je pochopitelně spojení mnohem lepší a samozřejmě se odtud létá přímo.
Po příjezdu na Americké Panenské ostrovy
Dovolená na Amerických Panenských ostrovech
Každý z trojice hlavních ostrovů je něčím zajímavý. Při cestě do této ostrovní země byste si tak určitě neměli nechat ujít návštěvu žádného z nich. Svatý Tomáš je centrem turistického ruchu ostrovního státu, ale místní prostředí uchvátí nejednoho cestovatele. Na ostrově Svatého Jana najdete více klidu a příležitostí pro pěší turistiku. Svatý Kříž je potom nejodlehlejší oblastí s panensky čistým Karibikem s minimem komerčního turismu. Který z ostrovů si vás získá?
Ostrov Svatého Tomáše
Nejrušnějším ostrovem je Svatý Tomáš (St. Thomas). Patří také k těm nejnavštěvovanějším ostrovům v oblasti. Zdejší krajina na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou a lví podíl na tom mají místní zalesněné pahorky a malebné zátoky s překrásnými scenériemi. Můžete ostatně využít hned několika vyhlídek.
Hlavním městem ostrova i celého státu je Charlotte Amalie, která nese od roku 1691 jméno dle dánské královny, manželky krále Christiana V. Kdysi se jednalo o jednu z prvních osad na ostrově a stala se tak častým terčem pirátů. S ostrovem se pojí jméno piráta Edwarda Teacheho, známého pod přezdívkou Blackbeard, tedy Černovous. V centru města můžete obdivovat dobovou koloniální architekturu. Srdcem města je Main Street, tedy hlavní třída, která prochází historickým centrem a vybočuje z ní několik malebných dobových uliček. Protože je místo navštěvováno především turisty, dnes tady samozřejmě najdete mnoho obchůdků, kde vám budou nabízet upomínkové předměty.
Main Street vede od náměstí Rothschild Francis Market Square k Emancipation Park ve východní části města. Z parku můžete vyrazit k další místní památce, kterou je pevnost Fort Christian ze 17. století. Karibská oblast je mnohými koloniálními pevnostmi ostatně proslulá. Tato je zajímavá především tím, že je postavena z tmavých červených cihel. V prostorách pevnosti dnes najdete muzeum, kde zaujme historický drtič na cukrovou třtinu, který byl poháněn zvířaty. Kromě toho je v pevnosti umělecká galerie. Poblíž pevnosti najdete dánské kasárna z 19. století.
Emancipation Park může být také vaším výchozím bodem, odkud se vydáte uličkami na Government Hill, kde můžete cestou obdivovat okolní dobovou architekturu, ať už jde o běžné domky nebo kostelíky. Od Government House pak vede 99 schodů k pevnosti Blackbeard’s Castle, která byla sídlem již zmiňovaného piráta Černovouse. Město z této vyhlídky máte jako na dlani. Na vrcholu můžete obdivovat také Haagensen House, vilu dánského bankéře z 19. století. Uchvátí vás okolní terasovité zahrady a přístupný je rovněž dobový interiér.
Na další vyhlídku se z města dostanete lanovkou, a to na Paradise Point. Zde se nachází plošina, která je v nadmořské výšce 210 metrů. Jsou odtud vidět okolní ostrůvky Water Island a Hassel Island a je odtud také úžasný výhled na přístav St. Thomas Harbor, kde často kotví obrovské výletní lodě.
Pokud se posuneme z města trochu dále, tak obdivujete-li rádi rozmanitý podmořský život, navštivte záliv Jersey Bay, kde naleznete skaliska Cow and Calf, tedy kráva a tele, nebo zavítejte na Coki Point, které je asi nejlepším místem pro potápění na ostrově. Pokud chcete obdivovat život pod hladinou trochu pohodlněji, nenechejte si ujít návštěvu Coral World Ocean Park, kterou naleznete u pláže Coki Beach. Mají zde 363 tisíc litrů objemnou nádrž a lze se zde živočichu také dotýkat. Nejúchvatnější je akvárium s rejnoky a další zdejší akvária nabízejí mnohé ukázky bohatého podmořské života.
Když zmiňujeme pláže, tak pobřeží Svatého Tomáše jich lemuje na čtyřicet a všechny jsou nádherné. Pláže v zálivu Hull Bay vyhledávají vyznavači surfingu či windsurfingu. Mezi ty turisticky klidnější patří Limetree Beach v jižní části ostrova, naopak rušněji je v zátoce Magens Bay. Zdejší pláž ale pravidelně obsazuje žebříčky nejkrásnějších pláží světa. Pokud se chcete vyvarovat největšího návalu turistů, vyhněte se víkendu. Za zmínku stojí také místní plážové bary a mnohé restaurace, kde si pochutnáte na čemkoliv, na co budete mít právě chuť.
Nad zálivem Magens Bay se také nachází botanická zahrada o rozloze dvou hektarů. Kdysi zde bývaly plantáže, dnes je tady vybudován systém dřevěných chodníčků, které vás provedou kolem banánovníků a chlebovníků. Rostou zde také helikonie, zázvor a na dvacet druhů nádherných orchidejí.
Ostrov Svatého Jana
Oceníte-li klidnější prostředí stranou od turistického ruchu, východně, kousek od ostrova Svatého Tomáše, pouhé 3 kilometry přes úžinu Pillsbury Sound, se nachází poklidný ostrov Svatého Jana (St. John). Ostrov je výbornou volbou pro všechny milovníky pěší turistiky, protože zde najdete okolo dvaceti značených turistických tras kopcovitým terénem a původním tropickým porostem, který opět pohltil i opuštěné plantáže. Všechny stezky v podstatě vedou národním parkem, který tvoří drtivou většinu plochy ostrova.
Na ostrově jsou zachovalé původní porosty mangrovů a bažinaté pobřeží. Těmi vás provede stezka z dřevěných chodníčků, Francis Bay Trail. Spatříte zde především velké množství vodních ptáků, kteří se sem vydávají za potravou. Jsou to třeba volavky, pelikáni či jespáci.
Zmiňovaný národní park Virgin Island, nabízí lehčí i náročnější túry. Jedna z těch delších, ale kterou si stojí za to projít, je Reef Bay Trail, jež vede od hlavní silnice až na jižní pobřeží ostrova. Můžete zde při průchodu deštným pralesem spatřit obrazce na skalách, které pocházejí od původních obyvatel, indiánů Arawaků. Cestou jsou k vidění zbytky starého mlýna na zpracování cukrové třtiny. Vydat se můžete i na nejvyšší bod ostrova, Bordeaux Mountain, přičemž v okolí jsou ještě další dva vrcholy ostrova.
Součástí národního parku je také pobřeží a pobřežní vody ostrova. Jsou tady výborné podmínky pro šnorchlování nebo potápění. Platí to zejména pro zátoky Trunk Bay a Reef Bay. V prvním zálivu najdete přes 200 metrů dlouho podmořskou stezku, která potápěče provede těmi nejzajímavějšími místy zdejšího korálového útesu. Zajímavou potápěčskou lokalitou je také nedaleký drobný ostrůvek Watermelon Cay.
Pokud budete chtít vyhledat trochu toho odpočinku po náročném výletu, tak se vydejte na ty nejkrásnější pláže ostrova. Jsou především při severním pobřeží, kde najdete mimochodem také skvělé podmínky pro surfování. Fotografy je vyhledávaná především Honeymoon Beach, která zřejmě byla předlohou pro každý kýčovitě krásný obrázek Karibiku. Dále neopomeňte pláže v zálivech Maho Bay nebo Cinnamon Bay.
Největším městem, nebo spíše osadou, je na ostrově přístav Cruz Bay, přes který sem míří většina návštěvníků. Zdejší nábřeží lemují četné obchůdky, bary a restaurace. Pokud tedy hledáte na ostrově rušnější centrum místního života, najdete jej jedině zde. Na jih od města v zálivu Great Cruz Bay, se soustředí také většina zdejších hotelů.
Ostrov Svatého Kříže
Největší z trojice hlavních ostrovů leží jižněji a trochu stranou. Je jím Svatý Kříž (St. Croix), který je nejméně zasažený masovou turistikou. Pokud tedy hledáte božský klid, najdete jej tady. Toto místo je spíše pro baťůžkáře než pro milovníky luxusu, protože luxusní resorty zde budete hledat zbytečně. Ostrov utváří kopcovitý terén střídaný nížinami, kde v minulosti bylo mnoho plantáží cukrové třtiny, které dnes připomínají už jen zbytky budov a mlýnů. Okolí ostrova obepíná korálový útes, který skýtá ty nejlepší podmínky pro potápění na Amerických Panenských ostrovech.
Všem vyznavačům potápění či šnorchlování proto určitě doporučíme nedaleký neobydlený ostrůvek Buck Island na severovýchodě ostrova, který je chráněnou přírodní rezervací s korálovými útesy. Mnohé korálové sloupy zde dosahují výšky až 9 metrů a v jejich okolí naleznete opravdu rozmanitý podmořský život. Zajímavá potápěčská lokalita je také Cane Bay Wall. Buck Island nabízí také nádherné pláže. Ty najdete i přímo na ostrově Svatého Kříže, kde určitě zavítejte na Shoy Beach u Christianstedu.
Christiansted je také největším městečkem ostrova, kde je k vidění koloniální architektura. Jméno má po dánském králi Christianovi VI. Naleznete zde také pevnost Fort Christiansvaern z 18. století. Druhým významným městečkem na opačné straně ostrova, je Frederiksted, které má trochu ospalejší charakter. Jméno dostalo po dánském králi Frederiku V. Také zde je pevnost z 18. století, která se samozřejmě jmenuje Fort Frederik.
Připomínkou koloniálních dob a odkazem na stovku bývalých plantáží cukrové třtiny je sídlo Whim Estate, které je poblíž Frederikstedu. Podíváte se tady na to, jak zde žili v dávných dobách otroci, kteří tady museli pracovat. Kousek odtud je botanická zahrada St. George Village, která je vlastně celá na území kolem starých plantážních budov a mlýnů.
Ke Karibiku kromě pověstných pláží a moře nepatří nic s takovou samozřejmostí, jako rum. Na tomto ostrově si málokdo nechá ujít návštěvu Cruzan Rum Distillery, která je největším lihovarem na území ostrovního státu. Nejedná se tedy o historickou památku, ale můžete si jej prohlédnout přímo v plném provozu. Rum lze ochutnat i zakoupit, mají jak čisté, tak ochucené varianty.
Doprava na Amerických Panenských ostrovech
Ostrovy jsou, podobně jako jejich britský soused, ideální k pronájmu lodě nebo motorového člunu. Můžete tak totiž prozkoumat okolní ostrůvky a potápěčské lokality, na které byste se jinak nedostali. Na ostrovech existuje řada společností, které vám jachtu, plachetnici nebo člun pronajmou. Jakou loď si můžete půjčit je především otázka vašich schopností, či vlastnictví kapitánského průkazu příslušné kategorie.
Jednotlivé ostrovy mají také dobré lodní spojení v rámci svého okolí, a to zejména trajekty. Ty jezdí jednak mezi všemi třemi hlavními ostrovy, tak zejména o víkendech také mezi Svatým Tomášem, Svatým Janem a sousedním Portorikem, které také patří ke Spojeným státům.
V rámci ostrovů se můžete přemisťovat rovněž letecky. Letiště jsou na ostrovech Svatý Tomáš a Svatý Kříž. Místní letecké společnosti operují také v rámci ostatních ostrovů Karibiku. Dobré letecké spojení je na Britské Panenské ostrovy nebo Portoriko.
Americké Panenské ostrovy jsou jediným místem ve Spojených státech, kde se jezdí vlevo. Pokud si půjčíte auto, můžete tak učinit na všech ostrovech. Třeba na ostrově Svatého Jana vede silnice North Shore Road okolo pobřeží, po které si mnoho turistů udělá okružní jízdu. Ostrov Svatého Kříže nabídne spoustu zajímavých míst k vidění okolo silnice ve vnitrozemí.