Martinik

Kousek Francie uprostřed Karibiku, francouzské delikatesy, domov nejkvalitnějšího karibského rumu, nekonečné pláže, turistický ruch i klid. Okouzlující tropická vegetace dává tušit, proč byl původními obyvateli tento kousek ráje na zemi nazván Medinina, tedy „ostrov květin“. To je Martinik, exotická perla, kterou si zamilujete.

První Evropané, kteří se vylodili na Martiniku, byli námořníci z výpravy Kryštofa Kolumba, a to v roce 1502. V té době zde byl pouze minimum původních obyvatel, které kolonizace ostrova rychle vymazala ze světa. V 17. století se zde usadili francouzští zemědělci a založili osadu Saint-Pierre. Zdejší prosperující plantáže cukrové třtiny potřebovaly pracovní sílu, kterou dodal dovoz otroků z Afriky. Většina dnešního martinického obyvatelstva jsou prakticky jejich potomci. Ostrov se stal centrem obchodu, a to i díky vybudovanému přístavnímu městu Fort-de-France, které píše svou historii od roku 1640.

Na ostrově měli eminentní zájem o úrodnou půdu také Britové, což vyústilo v letech 1794 až 1815 k britské okupaci. V roce 1848 bylo zrušeno otroctví, příslušný dekret podepsal někdejší francouzský ministr Victor Schoelcher, který je dnes považován za jednoho z národních hrdinů. Od 19. května 1946 je Martinik francouzským zámořským departmentem.

Chcete-li vyrazit na Martinik, můžete tak učinit kdykoliv v roce. Hlavní sezóna je však od prosince do dubna, kdy je také období sucha a nejmenší pravděpodobnost deště. Návštěvu ostrova je však nejlepší přizpůsobit aktivitám, které v rámci své dovolené plánujete. V následujícím textu se o tom ostatně dozvíte více.

Užijte si neopakovatelnou dovolenou na Martiniku. Nabídka zajímavých zájezdů na karibský ostrov zde.

Před cestou na Martinik

Vstupní podmínky

Nebudete-li na Martiniku pobývat déle než 90 dní, tak není potřeba víza. Vystačíte si tedy pouze s cestovním pasem, který platí aspoň 3 měsíce od data předpokládaného návratu ze země. Na dovoz osobních věcí pro vlastní potřebu není uvaleno žádné celo. Dovoz čehokoliv ostatního podléhá francouzským zákonům. Zakázán je vývoz vegetace, vyjma řezaných květin z květinářství.

Není vyžadována ani žádná forma očkování. Doporučit je možno pouze klasické cestovatelské očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Pokud však dodržujete běžné hygienické podmínky, není ani toto očkování potřeba.

Měna a ceny

Ostrov je v podstatě součástí Evropské unie, resp. má status tzv. nejvzdálenějšího regionu EU. Také proto se zde platí eurem. Pokud potřebujete směnit, tak raději navštivte některou z místních poboček bank než směnárnu v hotelu. Získáte lepší kurz. Banky jsou v hlavním městě Fort-de-France zastoupeny v hojném počtu, takže to není žádný problém. Počítejte však se specifickou otevírací dobou, kdy během poledne je zavřeno až 2 hodiny. Jinak pracovní doba začíná a končí podobně, jako jsme zvyklí v Evropě.

Mnoho z vás ale jistě využije plateb kartou, což není v turistických oblastech vůbec žádný problém. Kartou zaplatíte samozřejmě také v místních supermarketech, v restauraci, v hotelu nebo také v autopůjčovnách. Horší to bude samozřejmě v malých obchůdcích a logicky nezaplatíte kartou ani v případě pouličního prodeje. Zde tedy není nic, co by vás mělo překvapit. Ceny jsou obecně na ostrově podobné jako v západní Evropě.

Ceny ubytování nabízejí širokou škálu možností. Proto se na Martiniku bez problémů ubytuje jak nenáročný turista, který k ubytování přistupuje pouze jako ke střeše nad hlavou, tak ten, kdo touží po veškerém luxusu a službách hotelových resortů. Nejlevnější jsou apartmány, kde zaplatíte okolo 30 eur za noc. Na druhé straně spektra je luxus v pětihvězdičkovém hotelu s krásným výhledem, za který zaplatíte přes 300 euro za noc. Zvolit lze samozřejmě také něco mezi, kdy pak budeme hovořit o cenách okolo 100 eur za noc.

Z hlediska stravování jsou ceny opět rozmanité, a to zejména v hlavním městě a dalších turistických oblastech, kde je podniků opravdu velké množství. Na Martiniku najdete jak nejlevnější fastfoody, kde si dáte jídlo i pod 10 eur, tak rovněž restaurace, kde budete platit násobky těchto částek. Za jídlo v lepší restauraci dáte od 30 eur. Kolem této hodnoty se také obvykle pohybuje aktuální denní menu. Spropitné v restauracích se dává okolo 10 %, ale někdy je již součástí ceny. Pokud tomu tak není, nebo jste spokojeni se službami a chcete dát více, je to každého volba.

Zdraví a bezpečnost

Zdravotní péče na ostrově dosahuje západoevropského standardu, takže není potřeba se bát třeba špatné vybavenosti nemocnic nebo kvalifikace lékařů, pokud se už do nějakého lékařského zařízení budete muset během pobytu podívat. Je vhodné pamatovat před odletem hlavně na rozumné pojištění.

Dejte si pozor na komáry, kteří v tropických oblastech mohou být přenašeči horečky dengue a v poslední době také viru zika. Nemusíte být vyděšeni z každého štípance od komára, ale určitě si pořiďte repelent. Pokud nemáte nic účinného z domu, tak jej můžete zakoupit i v místních supermarketech. Vyhýbejte se také stromu mancinella, který je kompletně celý jedovatý a nedoporučuje se k němu ani přibližovat či se jej dotýkat. Způsobuje puchýře a popáleniny. Bývají označeny červenou páskou a najdete je hlavně na plážích.

Jinak vám zde ze zdravotních problémů hrozí maximálně úžeh, proto je potřeba pamatovat na dostatečnou ochranu před sluncem, ať už jsou to pokrývky hlavy nebo používání opalovacích krémů s dostatečným UV faktorem. Tropické slunce může být zrádné.

Z pohledu kriminality mohou hrozit zejména drobné krádeže v turistických centrech, ale to není nic, co by se vymykalo libovolné lokalitě na světě. Proto platí zejména běžná základní obezřetnost při nakládání s osobními věcmi, finančním obnosem a doklady.

Jídlo a pití

Francie je synonymem pro dobrou kuchyni. A tato kuchyně pochopitelně také ovlivnila francouzský department Martinik. Ceny za takové gurmánské zážitky pochopitelně nejsou lidové, ale k exotické dovolené určitě patří. Je třeba s tím dopředu počítat a vy i vaše chuťové pohárky si to užijí, jak se patří.

Na talíři se samozřejmě objevují v hojné míře dary moře. Oproti domácím středoevropským podmínkám, které všichni důvěrně známe, je specifikum v tom, že blízkost moře znamená čerstvost. To, co se k nám musí dovážet z velké dálky, na Martiniku místní rybáři prodávají čerstvé přímo do restaurací. Pokud tak chcete ochutnat to, co je v ČR prakticky rarita, tedy skutečně čerstvou a nemraženou rybu, zde máte skvělou příležitost.

Francouzská kuchyně se na ostrově mísí s kreolskou a africkou, vše najdete na denních menu většiny restaurací. Hlavní město ale poskytuje široké možnosti i milovníkům ostatních světových kuchyní. V místních obchodech najdete francouzské pečivo a dezerty, koupíte kvalitní francouzská vína a sýry.

Z plodů moře doporučujeme místní úpravu chobotnice, která se připravuje jako ragú s luštěninami a s rýží, nebo se podusí s velkým množstvím zeleniny. Kdo má rád kořeněná jídla, na Martiniku si pochutná. Doporučujeme vyzkoušet Accaras de morue. Také zde dodalo suroviny moře. Kousky ryby jsou totiž osmaženy v těstíčku. To je příjemně kořeněné s delikátní chutí. Jako předkrm vás dokonale naladí na hlavní chod. Můžete si jej dát ale také jako lehkou odpolední svačinku, často jej takto připravují místní při posezení s přáteli.

Nesmíme opomenout ani místní pití, kterým je jak jinak samozřejmě karibský rum. Ten z Martiniku má ale ve světě opravdu věhlasné jméno. Nevyrábí se totiž z melasy, ale přímo ze třtinové šťávy. K výše zmíněnému pokrmu Accaras de morue se popíjí Ti-punch, což je sklenka pravého místního rumu zakápnutá třtinovým sirupem a šťávou z limety.

Počasí na Martiniku

Ostrov má typické tropické klima, kdy se střídá období sucha a období dešťů. Prosince až květen je sušší, kdežto červen a listopad je naopak vlhčím obdobím. Rozdíly však nejsou tak dramatické na to, aby nešel ostrov navštívit celoročně. Nejvíce prší v srpnu a v září. Nejpříjemnější počasí je zejména v hlavní sezónu, tedy od začátku prosince do konce dubna. Poté stoupají teploty a stoupá i vlhkost vzduchu. Teplotní průměr v hlavní sezónu je okolo 27 stupňů, teplota vody je velmi podobná. V letních měsících se však teploty vzduchu pohybují běžně přes 30 stupňů, voda stoupá nad 28 stupňů.

Na Martiniku se můžete dočkat deště i v období sucha, a to zejména pokud jsou vyšší teploty, než je průměr v tuto dobu. Většinou však půjde o krátké silné deště než o dlouhotrvající déšť. Ty jsou pak v horkém dni i poměrně osvěžující a přijdou vhod. V období dešťů je také velice nepravděpodobné, že by pršelo třeba celý týden bez přestávky. Období dešťů je rovněž dobou, kdy se mohou vyskytnout hurikány, což však určitě není každoročním pravidlem.

Jak cestovat na Martinik

Na ostrově se nachází mezinárodní letiště Martinique Aimé Césaire, které je v Le Lamentin, tedy na předměstí hlavního města Fort-de-France. Létá zde několik přímých leteckých spojů a některé chartery. Nejčastějšími možnostmi tedy jsou:

  • Air France
  • Air Caraibes
  • Corsairv
  • XL Airways
  • Condor

Pro pravidelné lety na Martinik z Paříže platí podobná situace jako u letů na Guadeloupe. Létá se pouze z letiště Orly. Proto pokud přiletíte z Prahy na letiště Charlese de Gaulla (CDG), je potřeba se přesunout na letiště Orly. Pokud letíte s Air France, tak lze získat v rámci jedné rezervace bezplatný voucher na autobus. Air France má ale i některé sezónní chartery, které operuje z CDG, nikoliv však pravidelné linky. Další možností pro let z Orly je pak Air Caraibes, což je rovněž francouzská aerolinka, která ale operuje zámořské departmenty Guadeloupe, a právě také Martinik. Z Orly létá i charter Corsair, který může nabídnout výhodnější ceny.

Co se týče cen, tak když poletíte z Prahy, průměrná cena běžné zpáteční letenky je okolo 20 tisíc korun. V rámci ojedinělých akcí lze však letět podstatně levněji. Dobré jsou také mimosezónní ceny, kde se můžete v rámci akce dostat i na cenu k 12 tisícům korun.

Pokud byste chtěli letět třeba z Německa, můžete využít Condor, který ale nemá pravidelné linky. Nabízí pouze sezónní lety z Frankfurtu. Na Martinik existuje samozřejmě také řada spojů ze Severní Ameriky, odkud létají American Airlines, American Eagle nebo Air Canada.

Exotická dovolená v Karibiku může být pro každého. Nabídka zajímavých zájezdů zde.

Po příjezdu na Martinik

Dovolená na Martiniku

Tento kousek Francie uprostřed Karibiku je tím pravým rájem, který mnoho turistů každoročně vyhledává. Není se ostatně čemu divit. Na ostrově najdete bezpočet pláží, kde si každý vybere podle svého gusta. Pokud na Martinik vyrazíte za tím, za čím do Karibiku vyráží mnoho turistů, tedy za potápěním, pak určitě doporučíme pláže v Anse d’Arlet. Výbornou potápěčskou lokalitou jsou pak také pobřežní vody poblíž St-Pierre. V této oblasti totiž naleznete na desítku vraků lodí. Ponor k vraku lodi porostlému korálovými útesy má vždy tajemný nádech a řada potápěčů je proto vyhledává. Jsou to místa, kde se prakticky zastavil čas. Tedy pro život na lodi jako takový, ten podmořský zde naopak bují jedna radost. Vraky v této lokalitě byly potopeny v roce 1902, a to po výbuchu sopky Mont Pelée.

Nejsou to ale pochopitelně pouze vraky. Přirozené korálové útesy, a tedy také vhodné lokality pro potápění, nabízí bezesporu Case-Pilote. Kromě překrásných útesů zde naleznete také podmožské jeskyně. Ty lákají potápěče z celého světa k průzkumu.

Pokud chcete po aktivitách věnovaných potápění užívat také trochu toho Karibiku na místních nádherných plážích, což je další významný důvod, proč je Karibik cílová destinace mnoha turistů, tak určitě nesmíte minout severozápadní pobřeží ostrova s výběžkem Presquille de Caravelle. Jedná se o poloostrov, kde je dvojice pravých karibských písčitých pláží s veškerým zázemím pro turisty.

Jih ostrova je pak značně turistický a je zde celá řada pláží, které jsou doslova narvané turisty. Pokud tedy máte rádi spíše rušnější oblasti, kde to žije, na Martiniku si přijdete na své. Nejjižnější letovisko Ste Anne se svou pláží Les Salines láká doslova davy turistů na místní “zlatý” písek. Okolní vody s útesy na mělčině jsou také vhodným místem pro šnorchlování. Poblíž pláže se nachází jezero Etang des Salines, což je velké solné jezero, kde se vám naskytne pohled na mnoho druhů vodního ptactva. Les Salines patří mezi nejkrásnější pláže na ostrově a po její bok lze zařadit také pláž Grand Anse. Obecně jih ostrova nabízí spíše písčité pláže s krásným jemným bílým typicky karibským pískem. Na severu jsou pláže, které mají písek šedý až černý, ale je zde zase větší klid a krásné potápěčské lokality.

Chcete-li si po horkém dni trochu odpočinout třeba při sklence místního karibského rumu, který má pochopitelně svou tradici také na Martiniku, můžete tak učinit hned při návštěvě několik palíren. Nejznámější je asi oblast Grand-Riviére, kde se ve vesnici Macouba nachází palírna JM. Ochutnat rum lze v Musée du Rhum St James, což je jak provozovaná palírna, tak muzeum. Můžete se zde seznámit s tradiční výrobou rumu a starými postupy jeho zpracování, ale také hlavně můžete ochutnat zdejší lahodný mok. V Le Lamentin určitě doporučíme palírnu La Favorite nebo v Le Carbet pak palírnu Rhum Neisson. Koloniálním obdobím na vás dýchne Habitation Clément, kde můžete obdivovat původní zařízení na výrobu rumu.

Původní stavby na ostrově lze obdivovat také třeba v Sant Pierre. Ne každý návštěvník Martiniku ví, že toto, dnes asi pětitisícové městečko, bylo kdysi hlavním městem. V roce 1902 jej však zničila mohutná erupce sopky Mont Pelée, která se nachází pouhých 6 kilometrů od města. Zahynulo zde tehdy na 30 tisíc obyvatel původního města. Dnes zde najdete mimo jiné vulkanologické muzeum.

Město Saint Pierre nebylo nikdy obnoveno v původním rozsahu, kdysi přitom bylo kulturním středobodem Martiniku. Hlavním městem se stalo Fort-de-France, které převzalo úlohu jak kulturního, tak ekonomického centra Martiniku. Protože už název města hovoří o pevnosti, je zřejmé, že si zde přijdou na své milovníci historie. Nejvýznamější pevností v oblasti je Fort Saint Louis. Zde se totiž nachází francouzská námořní základna. Dalšími pevnostmi jsou Fort Tartenson, Fort Desaix a Fort Gerbault. Z hlediska historické architektury to však pochopitelně není vše. Ve městě najdete kostel Sacré-Cœur de Balata, který je v podstatě napodobenina chrámu v Paříži.

Hlavní město je v podstatě vstupní branou do zátoky Baie de Fort-de-France, kde se také nachází jedno z nejvyhledávanějších turistických letovisek Trois-Ilets. Již francouzský název hovoří o trojici ostrůvků, kterými jsou Charles, Sixtain a Thébloux. Jsou zde nádherné a vyhledávané písčité pláže a lázeňské městečko Les Trois-Ilets. Celá oblast nabízí malebné prostředí, kde spatříte tradiční červené domky, navštívit můžete mnoho stylových restaurací, bistra či obchůdky.

Vyhledávaným turistickým cílem je přímořské letovisko Le Francois. Patří k němu také blízké ostrůvky Oscar, Thierry a Fregata. Místní laguny fonds blancs jsou přezdívány Baignoire de Josephine, tedy Josefínina koupel. Je to samozřejmě podle Napoleonovy manželky, krásné Josefíny, která se tady často a ráda koupala.

Opomenout nesmíme ani sopku Mont Pelée, která, jak jsme dříve zmínili, stojí za zkázou města Saint Pierre. Přes svou nebezpečnost, nebo možná právě proto, jsou sopky fascinující přírodní útvary a Mont Pelée obdivuje i řada návštěvníků Martiniku. Jde o stále aktivní vulkán, který je dnes ale naštěstí již monitorován moderními přístroji, aby byli obyvatelé a návštěvníci ostrova včas varováni před možným nebezpečím. Sopka se tyčí do výšky 1397 metrů n.m. a je tak nejvyšším bodem ostrova. Naposledy chrlila lávu a sopečný prach ze svého nitra v roce 1932. Od prosince do dubna se můžete vydat na vrchol, pokud po tom tedy toužíte, naplánujte si dle toho svou dovolenou.

Doprava na Martiniku

Po ostrově se lze dopravovat různými způsoby, přičemž nejlevnější je hromadná doprava. Je ale pravdou, že jako na mnoha jiných ostrovech Karibiku, i zde si budete muset zvyknout na její specifika. V zásadě nejběžnější jsou místní mikrobusy, resp. minivany s kapacitou asi 9 osob. Nemají však pevný jízdní řád a jezdí dle potřeby, jak se zrovna vyvíjí poptávka. Rovněž nemají pevné zastávky. Stopnout si je můžete kdekoliv a je potřeba se domluvit, kam a za kolik vlastně pojedete. Minivany bývají označeny jako CT neboli „taxi collectifs“.

Klasické autobusy se řídí pevným jízdním řádem a zastávky najdete pod označením „ARRÊT de autobus“ či značkou s vyobrazením autobusu. Ty však jezdí pouze v rámci hlavního města, takže mimo toto území budete muset zvolit dopravu minivanem.

Pokud toužíte po větší svobodě pohybu je samozřejmě možností individuální doprava půjčeným automobilem. Nejpohodlnější je půjčit si auto už online z domova a nechat si jej přistavit na letišti. Je to ale také varianta o něco dražší, než když se budete domlouvat na ceně přímo v autopůjčovně na místě. Je tedy na vás, zda zvolíte pohodlné řešení nebo lepší cenu.

Na Martiniku budete potřebovat kromě evropského řidičského oprávnění také mezinárodní řidičský průkaz. Ten si pochopitelně musíte nechat vystavit již v ČR. Za půjčení vozu se uplatňuje vratná kauce, zpravidla formou blokace na účtu po dobu zápůjčky. Jednou ze známých autopůjčoven je třeba AVIS.

Na ostrově je doprava v podstatě bezproblémová, platí zde evropské předpisy a silnice jsou v dobrém stavu. S ohledem na silniční dopravu je poslední možností samozřejmě také využití taxíku, kdy máte svobodu a nemusíte řídit. Pro většinu turistů to ale bude možnost opravdu až ta poslední, protože počítejte s tím, že zde za tento komfort zaplatíte opravdu hodně. Za jízdu v délce 10 kilometrů dáte okolo 30 eur plus spropitné. To činí asi 15 % z ceny.

Vzhledem k tomu, že na Martiniku, se stejně jako na většině ostatních ostrovech Karibiku, využívá hojně leteckých spojů mezi jednotlivými ostrovy, obsluhují zde tyto linky regionální dopravci. Patří mezi ně:

  • Caribbean Airline
  • Air Antilles

Mezinárodní letiště Martinique Aimé Césaire na předměstí hlavního města Fort-de-France, je jediným veřejným letištěm na ostrově. Výše zmíněné společnosti často vozí turisty v rámci jejich dovolené na Martiniku také na ostrovy Dominika nebo Svatá Lucie, které jsou nejblíže. Můžete se ale vypravit třeba i na Guadeloupe, Barbados nebo kamkoliv jinam.

Vyjma možností dopravy letecké mezi ostrovy Karibiku lze využít také dopravu lodní. Tu zajišťují společnosti jako Caraibsealines nebo Express des Iles. Doprava lodí vás vyjde o něco levněji a je také dobrodružnější variantou. Můžete vidět mnoho zajímavého už cestou, ať už jsou to výhledy na pobřeží ostrovů, tak třeba lze spatřit některé mořské krasavce, jako třeba delfíny.