Jamajka

Představte si tu největší pohodu v Karibiku, jaká jen může být. Představte si rytmy zvučného reggae a snad každému vyvstane v myšlenkách Bob Marley. A hned na to ostrov Jamajka, která je s tímto hudebním géniem navěky spojená. Současná Jamajka je rájem na zemi, ale nebylo tomu tak vždy. Některé neduhy přetrvaly dodnes, ale vypravit se sem, je snem snad každého, nejen milovníka rytmické hudby. Jamajka je totiž jiná, velmi pestrá, výjimečná. Zdaleka ne tak monotónní, jako se mohou zdát některé jiné karibské ostrovy.

Jamajka patří do souostroví Velké Antily, byla objevena Kryštofem Kolumbem v roce 1494, o několik let později ji kolonizovali Španělé, ale mezi lety 1655 a 1962 byla kolonií Velké Británie. Od té doby je nezávislým státem, avšak je nadále součástí Commonwealthu. Jamajka je dodnes největším ostrovem v Karibiku, na kterém se hovoří anglicky. Většina původních obyvatel jsou potomci otroků z Afriky, kteří zde byli dovezeni kolonizátory jako pracovní síla na třtinové plantáže. Nejblíže jsou Kajmanské ostrovy, Kuba nebo Haiti.

Jamajčané se rádi baví u hudby, ostrov je domovem hudebního stylu reggae, ale také zde frčí ska a dance hall. S Jamajkou je spojený rastafarianismus, který je zároveň sociální, kulturní a politickou filosofií, je úzce spjat právě s reggae a také s marihuanou, která na ostrově roste prakticky jako plevel. Marihuana je však na ostrově jako droga nelegální. Typický rastafarián nosí dredy, je vegetarián a mezi obvyklé barvy oblečení patří žlutá, zelená a červená. Rastafarianismus, který je více kulturním hnutím než náboženstvím, proslavila ikona ostrova, již zmiňovaný Bob Marley.

Na Jamajku se můžete vydat po celý rok. Přestože má ostrov hlavní sezónu typicky v zimě a z kraje jara, tak ani mimo ni neuděláte chybu. Je tady stabilní klima, teploty a nebezpečí hurikánů je spíše nižší. Jamajka stojí za návštěvu nejen pro ty, kteří se rádi vlní v rytmu reggae nebo mají benevolentní vztah k lehkým drogám, ale také pro milovníky dobrodružství, přírody, karibského klimatu i nočního života, který tady umí být divoký a živelný, jako málokde na světě.

Užijte si neopakovatelnou dovolenou na Jamajce. Zajímavé zájezdy do exotiky zde.

Před cestou na Jamajku

Vstupní podmínky

Vízum není při vstupu na tento ostrovní stát potřeba, pokud zde neplánujete pobyt delší než 30 dní. Platný pas, jehož platnost nevyprší ještě aspoň půl roku od očekávaného návratu do České republiky, je pak samozřejmostí. Z pohledu celních předpisů je zakázán dovoz zemědělských produktů, domácích zvířat a samozřejmě zbraní. Při odletu se naopak můžete setkat se zevrubnou protidrogovou kontrolou.

Povinné očkování není při vstupu do země také potřeba, neplatí to jen pro případy, pokud cestujete ze zemí s výskytem žluté zimnice, kde je pak nutno doložit očkovací průkaz. Nemuseli jste přitom v takové zemi ani dlouhodobě pobývat, stačí, když se přes ni přesouváte, třeba při mezipřistání. Proto je na to potřeba pamatovat. Očkuje se jednou dávkou aspoň 10 dní před cestou. Někdy se toto doporučení může objevit i pro Jamajku samotnou, což je třeba si před cestou raději preventivně zjistit. Mezi doporučená očkování pak patří to, které se cestovatelům obecně doporučuje. Jde o hepatitidu A a B, břišní tyfus a tetanus. Je potřeba vždy zvážit rizika a hygienické podmínky, ve kterých se budete pohybovat.

Budete-li potřebovat další informace, můžete kontaktovat nejbližší ambasádu Jamajky, která se nachází v Berlíně. Je dobré si zde také ověřit, zda máte aktuální informace ohledně vstupních podmínek, celních předpisů a zdravotních hledisek návštěvy ostrova.

Měna a ceny

Ostrov má jako oficiální měnu jamajský dolar (JMD). V turistických oblastech lze přitom vcelku bez problémů používat mezinárodní platební karty, a to na místech, kde lze přítomnost terminálu očekávat. Mimo turistická centra je to již horší. Výběry z bankomatů se doporučuje realizovat zejména v bankách, přičemž vydávají jamajské i americké dolary. Americkým dolarem lze ostatně na ostrově platit také. Raději se vyhněte bankomatům na ulici. Na místní měnu si můžete směnit opět buď v bance, nebo ve směnárnách, které jsou v turistických oblastech běžně dostupné.

Nejlevnější ubytování se snídaní, tedy naprostý základ, zde pořídíte asi od 30 USD na osobu a noc. Lepší standard pořídíte asi od 50 USD. Pokud chcete luxus a pětihvězdičkový hotel, připravte se na ceny od 200 USD nahoru. Hotely obvykle platební karty přijímají, ty velké mezinárodní určitě. Raději na to však nespoléhejte a mějte k dispozici dostatečnou hotovost, nebo se aspoň informujte o možnosti, kde lze v okolí bezpečně vybrat peníze. Vždy záleží, v nakolik turisticky frekventované oblasti se nacházíte.

Z pohledu stravování je to opět dáno vaším očekáváním a kolik jste ochotni za stravu vydat. Baťůžkáři s nízkým rozpočtem jsou zde hlavně za cestováním a za stravu, stejně jako za ubytování, se snaží utratit co nejméně. Dá se stravovat ve fastfoodech, kde za jedno jídlo dáte oproti restauraci minimum. Cestovatel s nízkým rozpočtem si také může domluvit rodinný hotel, kde má k dispozici kuchyňku a může si vařit. Nákupy lze realizovat v Mega Martu, místních supermarketech. Na lokálních trzích lze koupit čerstvé ovoce a zelenina za velmi dobré ceny. Tím se dá nemálo ušetřit.

Za běžné jídlo v restauraci pak dáte od 10 USD nahoru. Zde je rozptyl mnohem větší a v luxusních podnicích se klidně můžete dostat na násobky této částky. Spropitné se předpokládá asi 10 % z výsledného účtu. Lepší restaurace v turistických čtvrtích také berou platební karty.

Zdraví a bezpečnost

Dle informací na webu Ministerstva zahraničních věcí (dále MZV), má na Jamajce své státní zdravotnické zařízení každá z farností. Vyšší kvalita zdravotnické péče je přitom zejména ve významných centrech, jako je hlavní město Kingston nebo turistické letovisko Montego Bay, kde je celá řada hotelů. Omezená je dostupnost rychlé záchranné služby, která v odlehlejších oblastech není vůbec k dispozici.

Z pohledu zdravotních rizik zde hrozí zejména horečka dengue, což je společné skoro pro všechny oblasti Karibiku. Přenášení ji komáři rodu Aedes a je doporučeno aplikovat účinné repelenty, klidně i několikrát denně. Tito komáři přenášení také malárii, ale ta se na ostrově už velice dlouho nevyskytla. Nejsou potřebná ani záchytná zařízení proti hmyzu, jako moskytiéry. O možnosti výskytu žluté zimnice jsme se již zmiňovali, jsou to však vzácné případy.

S ohledem na kriminalitu lze již dnes Jamajku zařadit mezi pro turisty poměrně bezpečné země. Na internetu se sice dočtete, zejména ve článcích staršího data, o vysoké míře zločinnosti a nebezpečnosti této země, ale ani web MZV na nějakou vysokou míru kriminality dnes neupozorňuje. Vyskytuje se zde zejména zločinnost s ohledem na pašování drog, ale jsou to zejména náležitosti, které si mezi sebou vyřizují drogové gangy a místní policie. Možná je to i důsledek všeobecného benevolentního přístupu k měkkým drogám, jako je s Jamajkou asi navždy spojená marihuana, ale tresty za pašování drog jsou zde na druhou stranu vysoké.

Běžný turista se tak může setkat hlavně s kriminalitou jako jsou drobné krádeže, které se vám mohou přihodit nejen na Jamajce, ale prakticky kdekoliv. Proto je potřeba si zejména dávat pozor na své osobní věci a peníze. Bankomaty používejte hlavně ty v budovách bank, kde jsou často hlídány také ostrahou. Vyhněte se bankomatům na ulici, které bývají umístěny v budkách a zdánlivě budí dojem bezpečného výběru. Je zde však riziko možného okradení.

Co může být při vašem pobytu na ostrově obtěžující, jsou pouliční prodejci a naháněči, kteří se snaží z turistů vymámit nějaké ty dolary a někdy mohou být docela nepříjemní. Je třeba být asertivní, jednoznačně odmítnout a nenechat se někam vtáhnout, když o zboží nemáte zájem.

Jídlo a pití

Jamajčané jsou tak trochu poživační, ale v tom dobrém slova smyslu, umějí si zkrátka užívat života. A k tomu bezpochyby patří také vybraná kuchyně, která si pro vás na Jamajce přichystá spoustu rozmanitých chutí. Jamajčané jsou ostatně výtečnými kuchaři a připraví pochoutky, o kterých se vám ani nesnilo.

Mezi oblíbená jídla nepochybně patří jerk, se kterým jste se mohli setkat i na jiných karibských ostrovech, máte-li už něco procestováno. Někdy to bývá přímo jerk chicken, kde se používá kuřecí maso, obvykle kuřecí křidýlka, ale mohou se na jeho přípravu jako ingredience použít i jiné druhy masa. Maso je potom naloženo v kořeněné marinádě a pomalu se opéká na otevřeném ohni. Často jej zde místní grilují přímo na ulici. Jinak se v karibské kuchyni, a tedy i v té na Jamajce, objevují hojně fazole a rýže. Zde se připravují rice and peas s využitím dlouhozrnné rýže a červených fazolí, ke kterým se přidá cibulka a zalijí se kokosovým mlékem.

Mezi pokrmy, které zde určitě stojí za to vyzkoušet, patří nepochybně festival, tedy osmažený knedlík, který se zde vyrábí z kukuřičné mouky. Dále bummy, což je placka, která se připravuje z manioku jedlého. Budete-li chtít zakousnout něco na závěr, také si můžete dát místní dezert. Je jím gizzada, a je jak jinak než z kokosu.

Místním rychlým občerstvením a lokální pochoutkou je plněná taštička patty, kde se dává nejčastěji kuřecí nebo hovězí na kari, případně zelenina. Můžete ochutnat také místní polévku, která může být fazolová, dýňová nebo jehněčí. Jehněčí polévce se tady říká mannish water a je uvařená z vnitřností jehněte. Oblíbená je také polévka fish tea, tedy polévka z ryb, chcete-li rybí čaj.

Když zmiňujeme ryby, ani ty nesmí samozřejmě v Karibiku na talíři chybět. Jedním z takových pokrmů je dokonce národní jídlo, jmenuje se ackee and salt fish. Ackee je ovoce, které se připravuje společně s rybou. Servíruje se společně se zeleným banánem a se zeleninou nazývanou yam. Určitě vyzkoušejte. Další oblíbené rybí jídlo je pak escoveited fish, tedy smažená ryba s octem. Přidává se k ní cibule a pálivé papričky.

Pokud jde o pití, tak z nealko se na ostrově konzumuje to, co je běžné pro většinu Karibiku, tedy džusy z čerstvého tropického ovoce, jako je například guava. Jsou tady ale také některé místní speciality, kterým je nápoj z mořských řas zvaný irish moss. Místní káva je Blue Mountain.

Hodně se na Jamajce konzumuje také pivo, což je opět pro karibskou oblast typické. Zde se pije místní Red Stripes. Karibský rum nesmí chybět rovněž, bez něj by to nikdy nebylo kompletní. Oblíbené jsou Wray and Nephew nebo Appleton Estate.

Počasí na Jamajce

Jamajka samozřejmě patří mezi tropické oblasti a jak je pro všechny tyto části světa typické, nejsou zde v průběhu roku významné teplotní výkyvy. Teploty se zde v sušším období v hlavní sezónu pohybují okolo 28 stupňů, přičemž hlavní sezónou se zde rozumí především období od prosince do května. Na jaře už teploty mohou stoupat i na 30 a nejtepleji je pak v létě, kdy je průměrná denní teplota běžně i okolo 32 stupňů.

Květen až listopad je pak považován za období dešťů, ale nečekejte žádné velké přívaly. Spíše se jedná o krátké přeháňky, které stihnou sotva ochladit letní horké počasí. Více prší ve východní části ostrova v oblasti Blue Mountains a nejvíce v říjnu. Mezi srpnem a listopadem je největší nebezpečí tvorby tropických bouří, případně hurikánů.

Jak cestovat na Jamajku

Nejdůležitějšími letišti v zemi jsou Norman Manley International Airport poblíž hlavního města Kingston a také Sangster International Airport u jednoho z hlavních turistických letovisek v zemi, Montego Bay. Letět můžete s aerolinkami:

  • British Airways
  • Delta
  • American Airlines

Nejlevněji vás vyjde let na letiště u Montego Bay, kde létá třeba British Airways za cenu 19 tisíc korun za zpáteční letenku z Prahy. Přestup je ovšem v Londýně a pojí se to s tím, že se budete muset přesouvat z Heathrow na Gatwick, což proto nelze označit za příliš atraktivní možnost. Jen o nějakých tisíc korun dráž vás přitom do Montego Bay dopraví Delta s přestupem na JFK.

Na letiště u hlavního města se dostanete také s Deltou z Prahy s přestupem na JFK za podobné ceny, tedy okolo 20 tisíc korun za zpáteční letenku, a to i během hlavní sezóny. Je to nejvýhodnější obvyklá cena u klasického dopravce. American Airlines na této trase mají přestup obvykle v Philadelphii, ceny jsou v průměru o nějakých 1500 korun vyšší.

Na Jamajce je ještě jedno frekventované letiště, kterým je Ian Fleming International Airport u města Ocho Rios. To se nachází zhruba na půli cesty mezi oběma výše zmíněnými letišti. Operuje ale lety především do USA a na okolní karibské ostrovy. Do tohoto města také nejčastěji přijíždějí z USA velké výletní lodě, které tvoří nezanedbatelnou část turistického ruchu na Jamajce. Pokud se budete chtít na ostrov dostat z USA letecky, pravděpodobně také ale poletíte na letiště u Kingstonu nebo Montego Bay a cena bude okolo 8 tisíc korun z Miami na Floridě.

Jinak je samozřejmě na vás, zda budete vyhledávat akce a sezónní slevy. Ceny letenek jsou orientační a mohou se rychle měnit. Chcete-li ušetřit, ideální je, pokud nemáte pevně stanovený termín, kdy musíte letět a můžete se rozhodovat operativně.

Neopakovatelná dovolená v karibském ráji. Výhodné zájezdy na Jamajku zde.

Po příjezdu na Jamajku

Dovolená na Jamajce

Jamajka je natolik rozmanitá země, že si tady najde každý to své. Asi všichni ale zavítají do hlavního města Kingston na úpatí hor Blue Mountains. Je to vlastně nejdůležitější obchodní přístav na ostrově. Jeho tepající atmosféra plných ulic vás vtáhne rytmy reggae, odevšad se ozývá hudba, je to zkrátka živoucí město hodné temperamentu jeho obyvatel. Historická část Parade, nabízí dobové památky bohaté koloniální éry. Jsou jimi třeba divadlo Ward Theatre na okraji parku Williama Granta. Je zde také možná nejdůležitější posvátné místo na ostrově, kostel Kingston Paris Church. Zaujme vás také National Heroes Park, kde uvidíte sochy významných osobností Jamajky, které spolu tvoří jeden velký kruh.

Nikoho nemůže překvapit, že jedním z nejnavštěvovanějších míst na Jamajce je muzeum hudebního génia Boba Marleyho. Prohlédnete si zde za rytmů reggae fotografie nebo platinové desky a odnesete si neopakovatelný zážitek. Ten na vás čeká také při návštěvě některého z místních barů na ulici Red Hill. Ve městě jsou jich opravdu stovky. Reggae to tady ostatně žije a v červenci se v Kingstonu slaví také mezinárodní den reggae. Pořádá se rovněž pětidenní festival připomínající hudbu Boba Marleyho zvaný Reggae Sumfest.

Pánové, chcete potěšit svou lepší polovičku? Zajděte si na drink do Rick‘s Cafe v Negril. Drink „pro ni“ s vtipným názvem „Sex with Rick“ případně také „Rasta Politan“ a vy si můžete dát drink „pro něj“ s neméně nápaditým „front-end lifter aka Jamaican viagra“. Není to ale tak úplně od věci. Na Jamajce si velmi rychle všimnete, že zdejší obyvatelé oplývají nebývalým sexappealem. Jamajské slečny jsou vždy upravené od hlavy až k patě a když zavítáte do místního klubu, tak není vůbec neobvyklý sex provozovaný přímo na tanečním parketě. Má to co dělat s daggeringem, což je provokativní sexy tanec, který zde má spousta Jamajčanů v oblibě. Můžete tak nezávazně v rytmech nejen reggae řádit celou noc.

V severozápadní části Jamajky se nachází letoviskoMontego Bay, kde se soustřeďuje velká část turistického ruchu. Své si tady najdou příznivci potápění nebo šnorlchování, protože místní mořský park vám představí ty nejkrásnější korálové útesy na ostrově. Můžete si vychutnat také skvostně bělostné karibské pláže, místní bary i noční život. Město má rovněž historické centrum, kde se vydáte zase za trochou toho poznání.

Dalším turistickým centrem je Ocho Rios, kde připlouvá množství výletních lodí. Nachází se zde třeba oblíbená pláž Turtle Beach. Asi 3 kolometry od města ale hlavně naleznete Dunn’s River Falls, jedno z nejatraktivnějších míst na Jamajce. Zdejší vodopády sestupují dolů do hloubky 180 metrů v malebných kaskádách. To vše je obklopeno nádherným tropickým pralesem.

Jelikož jsme se nenápadně přesunuli do divočiny, nesmíme opomenout národní park Blue and John Crow Mountains, jehož dominantu tvoří Blue Mountains, tedy Modré Hory. Jejich název nese i na Jamajce populární a už výše zmiňovaná káva. Park je největším v zemi a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve zdejším tropickém lese lze obdivovat pro toto místo specifické druhy rostlin a živočichů. V tomto pohoří se vypíná také nejvyšší vrchol ostrova, a to do výšky 2256 metrů n.m. Je jím Blue Mountain Peak. Můžete se na něj vydat pěší túrou, ale je také vyhledáván horolezci.

Surfaři zase nedají dopustit na záliv Long Bay, který je ojedinělý svým růžově zbarveným pískem. Hledáte-li romantiku, navštivte Treasure Beach, trojici zátok, kde najdete prostor být na chvíli sami. Zdejší nedotčené pobřeží a scenérie skalisek a korálových útesů vypadají jako z pohádky.

Ve stále relativně mladém letovisku Negril najdete 11 kilometrů dlouhou pláž, která se asi nemůže jmenovat jinak než Long Beach. V okolí je mnoho plážových barů a restaurací a najdete zde také jedinou nudistickou pláž na Jamajce. V okolí letoviska je chráněná oblast, kde jsou původní porosty mangovníků.

Doprava na Jamajce

Asi nejpohodlnějším způsobem dopravy po ostrově je klasické taxi. Pokud chcete mít jistotu bezpečí, zaměřujte se na vozy s červenobílou registrační značkou, na které je nápis „PP“. Jedná se totiž o vozy licencované taxislužby. Taxi vás odveze klidně i mezi městy, počítejte ale s tím, že řidič si přivydělává nabíráním dalších cestujících na vaší trase, kteří jedou stejným směrem jako vy.

Jste-li dobrodružnější povahy, můžete zkusit využít místní hromadné dopravy, která se povětšinou skládá z mikrobusů. Neexistují jízdní řády, trasy jsou předem dané (je nutné se zeptat, kdo kam jede) a staví se, kde je potřeba. Mikrobus pojme 12 osob a odjíždí, jakmile se naplní. Pokud si však myslíte, že vás tam bude tolik, kolik je sedadel, tak jste na omylu. Plný tady znamená plný po střechu, takže zapomeňte na to, že se pohodlně usadíte na své místo a pojedete. Pravděpodobně vám bude ještě někdo sedět na klíně a cestou na vás bude padat kdejaké harampádí vašich spolucestujících. Než se mikrobus naplní, může to také trvat klidně přes hodinu.

Mnohem lépe na tom jsou dálkové autobusy, jež spojují hlavní centra ostrova, kterými jsou hlavní město Kingston, na trase dále následuje město Ocho Rios a nakonec letovisko Montego Bay. Celá trasa se jede okolo 5 hodin a provozovatelem spojů je Knutsford Express.

Pro půjčení automobilu budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, ke kterému byste standardně samozřejmě měli doložit také evropský řidičák. Místní autopůjčovny po vás však budou požadovat pas. Jinak není půjčení auta žádným problémem. Se silnicemi je to však horší, protože dobře udržovaná je sotva třetina, a to možná přeháníme. Taktéž jako pozůstatek koloniálních dob se zde jezdí vlevo, což je pro našince další potenciální překážka. K tomu silniční provoz je klasickým obrázkem chaosu, kde je nejpoužívanějším prvkem auta zásadně klakson. V obci je povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 80 km/h. Netroufáte-li se pustit do místního provozu, není důvod riskovat.