Barbados

Korálový ostrov Barbados, je jedna z nejoblíbenějších turistických destinací. Kombinuje tropický Karibik a evropský standard, proto se mu často říká „malá Anglie“. Koloniální doby jsou sice minulostí, ale vliv Angličanů je na ostrově všudypřítomný. Turisty zde přitahují zelenomodré vody Karibiku a nekonečné pláže s bílým pískem na západním pobřeží. Pobřežní vody ostrova navíc lemují korálové útesy, které představují jedinečnou možnost mít pestrobarevný podmořský svět doslova na dosah ruky.

Nejsou to ale jen scenérie Karibiku jako z katalogu. Ostrov nabízí mnohé také na pevnině, kde si na své přijdou milovníci přírody, kteří mohou obdivovat řadu jeskynních komplexů a podzemních jezer, které určitě stojí za vidění. Barbados je nejvýchodnější částí Karibiku, patří k návětrným ostrovům Malých Antil a leží trochu stranou od ostatních karibských ostrovů. Nejblíže směrem na západ je Svatý Vincenc a Grenadiny, vzdálený 168 kilometrů. V podobné vzdálenosti je ostrov Svaté Lucie. V blízkosti je také Martinik nebo Grenada.

Povrch ostrova tvoří, až na výjimky, především nížinaté oblasti. Nejvyšším bodem ostrova je Mount Hillaby, který má pouhých 340 metrů n.m. Jak jsme již zmínili, ostrov má svůj původ v činnosti korálů, tvoří jej tedy převážně vápenec vyzvednutý podsouváním jihoamerické litosférické desky pod karibskou. Nevzniknul tedy v důsledku vulkanické činnosti, jako mnoho jiných karibských ostrovů. Na ostrově najdete především plantáže cukrové třtiny a pastviny, kterým ustoupila drtivá většina původního deštného lesa a porostů mangrovů. Zemědělství dříve tvořilo hlavní ekonomiku ostrova, dnes už je to však cestovní ruch.

Ostrovní země Barbados je v současnosti nezávislým státem, který ale zůstal součástí Commonwealthu. Z toho vyplývá, že v minulosti patřil Velké Británii, a ta měla také významný vliv na jeho historický vývoj. V roce 1536 jej objevili portugalští mořeplavci a dali mu název Isla de los Barbados, což v překladu znamená něco jako „ostrov vousatých“. Název odkazuje na dlouhé liány místního fíkovníku, připomínající vousy. V roce 1625 se ostrov stal britskou kolonií. Britové zde o dva roky později založili první osadu Holetown. Zajímavostí je, že již v koloniálních dobách měl ostrov značnou míru autonomie, protože už v roce 1639 zde vznikl parlament, který je třetím nejstarším na západní polokouli.

Jako jinde v Karibiku, také zde se masivně dováželi afričtí otroci pro těžké práce na plantážích cukrové třtiny. Ostrov rovněž zažil četné vzpoury otroků, známá je třeba Bussaovova rebelie v roce 1816. Autonomii získal ostrov v roce 1930. Mezi lety 1958 a 1962 byl ve federaci Západoindických ostrovů, přičemž nezávislým státem se stal 30. listopadu 1966.

Na Barbados se můžete vydat celoročně, protože i když se hlavní sezóna soustředí na zimní měsíce a část jara, tak je klima celoročně přívětivé. Pokud se hlavní sezóně vyhnete, čekají vás jako bonus jak lepší ceny, tak méně turistů. Barbados je na úplném okraji pásu hurikánů, proto je zde toto nebezpečí poměrně nízké. Pokud chcete riziko eliminovat zcela, nejezděte na ostrov hlavně od července do září.

Užijte si neopakovatelnou dovolenou. Nabídka zajímavých zájezdů na Barbados zde.

Před cestou na Barbados

Vstupní podmínky

Pro vstup na ostrov jako turista v současnosti již není potřeba víza. Je tomu tak od 28. května 2009, kdy byla zrušena vízová povinnost pro občany Evropské unie. Současný bezvízový styk vám tak umožňuje pobývat na ostrově až 3 měsíce (v šestiměsíčním období). Potřebovat budete pouze cestovní pas s platností aspoň půl roku od data, kdy předpokládáte návrat ze země.

Na ostrově se nevyžaduje povinné očkování, vyjma situací, kdy přijíždíte z Brazílie, Bolívie, Francouzské Guyany, Panamy, Peru, Surinamu a Venezuely. V těchto zemích se totiž vyskytuje žlutá zimnice, a právě proti této nemoci očkování vyžadováno je. Při vstupu na Barbados je v takových případech potřeba se prokázat očkovacím průkazem. Vakcína má účinnost 10 let a je potřeba, aby byla aplikována aspoň 10 dní před příletem na ostrov. Na vašem zvážení je pak doporučené cestovatelské očkování „pro jistotu“, kde patří žloutenka A a B, břišní tyfus a tetanus.

Veškeré informace ohledně vstupních podmínek je vždy vhodné si ověřit u příslušného zastupitelského úřadu, protože se samozřejmě může stát, že se v čase budou měnit. Aktuální informace vám může poskytnout buď velvyslanectví Barbadosu v Bruselu nebo Vysoká komise Barbadosu v Londýně. Určitě vám informace bude schopno poskytnout také pražské velvyslanectví Velké Británie, jelikož země je členem Commonwealthu. Nejbližší české velvyslanectví přímo na místě je potom v Havaně na Kubě.

Měna a ceny

Ostrov má jako hlavní měnu barbadoský dolar, který má bankovní zkratku BBD, přičemž v obchodech bývá značen jako Bds$. Platit lze také americkými dolary, kdy v některých případech je to preferovaná varianta. To je případ zejména hotelů (platby za ubytování). Na hotelu a v restauraci se také můžete setkat na výsledném účtu s přirážkou 10 %. Je to tzv. poplatek za služby (service charge), přičemž v restauraci může sloužit jako spropitné. Nemusíte tak dávat další. Tento poplatek není běžně součástí cen za služby v hotelu či jídelního menu, navýšení se proto projeví až na účtence. Každopádně je potřeba s tím počítat.

Vzhledem k tomu, že je Barbados tolik oblíbený u turistů, poznáte to také na zdejších cenách. Jedná se zkrátka o jednu z dražších zemí Karibiku. Tím se země snaží nalákat i bohatší klientelu. Nicméně i zde se dá pořídit dostupné ubytování, které seženete od 50 USD na pokoj a noc. Jedná se o takový slušný standard. Nejlevněji se ubytujete i za polovinu, ale už půjde o řadu kompromisů. Pokud naopak od dovolené vyžadujete luxus, platí to, co všude jinde v Karibiku, možnosti jsou dány jen vaší peněženkou. Pro luxusní ubytování si připravte od 200 USD za noc výše. V restauracích se pak začíná na cenách od 10 USD, přičemž opět rozhodují hlavně vaše nároky.

Na Barbadosu najdete širokou síť bankomatů, využít můžete také služeb místních bankovních institucí. Jejich největší koncentrace je pochopitelně v turisticky frekventovaných lokalitách. Jsou zde také běžně dostupné směnárny, kde si můžete americké dolary dle potřeby rozměnit na místní měnu. Zde je dobré připomenout ještě vztah mezi barbadoským a americkým dolarem. Místní měna je na americký dolar pevně navázána, takže 2 BBD jsou rovny 1 USD.

Zdraví a bezpečnost

Z pohledu zdravotních rizik na ostrově hrozí možnost nakažení horečnatým onemocněním známým jako horečka dengue. Není to výjimka Barbadosu, znalí cestovatelé vědí, že je to typické pro celý Karibik. Nemoc přenášejí místní komáři a je dobré se chránit repelenty. V posledních letech se může vyskytnout také virus zika, takže je dobré použít repelenty s vysokým obsahem DEET, které koupíte ideálně přímo na ostrově. Je to zde běžný sortiment i supermarketů. Tyto repelenty totiž bývají nejúčinnější a pomohou i tam, kde český repelent nemusí stačit.

Na Barbadosu je dobrá úroveň místních zdravotnických zařízení, zejména pak těch soukromých. Také je jich zde dostatek, protože Barbados je zkrátka velmi vyhledávaná turistická destinace. Je však potřeba platit za výkony dopředu, a to platí i v případě základního ošetření. Ceny nejsou zrovna nízké a určitě je vhodné mít sjednané kvalitní komerční cestovní pojištění. To by mělo krýt i náklady na případný transport do jiné země.

Určitě se vyplatí, pokud vaše cestovní pojištění bude krýt také rizika, která jsou spojena s běžnou kriminalitou. Patří zde třeba krádež platební karty. Zločinnost vás na ostrově může potkat právě zejména v rámci běžných krádeží. Pouliční kriminalita má zvýšený výskyt zejména v turistických oblastech s větší frekvencí lidí, což je logické. Je dobré mít základní obezřetnost ke svým věcem, nenechávat je volně pohozené na pláži nebo viditelně v autě. V noci se vyhýbejte osamělým místům a určitě je lepší se pohybovat ve více lidech než osamoceně. Jsou to obecná doporučení, která je dobré dodržovat kdekoliv.

Jídlo a pití

Barbadoskou, či chcete-li bajanskou, kuchyní, prostupují anglické vlivy z dob kolonialismu, ale také vlivy indické a africké gastronomie. Ve stručnosti ale lze říci, že je zde mnoho společných prvků s kuchyní typickou pro oblast Karibiku. Připravte se na kořeněné chutě, které jsou zde velice v oblibě. Jídla se hojně upravují s velkým množstvím zeleniny, na dochucení se používají bylinky.

Samozřejmě je v místních gastronomických specialitách hojně využíváno plodů moře, které putují čerstvé přímo do místních restaurací. Ve Welches se pravidelně koná grilovací slavnost Fish Fry, kde si určitě pochutnáte, a to za super ceny.

Velmi populární jsou zde fish cakes, což jsou v podstatě rybí karbanátky. Dále samozřejmě na mnoha karibských ostrovech známé roti, tedy kuře s bramborami zabalené v placce. Dělají se tady sendviče z tzv. létající ryby. Na menu se také můžete často setkat s rybami King Fish, Blue Marlin nebo Dolphin Fish, kde se nemusíte bát, že by se jednalo o delfína, jak by název mohl nabádat. Často se připravuje rovněž ryba známá jako mahi-mahi, kterou najdete také ve státním znaku země.

Národním jídlem na Barbadosu je cou-cou, kde jsou hlavními ingrediencemi kukuřičná mouka a ibišek. V listopadu se na ostrově dělají na tradiční oslavu tzv. conkies, pochoutka mnoha Bajanů. Jde o dušenou směs v banánovém listu.

Barbados, jako turistická lokalita, samozřejmě nabízí i typické možnosti stravování známé odkudkoliv ze západní Evropy. Máme na mysli fastfoody, čínská bistra, pizzerie, pouliční stánky a další. Pochutnat si ale můžete na druhou stranu třeba v luxusních podnicích na gurmánské francouzské kuchyni.

Z pohledu pití se v hojném množství konzumují ovocné šťávy a džusy, což má souvislost s místním klimatem, kdy obecně má člověk menší pocit hladu, proto je potřeba doplňovat rychlé cukry kvůli energii. Místní také hodně pijí zdejší pivo, kterým je na Barbadosu značka Banks.

Na ostrově je populární nejstarší rum na světě, kterým je proslulý Mount Gay. Často se zde konzumuje s kolou, a to v poměru čtyři díly rumu na jeden díl koly. Rum je také základem pro mnoho různých koktejlů, které můžete ochutnat v některém z mnoha místních barů.

Počasí na Barbadosu

Hlavní sezóna na ostrově je od prosince do května, jak je typické pro většinu oblastí Karibiku. Tehdy je období sucha. Od oceánu zde vanou prakticky neustále pasáty, které místní tropické monzunové klima trochu mírní a je zde tak spíše mírné tropické podnebí. V průměru se denní teploty pohybují běžně okolo 28 stupňů. Připravte se na to, že je zde samozřejmě převážně slunečno a horko. Přitom noci jsou jen o něco málo chladnější. Voda je na Barbadosu celoročně v hodnotách od 26 do 30 stupňů.

Ostrov se nachází v pásu hurikánů. Jeho poloha trochu stranou od potenciálně nejpostiženějších oblastí však zajišťuje, že se mu ty nejhorší bouře vyhýbají. Přesto od června do listopadu, tedy v období dešťů i v sezónu hurikánů, jsou zde běžné tropické bouře a silné větry častým jevem. Trvalého deště se obávat nemusíte, protože v tropických oblastech mají spíše charakter silných, ale krátkých přeháněk. Nejvyšší nebezpečí vzniku hurikánů je hlavně od července do září, ale poslední velký hurikán se zde přehnal v roce 1780, což už je tedy opravdu dlouhá doba.

Jak cestovat na Barbados

Na ostrově se nachází Grantley Adams International Airport. Najdete jej v jihovýchodní části ostrovního státu. Na toto mezinárodní letiště existuje pravidelné přímé spojení z Londýna, takže se tady dopravíte bez větších problémů a složitých přestupů. Běžně sem létají společnosti:

  • Virgin Atlantic
  • British Airways
  • American Airlines

Britské letecké společnosti Virgin Atlantic a British Airways nabízejí přímé spoje, jejichž běžné ceny bez slev se mohou pohybovat okolo 20 tisíc korun. Pokud poletíte z Prahy s přestupem v Londýně, tak tedy počítejte s o něco vyšší částkou. V případě Virgin Atlantic i British Airways se navíc letí z Gatwicku, takže se budete muset přesouvat z Heathrow.

V tomto ohledu nabízí zajímavou možnost American Airlines, kde se ceny pohybují o nějaké 2 tisíce korun níže. Navíc se letí přímo z Heathrow, takže se v Londýně při cestě z Prahy nebudete muset přesouvat na Gatwick. Trasa z Londýna na Barbados ale není tentokrát bohužel bez přestupu, který je v Miami.

Na Barbados jsou také dobré přímé spoje ze severoamerického kontinentu. Létají zde samozřejmě již zmíněné American Airlines a dále třeba Air Canada nebo nízkonákladová společnost Westjet. Možností, jak se dopravit na Barbados, je samozřejmě mnoho a vždy pro vás může být lepší trochu jiná varianta. Někteří turisté volí také možnost se dopravit na jiný z ostrovů Karibiku a následně přeletět na Barbados s místním dopravcem, jako jsou LIAT nebo Caribbean Airlines.

Neopakovatelná dovolená na Barbadosu v karibské exotice. Nabídku zájezdů na najdete zde.

Po příjezdu na Barbados

Dovolená na Barbadosu

Barbados vám nabídne nádherné pláže a korálové útesy, ostatně je to korálový ostrov, takže nelze čekat nic jiného. Ty nejkrásnější z nich najdete na jihozápadě a jihu ostrova, kde je tzv. „platinové pobřeží“. Tyto pláže se vyznačují typickým bílým jemným pískem, který si s oblastí Karibiku většina turistů spojuje. Ty nejhezčí pláže jsou Brandons, Folkestone a Heywoods, ale také pláže v zálivech Paynes Bay a Mullins Bay. Všude můžete šnorchlovat v mělké vodě a obdivovat krásy místních korálových útesů, které obklopují celý ostrov.

Hlavně západní pobřeží nabízí skvělé možnosti pro potápěče, které zajímají vraky lodí. Najdete jich zde více než tucet a mezi nejznámější patří Berwyn v zátoce Charlisle Bay, který je relativně na mělčině a díky tomu je také snadno dostupný. Dalším známým vrakem je třeba Bajan Queen.

Na Barbadosu si užijí také příznivci aktivních vodních sportů, jako je surfing či windsurfing. Pro surfaře je Barbados útočištěm zejména období od listopadu do června, přičemž nejznámějšími surfařskými lokalitami jsou Silver Sands a Maxwell. Barbados vám ale nabídne také další sportovní aktivity, ke kterým patří mnoho možností pro cyklisty. Najdete zde opravdu hodně upravených cyklostezek, takže lze objevovat krásy ostrova i na souši, a přitom se věnovat aktivnímu sportu.

Jste-li příznivci golfu, pak vás na Barbadosu zaujme možnost navštívit hned šestici místních golfových hřišť. Národním sportem na ostrově je nicméně kriket, čemuž se po dlouholeté britské nadvládě nelze divit. Není to přitom ojedinělé, platí to i pro jiné karibské ostrovy, které v minulosti patřily mezi britské kolonie.

Rozhodnete-li se pro nějakou tu pěší turistiku, tak i pro to je na Barbadosu určitě místo. Ačkoliv je ostrov spíše ploššího rázu, tak ve vnitrozemí najdete několik kopců a na severovýchodě ostrova pak oblast Scotland District, kde je také nejvyšší bod ostrova se skvělou vyhlídkou. Je jím Mount Hillaby s 340 metry n.m. Cesty do vnitrozemí vás zavedou také k řadě jeskyní. Nejznámější je Harrison’s Cave. Jeskyně jsou velkou a významnou zásobárnou pitné vody na ostrově.

Přestože je Barbados poměrně hustě osídlen a v Karibiku patří mezi lidskou činností značně ovlivněné ekosystémy, tak přesto, nebo právě proto, místní vláda hodně dbá na ochranu přírody. Původní deštné lesy zde třeba již prakticky neexistují, mangrovníky jsou také výjimkou. Můžete ovšem navštívit přírodní útočiště Graeme Hall, které zachovává poslední zbytky mangrovů a pobřežních mokřadů na Barbadosu, nebo botanickou zahradu Andromeda.

Za zmínku stojí také národní park Farley Hill, kde najdete ruiny paláce z koloniálních dob. Ty jsou schované vysoko na kopci v lese z mahagonových stromů. Je odsud nádherný výhled na členité pobřeží Atlantiku. Je to skvělé místo pro piknik a na Barbadosu se tady také často oddávají zamilované páry.

Hlavním městem a ekonomickým centrem ostrova, je Bridgetown. Leží v jihozápadní části ostrova v zátoce Carlisle Bay. Město je takovou směsicí dobové koloniální architektury a moderních staveb. Historické centrum města je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Ve městě můžete také obdivovat anglikánskou katedrálu nebo židovskou synagogu z 19. století. Chcete-li si odpočinout a udělat si pěknou procházku, navštivte oblast Careenage, což je mořská úžina, která prochází městem až do jeho centra.

Do Bridgetownu můžete vyrazit také za místním bohatým nočním životem. Vyhlášený je noční klub Harbour Lights. Nejvíce to žije ale na ulici St. Lawrence Gap, která je poblíž letoviska Dover Beach. Značnou oblibu zde má hudební klub The Old Jamm Inn a nedaleko odsud je také známý plážový bar Mullins. Když jsme u plážových barů, tak určitě se podívejte také do Carib Beach Bar v Oistins a do plážové restaurace Crystal Waters ve Worthing.

Doprava na Barbadosu

Na rozdíl od jiných karibských ostrovů, na Barbadosu funguje opravdu kvalitní hromadná doprava, která jezdí dle pevného jízdního řádu. Nemusíte se tedy dohadovat s řidičem minivanu, kam, za kolik a jestli vůbec vás sveze, ale můžete využít místních modrých autobusů.

Jde o státní hromadnou dopravu, která dle pevného řádu jezdí poměrně na čas. Jízdné je vždy 1 USD, resp. 2 Bds$. Je přitom zcela jedno, kam jedete. Za dolar tak můžete objet celý ostrov, nebo se posunout o jednu zastávku. Kam autobus jede, poznáte dle cedulky za čelním sklem. Autobusové zastávky u silnice jsou specifické tím, že mají dívčí jména. Ostatně je dle toho je lze lehce navzájem rozlišit.

Samozřejmě i zde můžete využít minivanů, které na ostrově mají žlutou barvu. Ty jsou soukromé a pojmou 9 cestujících. Plní v podstatě roli taxíku, cenu je třeba si předem domluvit u řidiče. Minivany jezdí zejména na západním pobřeží a na jihu ostrova.

Nejlepší, a hlavně nejpohodlnější možností, jak procestovat ostrov svobodně, je zapůjčení automobilu. Na ostrově působí řada autopůjčoven, které nabízejí jak budgetové vozy, tak ty luxusní. V nabídce jsou i dodávky nebo otevřené vozy, což jsou zejména menší terénní vozidla, která se k prozkoumávání krás ostrova skvěle hodí.

Pro půjčení vozu si budete muset vyřídit místní řidičské oprávnění, což je v podstatě potvrzení za 10 USD. Aby vám jej vystavili, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, který si zase pro změnu necháte vystavit už u nás doma před odletem. Samozřejmě nezapomeňte ani na kartičku našeho evropského řidičáku, bez kterého je ostatně ten mezinárodní neplatný. Když se nakonec prokoušete veškerou potřebnou byrokracií, nezapomeňte na to, že stejně jako v případě ostatních bývalých britských kolonií, také zde se jezdí vlevo. Rychlostní limity jsou 50 km/h v obci a mimo obec je to 80 km/h. Silniční síť je na Karibik na velmi dobré úrovni, přičemž většina silnic první třídy začíná v hlavním městě Bridgetown.