Antigua a Barbuda je nezávislým ostrovním státem, který patří mezi nejvíce navštěvované destinace v Karibiku. Přesto je v povědomí našinců paradoxně poněkud neznámým. Plejáda nádherných pláží s bílým pískem a průzračným karibským mořem je však nekonečná. Pláží je opravdu neskutečné množství. Říká se, že každý den v roce si můžete zajít na jinou. Ačkoliv se dnes jedná již o nezávislý stát, dlouhá léta byl pod britskou koloniální nadvládou, což tady na vás dýchne na každém rohu.
Stopu zde Britové zanechali nepochybně také v popularitě kriketu, který je tady národním sportem a místní obyvatelé jej doslova zbožňují. Kromě klasiky Karibiku, kterým je potápění v nádherných průzračných vodách a možnost prozkoumávání okolních vraků, je ostrovní stát skvělou volbou pro provozování vodních sportů, jakými jsou třeba jachting. Trochu toho kulturního vzrušení pak můžete jistě načerpat i v rytmech místního karnevalu.
Jak je asi zřejmé, tento ostrovní stát se skládá z dvojice hlavních ostrovů. Jak je ale u karibských ostrovních států běžné, tak v okolí najdete ještě plejádu dalších menších ostrůvků, které jsou často cílem potápěčů, kteří zde obdivují okolní nedotčené korálové útesy. Je zde také ještě jeden větší ostrov, kterým je Redonda, ten je tvořen zejména horami a není obydlený. Všechny ostrovy Antiguy a Barbudy se nacházejí v Malých Antilách v tzv. závětrné části.
V severní části ostrova Antigua dosahuje do výšky 100 metrů n.m. členitý vápencový útvar, na jihu jsou zase zbytky sopky. Nejvyšším vrcholem je s výškou 402 metrů n.m. Mount Obama (do roku 2009 Boggy Peak). Ano, nemýlíte se, kopec byl skutečně přejmenován po Baracku Obamovi. Barbuda je naopak rovinatá a je tvořena zejména korálovými vápenci. Neobydlená Redonda má sopečný původ a skály zde dosahují výšky 300 metrů n.m. Hlavním městem ostrovního státu je Saint John’s, který je na Antigue také nejvýznamnějším přístavem.
Historické pozadí je poněkud zamotané, protože Antiguu objevil v roce 1493 všem známý španělský mořeplavec Kryštof Kolumbus. Tehdy zde žili domorodí Arawakové. Od roku 1620 se stala španělským územím, avšak už v roce 1632 byl obsazen Brity. Poté ještě následovalo kratší období okupace Francií a v roce 1667 zde nakonec vzniklo britské panství. Británie zde roku 1764 vybudovala vojenský přístav, který byl základnou britské karibské námořní flotily. Nesl jméno English Harbour. Své jméno nese dodnes, ale je už v podstatě pouze mementem dávno minulých koloniálních dob a silného britského impéria. Je to ale úžasné až magické místo, kde se tropická krása snoubí s všudypřítomným anglickým stylem.
Pokud se rozhodnete vyrazit na Antiguu a Barbudu, tak hlavní sezóna je zde od prosince do poloviny dubna. V té době je zde také nejpříjemnější klima na návštěvu ostrovů, kdy nehrozí mnoho srážek. Musíte ale počítat s tím, že ceny zde v tomto období opravdu nebudou lidové. To ale není nic překvapivého.
Antigua a Barbuda je ideální místo pro milovníky exotiky. Nabídky dovolených v tomto karibském ráji zde.
Antigua a Barbuda je každopádně výborným místem pro strávení vaší exotické dovolené, a to ať už holdujete šnorchlování, potápění nebo třeba jachtingu. Také milovníci britského stylu si zde musejí díky patrnému vlivu koloniálních dob přijít na své. V neposlední řadě je potřeba zmínit výborný třtinový karibský rum, který se pálí přímo na Antigue.
Před cestou na Antiguu a Barbudu
Vstupní podmínky
Pro cestu na Antiguu a Barbudu jako turista není potřeba vízum. Tato povinnost byla zrušena díky dohodě s Evropským společenstvím už v roce 2009. Před vstupem na ostrov vás čekají každopádně klasické formality, jako je vyplnění imigračního formuláře. Je samozřejmě potřeba mít platný pas aspoň 6 měsíců od předpokládaného data návratu z ostrova a také zpáteční letenku nebo lodní lístek.
Tak trochu zajímavostí je, že je na ostrovy zakázán dovoz kamuflážového oblečení, a to nejen za účelem prodeje, ale také pro vlastní potřebu. Takže pokud máte nějaké ty maskáčové svršky, tak sem s nimi raději nejezděte.
Ministerstvo zahraničních věcí nicméně doporučuje, aby si každý, kdo cestuje na ostrovy, vyžádal aktuální informace od zastupitelského úřadu. Podmínky vstupu na území se totiž mohou měnit a české úřady ne vždy jsou o změnách včas informovány. V případě Antiguy a Barbudy je potřeba se obrátit na High Commision for Antigua and Barbuda v Londýně.
Měna a ceny
Podobně jako na jiných karibských ostrovech, také zde je oficiální měnou východokaribský dolar, který má oficiální bankovní kód XCD. V obchodech je označován jako EC$ (East Caribbean Dollar). Obecně tuto měnu najdete u šestice nezávislých karibských ostrovních států a dvou britských zámořských teritorií, mezi které patří například Anguilla, Britské Panenské ostrovy či Montserrat.
Platit na ostrovech můžete jak místní měnou, tak americkými dolary. Zpravidla pro vás bude znamenat nejpříjemnější kurz místní měna, ale není to pravidlem a někde se zase neobejdete bez amerického dolaru. V turistických oblastech není problém platit ani přímo platebními kartami VISA nebo MasterCard, ale bankomaty jsou jinak také běžné. Antigua a Barbuda patří k vyspělým státům Karibiku, a tak platební možnosti opravdu nejsou tím, co vám zde bude dělat vrásky na čele.
Za ubytování se zde v průměru platí od 100 do 200 USD, luxus si pak dopřejete od 350 USD až po částky, jak hluboká je vaše peněženka. V restauracích se dá stravovat v průměru od 10 do 20 USD za hlavní chod.
Při placení v restauraci nebo v hotelu vás může překvapit, že suma je navýšena o pětinu až čtvrtinu oproti cenám, které jste viděli na menu. To je dáno tím, že jídelní menu ještě neobsahuje government tax (vládní daň), která se pohybuje v rozmezí od 7 do 15 % a k tomu je ještě 10 % servis charge (poplatek za služby).
Zdraví a bezpečnost
Ostrovní stát nepředstavuje pro turistu zvýšené riziko, pokud bude dbát základních bezpečnostních doporučení. To znamená nenechávat své věci zbytečně bez dozoru nebo volně pohozené v hotelových pokojích, kde lze využít služeb trezoru. Také je vhodné se vyvarovat přílišného vystavování drahé elektroniky na veřejnosti, případně chodit někde v noci do temných uliček osamocení bez doprovodu.
Ze zdravotního hlediska se zase vyvarujte vodě z neznámého zdroje. Jinak hrozí samozřejmě úrazy v moři při neopatrnosti, jako jsou škrábance o korály apod. V Karibiku je také všudypřítomný strom Manchineel Tree, který je prudce jedovatý a už při doteku vám způsobí puchýře. Není dobré se pod něj třeba ani schovávat při dešti. Komáři Aedes přenášejí horečku dengue, takže si s sebou do kufru vezměte také nějaký vhodný repelent, o kterém víte, že účinkuje.
Očkování pro vstup na ostrovní stát není potřebné, resp. se nevyžaduje. Povinnost je pouze pro ty osoby, které přijíždějí z oblasti s výskytem žluté zimnice, což pokud jedete z ČR, se vás pochopitelně nijak netýká. Je na vašem zvážení, zda se necháte očkovat proti hepatitidě A, případně i B pro delší pobyty. Doporučení je také na břišní tyfus.
Jídlo a pití
Na ostrovech jsou v turisticky frekventovaných oblastech běžné restaurace, které mají mezinárodní úroveň. K turistickým místům patří samozřejmě zejména hlavní město Saint John’s, ale také Jolly Harbour a English Harbour. V restauracích pochopitelně očekávejte vyšší ceny než třeba u pouličního prodeje. Zde si však dejte pozor na to, co a kde jíte a jaké je asi pozadí přípravy jídla, abyste si nepřivodili zbytečně zdravotní problémy.
V restauracích si můžete pochutnat zejména na plodech moře. Na menu mnoha restaurací najdete rybu zvanou red snapper (chňapal rudý), dále grouper, mahi mahi nebo mečoun. Většina ryb se obvykle servíruje s rýží.
Národní jídlo je fungi, příloha je z kukuřičné mouky a pepperpot. Jde o něco jako guláš se zeleninou, plataniny a dýní. Doporučujeme zde vyzkoušet také velice populární černý ananas (black pineapple), který je ale mimořádně sladký. Ještě můžete ochutnat specialitu známou jako goat water, což je se zeleninou dušené kozí či skopové maso, kořeněné je skořicí a hřebíčkem.
Počasí na Antigue a Barbudě
Místní klima na ostrovech je velmi teplé, nejlépe z pohledu počasí uděláte, pokud sem pojedete v hlavní sezónu, tedy od prosince do půlky dubna. To se teploty pohybují okolo 27 stupňů. Červenec a srpen je naopak nejteplejší, kdy je zde běžně vysoko nad 30 stupňů.
Září a říjen jsou obdobím dešťů, které není ale příliš intenzivní. Musíte se však připravit na krátké silné deště. Opravdu ale trvají zpravidla v řádu minut, a potom je rychle zase obloha vymetená. Je to typický obrázek počasí pro mnohé tropické ostrovní státy. V období dešťů se také vyskytují hurikány a tropické bouře. Ostrov Barbuda byl v roce 2017 silně zasažen hurikánem Irma. Hurikán na ostrově způsobil rozsáhlé škody a všichni obyvatelé byli tehdy dočasně evakuováni.
Z hlediska oblečení máte v Karibiku obecně málo starostí. To je ostatně jeden z důvodů, proč sem jezdíme, není to tak? Čili lehká trička a kraťasy jsou z pohledu místního podnebí naprosto dostačující. Dále je to už pochopitelně na každém, nakolik se bude účastnit nějakých společenských událostí a tak podobně. Ale to si jistě už dokáže každý pohlídat sám.
Jak cestovat na Antiguu a Barbudu
Ostrovní stát Antigua a Barbuda patří k více rozvinutým karibským oblastem a díky tomu také nabízí komfortní spojení s Evropou. Mezinárodní letiště V. C. Birda (ANU) na ostrově Antigua přijímá lety společností:
- British Airways
- Virgin Atlantic
- XL Airways
- Caribbean Airlines
Všechny výše uvedené společnosti nabízejí linku z londýnského Gatwicku. Velice příznivé ceny nabízí nízkonákladová společnost XL Airways nebo také Caribbean, zde však již s mezipřistáním na Barbadosu. Z Velké Británie létá ještě další nízkonákladovka, BMI, a to z Manchesteru.
Pokud chcete letět přes Německo, konkrétně Frankfurt, tak zvolte určitě Condor, který mívá zajímavé akce na letenky. Pokud poletíte z Prahy, tak vás letenka v akci může vyjít i pod 15 tisíc korun. Průměrné ceny se přitom pohybují při letu z Prahy okolo 22 tisíc. Z Prahy samozřejmě na Antiguu a Barbudu nelétá přímo nic, takže Condor je pro našince asi nejlepší varianta.
Jsou ještě další možnosti, které se hodí zejména těm z vás, kteří hodláte cestovat i na jiná místa v rámci Karibiku. Můžete zvolit KLM nebo Air France, které létají na okolní ostrovy, třeba na Svatý Martin. Potom se na Antiguu přesunete s některým z místních regionálních dopravců. Ti zde mají široké pole působnosti, protože letecká přeprava mezi ostrovy je naprosto běžná a využívána klasicky i místními. Lokálními dopravci, kteří takovou přepravu zajišťují, jsou třeba:
- LIAT
- Carib Aviation
- Winair
Antigua má také velice dobré spojení i do USA. Takže pokud se rozhodnete zamířit do Karibiku z USA, kde třeba momentálně pobýváte, můžete využít služeb společností jako American Airlines, US Airways nebo Continental.
Jakmile se budete po dovolené z Antiguy vracet domů, tak počítejte s platbou odletové taxy. Platí se na karibských ostrovech běžně taxy jak za odlety, tak opuštění přístavu apod. Odletová taxa z Antiguy je 50 EC$.
Po příjezdu na Antiguu a Barbudu
Dovolená na Antigue a Barbudě
Vyžití na ostrovech Antigua a Barbuda je opravdu široké. Můžete si dosyta užívat úžasných možností, které nabízí Antigua, nebo přestat vnímat běh času a nechat se učarovat růžovým pískem z lastur na Barbudě. Všechno je to jen na vás.
Ostrovy Antigua a Barbuda nabízejí 365 písečných pláží, tedy jedna vám vyjde na jeden den v roce. Aspoň to tvrdí místní. Můžete zde navštívit jak pláže žijící čilým turistickým ruchem, tak ty naprosto odlehlé. Určitě byste měli zavítat do Hawksbill Bay, což je záliv, kde najdete čtveřicí překrásných pláží. Jedna z nich je dokonce jedinou nudistickou pláží na ostrově. Ta je spolu s dvěma dalšími přístupná pouze skrz hotelový komplex, kde si lze ale vstup vyžádat. Jedna z pláží je pak přístupná volně.
Je zde opravdu hodně možností pro milovníky plachtění, a to protože je zde vítr v podstatě celoročně. Pokud nejste v této činnosti právě přeborníky, tak si lze objednat plavbu, na které se nebudete muset o nic starat, ale pouze se kochat okolní úžasnou krajinou a tyrkysově modrým a průzračně čistým mořem. Díky skvělým podmínkám se zde však koná řada mezinárodních závodů v jachtingu, jako je třeba Antigua Sailing Week, který se koná na sklonku hlavní sezóny, tedy na přelomu dubna a května. Dalším dubnovým závodem je Antigua Classic Yacht Regatta, kde vás čekají historické lodě a posádky v dobových kostýmech.
Jako zajímavost můžeme uvést, ale zřejmě si toho velmi rychle všimnete sami, že místní až fanaticky zbožňují kriket, je národním sportem číslo jedna. To je typické i pro jiné karibské ostrovy. Děti jsou zde ke kriketu vedeny už od útlého věku a nejlepší kriketoví hráči jsou tady opravdovými ikonami. Na Antigue se nachází také supermoderní stadiony.
Dá se říci, že jachting a kriket patří mezi symboly Antiguy a Barbudy, ale nebylo by to kompletní, kdybychom nezmínili třtinový rum. Vyrábí se na ostrovech po mnoho let a po letitém zrání v dubových sudech pak výsledný špiritus slouží jako základ pro místní koktejly a punče. Vyrábí se zde světlý i tmavý karibský rum pod značkou Cavalier, ten má i různé chuťové varianty. Víceletý destilát pak je English Harbour Rum, jehož název se pojí s jednou z nejdůležitějších etap Antiguy a Barbudy.
English Harbour je bývalý britský přístav z koloniální doby a určitě stojí za návštěvu. Zaujme vás dobová architektura. Je mementem koloniálních dob a milovníci tohoto období zde mohou obdivovat třeba ozdobné hlavy plachetnic. Najdete zde i dům po admirálu Nelsonovi. Britové odsud vyplouvali, aby bránili své někdejší výsadní postavení v Karibiku. Na druhou stranu měl pro britské impérium svou stinnou stránku, pro níž byl nazýván jako „anglický hřbitov“. Místo bylo totiž zamořené moskyty a prolezlé nemocemi.
Pokud se chcete trochu oddávat sportovním aktivitám a jachting není pro vás zrovna to pravé, tak na Antigue najdete dvě nádherná osmnáctijamková golfová hřiště. Samozřejmostí jsou také četné možnosti provozování plážových sportů.
Antigua také trochu převzala fenomén všem známý z Las Vegas, a sice rychlé svatby bez zbytečných formálních záležitostí. Proto jsou ostrovy také cílem mnoha zamilovaných párů. Svatba na pláži ve stínu palem má ostatně své nepopiratelné kouzlo.
Na Antigue nesmíme opomenout hlavní město Saint John’s. Přístavní město nabídne turistům pestré karibské trhy a můžete obdivovat také místní památky. Mezi nimi je katedrála, která byla vystavěna po zemětřesení v roce 1843. Vyznačuje se kamennou strukturou a nahradila původní dřevěný kostel z roku 1681. V katedrále najdete interiér vyzdobený dřevem z borovic, což je nepochybně unikátní a působí to tak trochu dojmem vnitřních prostor trupu plachetnice.
Na ostrově Antigua se v minulosti ve velkém pěstovala cukrová třtina, která patří k zemědělské činnosti ostrova dodnes. Historicky je ale spojena s obdobím otroctví, které zde bylo zrušeno v roce 1834. Nejstarší bývalá cukrová plantáž je Betty’s Hope a můžete ji do svých výletních cílů zahrnout také. Nejdete zde kamenné mlýny i to, co zbylo z někdejší varny. Místní muzeum vám poskytne informace o životě na plantáži a způsobu výroby cukru.
Pokud zavítáte na Antiguu mimo hlavní sezónu, tak na přelomu července a srpna nesmíte minout Antigua Carnival, který vám nabídne týden dlouhou oslavu hudby a tance, jež je zakončená velkolepým průvodem v karnevalových kostýmech.
Dovolená v Karibiku je čím dále populárnější. Podívejte se na ostrovy Antigua a Barbuda za rozumnou cenu.
Nemůžeme opomenout ani ostrov Barbuda, který stojí trochu ve stínu Antiguy. Antigua má totiž opravdu silně rozvinutý turistický ruch, kdežto Barbuda je spíše klidnějším místem. Pokud se však nevyžíváte v tlačenici turistů, je právě tento ostrov tou správnou volbou. Téměř veškerá nepočetná populace ostrova žije v Codringtonu. S Antiguou ostrov spojuje jediná letecká linka, která létá dvakrát denně. Jednou za den vyplouvá také trajekt a je zde různá příležitostná lodní doprava, která dováží zásoby. Zde se zkrátka jezdí za klidem.
Unikátní na Barbudě jsou pláže s tzv. růžovým pískem, což jsou vlastně rozmělněné lastury, takže se ve skutečnosti o písek nejedná. Celé západní pobřeží Barbudy je tvořeno lagunou Codrington Lagoon, kde sídlí početné kolonie fregatek. Jedná se o národní park. Můžete se do přirozeného prostředí těchto ptáků vypravit v rámci výletů na člunech.
Pro celkovou odtrženost od masového turismu je Barbuda vyhledávána také potápěči. V okolí ostrova lze nalézt množství vraků lodí a samozřejmě je prakticky celý ostrov obklopen korálovými reefy. Pro romantické duše zase lze doporučit úžasné západy slunce na Palmetto Point.
Doprava na Antigue a Barbudě
Na ostrovech najdete na 77 km železnic a 1165 km silnic, přičemž zpevněných povrchů je 384 km. Silnice nejsou zrovna ve skvělém stavu. Hlavní město Saint John’s je zároveň významným přístavem a důležitým ekonomickým uzlem na ostrově.
Již jsme zmiňovali letiště V. C. Birda, které lze využít i pro cesty na další karibské ostrovy. Ostatně z tohoto letiště povede vaše první cesta do místa vašeho ubytování, a to zpravidla taxíkem, které jsou u letiště běžně k dispozici. Těmi se pochopitelně můžete pohybovat také v rámci ostrova.
Pokud však chcete ušetřit, zkuste to autobusem, nebo případně dobrodružnější povahy mohou i stopem. Autobusy, nebo obvykle spíše minibusy, jsou levnou možností, jak zde cestovat. V hlavním městě Saint John’s je dvojice hlavních autobusových nádraží:
- East Bus Station (Independence Avenue)
- West Bus Station (v blízkosti tržnice)
Z prvního stanoviště jezdí autobusy na východ a sever ostrova. Druhé uvedené stanoviště obsluhuje vesnice na západě a jihu Antiguy a také častou turistickou destinaci English Harbour.
Pokud se rozhodnete půjčit si vlastní auto, tak vás to vyjde asi na 50 až 80 USD na den. K tomu musíte ještě připočítat 15 USD na den za pojištění. Autopůjčovny najdete už v areálu letiště, kterým jste pravděpodobně dorazili do země. Ostatně kde jinde nastražit past na turistu než hned při výstupu z letadla. Začíná to už tím, že abyste si tady mohli půjčit auto, potřebujete nesmyslný místní řidičský průkaz, který vás bude stát 50 EC$. Ten platí 90 dní.
K tomu si připočtěte, že stav silnic není nejlepší, řidiči na pravidla také příliš nedbají a značení je poněkud chaotické. Je tedy otázkou, zda je při půjčení automobilu na Antigue a Barbudě o co stát, zvlášť pokud se dá dopravovat podstatně levněji. Pokud se však pro půjčení auta rozhodnete, nezapomeňte, že se jezdí vlevo.
Když se budete potřebovat dostat z Antiguy na Barbudu, tak mezi oběma ostrovy jezdí katamarán, který provozuje Barbuda Express. Cesta trvá asi 90 minut. Je to spíše pro ozvláštnění výletu, protože pokud vám jde pouze o rychlý přesun, lze využít letecké dopravy, třeba Carib Aviation. Že mezi karibskými ostrovy se používá letecké spojení jako běžná forma dopravy, o tom jsme se již zmiňovali v části věnované cestě na ostrovy.