Montserrat

Jedna z nejpřitažlivějších destinací Karibiku, kterou neustále ohrožuje činná sopka Soufrière Hills. Zóna se zákazem vstupu, sopečným bahnem pohřbené město duchů i čilý turistický ruch, unikátní příroda i adrenalinová zábava. To je dnešní Montserrat. Většina obyvatel si musela po silné erupci sopky v roce 1995 hledat nový domov. Od té doby se leccos změnilo, Montserrat znovu ožil, ale dým ze sopky zlověstně stoupá i nadále.

Ostrov byl objeven Kryštofem Kolumbem v roce 1493 a jméno mu dal dle stejnojmenné vápencové hory a katalánské svatyně. Dnes je ostrov zámořským územím Velké Británie a patří do souostroví Malé Antily. V té době obývali ostrov Arawakové a Karibové. Území je v rukou Britů od roku 1632, kdy se tady připlavili irští katolíci, kteří prchali před náboženskou perzekucí.

Jako na ostatních karibských ostrovech, také zde byli prvními osadníky dováženi otroci, kteří zde pracovali na cukrových a bavlníkových plantážích. Místní zemědělskou produkci v druhé polovině 17. století zasáhly hned dvě pohromy. Jedna byla válka mezi Francouzi a Angličany o vliv na ostrově, která měla za následek i likvidaci plantáží. Posléze přišel hurikán, který dílo dokonal. Ostrov se z toho ekonomicky vzpamatovával až do počátku 18. století. Protože v 19. století klesaly ceny cukru na světových trzích, tak se Montserrat přeorientoval od cukrové třtiny na jinou plodinu, a tou byly limetky.

Prvními turisty na ostrově byli v 70. letech minulého století hudebníci a zpěváci, kteří tady natáčeli a užívali si příjemného klimatu. Konec 20. století však přinesl dvě katastrofy, které cestovní ruch na ostrově významně omezily. Nejprve dostala zdejší budovaná turistická infrastruktura zabrat hurikánem Hugo, a to v roce 1989. V roce 1995 to pak byla erupce sopky Soufrière Hills, o které jsme se už zmínili v úvodu. Ta do té doby byla považována za nečinnou, ale její nečekaná erupce prakticky pohřbila hlavní město Plymouth pod metrový nános bahna.

Jih ostrova se stal neobyvatelný, přístav a letiště byly zničené, proto také nastal exodus obyvatel. Sopka od té doby měla několik fází nižší, ale i vyšší aktivity, kdy z jícnu létají i kusy horniny. Soustavně sopka chrlí zejména popel a plyny, přesto se na ostrov život vrátil. Jih je stále neobydlený, je to tzv. vyloučená zóna a patří do ní více než polovina rozlohy ostrova včetně opuštěného města Plymouth. Na severu je ale nové letiště i přístav a žije se zde ve stínu sopky relativně normálně.

Montserrat slibuje turistům zážitkový Karibik. Láká turisty na podmořský život kolem okolních útesů, na dobrodružství na vodních skútrech nebo čtyřkolkách, lety helikoptérou nebo na túry místní původní tropickou vegetací nebo prohlídku pohřbeného hlavního města. Ponořit se ale můžete také do víru místního karnevalu či se protančit do rána v exotických rytmech znějících z místních barů a klubů.

Před cestou na Montserrat

Vstupní podmínky a měna

Pro cestu na ostrov stačí pouze platný pas, vízum není potřeba. Stejně tak není vyžadováno povinné očkování, pokud jste nenavštívili země Latinské Ameriky a subsaharské Afriky, kde se vyskytuje žlutá zimnice.

Vzhledem k trvající aktivitě sopky Soufrière Hills, se doporučuje dopředu informovat o aktuální bezpečnostní situaci, než se rozhodnete na ostrov vycestovat. Sopka je sice pod kontrolou i místní observatoře, která vulkán studuje, ale situace se může vyvíjet. V Evropě je zastupitelský úřad Montserratu v Londýně a v Německu.

Než vycestujete, tak je dobré také vědět, že oficiální měnou na ostrově je východokaribský dolar, který má bankovní označení XCD, ale v obchodech bývá označován zkratkou EC$. Platit lze samozřejmě také americkými dolary, které si zde můžete směnit na místní měnu dle potřeby.

Zdraví a bezpečnost

Jako všude v karibské oblasti, také zde existuje možnost výskytu horečky dengue, kterou přenášejí komáři rodu Aedes. Proto se vždy doporučuje používat repelenty, a to ty produkty, které obsahují vysoké procento DEET. Patří totiž k nejúčinnějším.

Jinak ze zdravotních rizik hrozí už jen klasické nebezpečí, jako je úpal nebo úžeh. Je proto potřeba se dostatečně chránit pře sluncem, které může být zrádné vlivem větru od moře, jenž pocitově snižuje teplotu.

Kriminalita je na ostrově nízká, a kromě drobných krádeží vám zde nic nehrozí. Platí tedy jen obvyklá obezřetnost na frekventovanějších místech. Nezapomeňte na svou dovolenou vyrazit s cestovním pojištěním.

Jídlo a pití

Na Montserratu je tradičním národním jídlem rajčatová omáčka s kozím masem. Mezi ingredience patří také zelená papája, chlebovník a noky. Jinak je kuchyně jak karibského stylu s množstvím ryb a mořských plodů, tak zde naleznete britskou či americkou kuchyni.

Místní kuchyni vám naservírují v podnicích The Attic, Chit Chat, Emerald Rose, Soca Cabana a dalších. Všechna místa mají neopakovatelnou a specifickou atmosféru. Na britskou kuchyni naopak zavítejte do podniků Olveston Guesthouse nebo Watermelon Cottage. Americké speciality pak nabízí Hanks Beach Bar nebo Time Out.

Hilltop Coffee House vám naservíruje kávu a pečené dobroty, ale vevnitř najdete na stěnách spíše galerii fotek a umění, které tvoří sbírku příběhů návštěvníků ostrova. Majitel podniku, David Lea, zachyceným příběhům dodal humornou linku, které jim vtiskly doslova jiný rozměr.

Jak cestovat na Montserrat

Po sopečné erupci a zničení letiště W. H. Bramble Airport (známé také jako Blackburne Airport), bylo vybudováno nové letiště mimo sopkou ohroženou oblast. Je jím John A. Osborne Airport, někdy také označované jako Gerald’s Airport, protože leží u vesničky Gerald. Ranvej nového letiště je však mnohem kratší, má pouze 553 metrů, a tak je zřejmé, že zde přistávají pouze malá letadla. Přímá linka z Evropy tedy neexistuje.

Na ostrov se musíte dopravit přes některý ze sousedních ostrovů, kterým bývá obvykle Antigua, kde se také nachází nejbližší mezinárodní letiště V. C. Birda. Využít můžete kupříkladu spojů se společnostmi:

  • British Airways
  • Virgin Atlantic
  • XL Airways
  • Caribbean Airlines
  • BMI
  • Condor

Létá se z londýnského Gatwicku a lepší běžné ceny asi seženete u nízkonákladové společnosti XL Airways nebo Caribbean Airlines. Nízkonákladovka BMI pak létá z Manchesteru. Je-li vám bližší let z Německa, můžete zvolit Condor, který má často akční letenky. V akci se při letu z Prahy můžete dostat pod 15 tisíc korun.

Jakmile dorazíte na Antiguu, nyní se musíte dopravit na Montserrat s některým z místních dopravců. Létá se samozřejmě malými turbovrtulovými stroji. Lety na Montserrat tedy operují tyto lokální aerolinie:

  • FlyMontserrat
  • SVG Air

Pokud se třeba bojíte létat v malých letadlech, tak se lze na ostrov dopravit také lodí. Z Antiguy totiž jezdí trajekt Jaden Sun. Tarify jsou 300 EC$ za zpáteční jízdenku, v případě jednosměrné je to polovina. Pro děti od 2 do 12 let je zpáteční jízdenka za 150 EC$ a pro děti do 2 let pak 50 EC$. Každý cestující s sebou může mít dvě zavazadla, každé další je zpoplatněno částkou 50 EC$. Trajekt lze rezervovat online.

Po příjezdu na Montserrat

Dovolená na Montserratu

Ostrov má rozlohu 102 čtverečních kilometrů a vlivem sopečné činnosti se stále zvětšuje. K tomu dochází přemisťováním horniny z nitra sopky směrem k pobřeží. Vulkán Soufrière Hills je bezesporu dominantou a jednou z největších atrakcí na ostrově. Předchozí erupci měl vulkán asi před 400 lety, přičemž ta současná, po jeho opětovném probuzení k životu, začala v již zmíněném roce 1995 a pokračuje dodnes. Střídá se období s menší a větší aktivitou. Vystřídalo se takto již pět období, které zahrnovaly výbuchy doprovázené vystřelováním horniny. Ze sopky však neteče láva.

Na ostrově je sice dnešní hlavní turistický cíl zřejmý, nicméně není to zdaleka vše, co vám může tento nádherný ostrov nabídnout. Užijete si tady i výletů nádhernou krajinou a nasajete místní kulturu a noční život. Kdysi hlavní město Plymouth je pohřbeno. Proto byl vybudován přístav Little Bay. Vzniklo také nové hlavní město Brades, i když oficiálně je to stále pod nánosy bahna pohřbený Plymouth.

Vulkán Soufrière Hills jako hlavní atrakce ostrova

V souvislosti s aktivitou sopky byla na ostrově vybudována Montserrat Volcano Observatory, která je zodpovědná za studium vulkánu. Pomocí moderního zařízení zde zkušený tým vědců a techniků mapuje aktivitu sopky v podstatě od července 1995. Používá se seismografických technik, sledování deformace hornin i emise plynů z vulkánu. Když observatoř navštívíte, můžete zde shlédnout krátké video o erupci sopky. Místní vzdělávací kiosky vám sdělí další spousty informací, a kromě toho je zde obchod se suvenýry.

Když se vypravíte na vyhlídku Jack Boy Hill, můžete se pokochat panoramatickým výhledem na sopku a na okolí i Atlantik. Spatřit můžete ve vyloučené lokalitě mimo jiné zbytky starého letiště a vesničku Trants. Pro lepší pozorování je na vyhlídce dalekohled. Vyloučená lokalita, či chcete-li zóna se zákazem vstupu, zahrnuje také oblasti Richmond Hill nebo St. Patrick’s.

Máte-li rádi výjevy z katastrofických filmů, tak na Montserratu je můžete zažít naživo. Prakticky tou největší atrakcí ostrova je dnes pohřbené město Plymouth, které je v již zmíněné zóně se zákazem vstupu. V rámci výletu sem ale můžete. Dostanete roušky, protože zde stále padá jemný popílek, a hurá do opuštěných ulic zalitých bahnem, kde do hrůzu nahánějícího ticha promlouvá snad jen vítr.

Město duchů umocňuje i zjevná nepřítomnost ptáků ani jiných zvířat. Vše zde zůstalo tak, jak to sopka v roce 1995 zakonzervovala. Uvidíte psací stroje, hračky, knihy, vše tak, jak zůstalo ležet. Oblíbená opuštěná místa k návštěvě jsou St. Anthony’s Church, Flora Fountain Hotel nebo The Molyneaux Building.

Adrenalinové zážitky

Pokud hledáte další dobrodružství, můžete vyzkoušet výlety vrtulníkem. Nabídnou vám ostrov z ptačí perspektivy a ty nejúžasnější výhledy na Montserrat, které byste jinak nemohli spatřit. Samozřejmě se létá i k aktivnímu vulkánu, který zkrátka v současnosti turisty láká asi nejvíce.

Jste už prohlídkami vulkánu nasyceni a hledáte trochu jiný nevšední adrenalin? Vydejte se na plavbu plachetnicí! Z přístavu Little Bay se můžete vydat po vodě k malému ostrůvku Little Redonda nebo do Plymouthu. Cestou můžete pozorovat delfíny nebo prostě sledovat krásu členitého pobřeží, kde se střídá zeleň a drsná skaliska. Vezměte si s sebou ale lehkou svačinu nebo lahvové nápoje. Je však třeba upozornit, že na palubě je zakázána konzumace alkoholických nápojů.

Panenská příroda

Pokud jste příznivci turistických výšlapů, potom se určitě vydejte některou ze stezek přes Centre Hills. Tento původní les na ostrově je domovem mnoha ohrožených druhů živočichů a rostlin. Spatříte zde exotické ptáky či plazy. Některé druhy jsou tak ohrožené, že lze celou jejich populaci nalézt pouze v rámci tohoto malého ekosystému. Patří mezi ně místní žluva, dále galliwasp, což je druh zdejší ještěrky, mountain chicken (což je trochu vtipný název pro kriticky ohrožený druh žáby), lesní drozd a dva druhy netopýrů. Naleznete zde 8 turistických tras, kterými se můžete vydat.

Když zmiňujeme netopýry, tak na Antilách existuje druh, který se živí ovocem. Jsou naprosto neškodní a můžete jich zde sledovat stovky, navštívíte-li Bat Cave, tedy netopýří jeskyni. Musíte se ale nejprve dostat na jedinou pláž s bílým pískem na ostrově, ke které se dá buď přeplavat z Little Bay nebo se vydat asi na půlhodinovou túru kopcovitým terénem. Tato pláž je také ideální pro šnorchlování, jelikož je zde bohatý mořský život. Ale zpět k netopýrům. Odtud vás totiž místní průvodce dovede k jeskyni, kde můžete vidět opravdu velké množství netopýrů i samičky s mláďaty.

Na ostrově najdete také botanickou zahradu The Montserrat National Trust’s, která soustředí svou činnost především na zachování původních druhů rostlin a stromů, které rostou na tomto jedinečném ostrově. Patří mezi ně i národní květina heliconia. Dále také ohrožený druh orchideje, který roste pouze zde, a to platí rovněž pro kvetoucí keř pribby.

Kultura a noční život

Jako na jiných místech Karibiku, také na Montserratu je běžná řada místních slavností a karnevalů. Za zmínku tak stojí třeba největší karneval, který probíhá asi od poloviny prosince do Nového roku. Koná se při něm soutěž Festival Queen, tedy o královnu festivalu a Na nový rok je událost završena přehlídkou kostýmů jednotlivých soutěžních skupin.

Nemálo populární je St Patrick’s Festival, což je týdenní oslava afrického a irského dědictví Montserratu. Oslavy vrcholí na den Svatého Patrika, tedy 17. března. Je mimo jiné připomínkou zmařeného povstání otroků, které bylo v roce 1768 plánováno právě na tento den. Mezi vrcholy festivalu patří třeba africká a irská hudební vystoupení, ale také běh svobody či hostina.

Na ostrově si můžete užívat také nočního života, jsou tady bary jako Soca Cabana na pláži v Little Bay, kde si zazpíváte třeba na sobotním karaoke. Bar hostí také místní pěveckou akci Montserrat Idol, a to průběžně od ledna do března. Dalším místem, které stojí za návštěvu o víkendu, je Club Legend, kde si můžete uspořádat také soukromou party v uzavřené společnosti. Dalšími bary a kluby jsou Uncles Bar nebo Mystique.

Doprava na Montserratu

Ostrov má jednu hlavní silnici, která se táhne od severu k jihu. Neexistují zde tedy ani semafory a místní považují za „provoz“ už 5 aut, které se sejdou v řadě. Jezdí se zde však vlevo, což může našince odradit od půjčení automobilu.

Na ostrově je funkční naštěstí také hromadná doprava, a to pro Karibik typickými minivany. Můžete si je zastavit prakticky kdekoliv vás napadne, stejně tak je možné kdekoliv vystoupit. Neexistují zde totiž klasické zastávky. Dokonce lze za příplatek 3 EC$ udělat zajížďku mimo plánovanou trasu.

U terminálu trajektu v přístavu Little Bay a na letišti jsou k dispozici také vozy klasické taxislužby. Je to samozřejmě dražší způsob dopravy, ale na jednu cestu třeba k vašemu hotelu, se to samozřejmě může hodit. Licencovaní taxikáři nosí uniformy a mají na svém vozidle identifikační číslo. Dávejte si na to proto pozor.

Jestliže se nakonec rozhodnete pronajmout si na ostrově auto, tak vám postačí evropský řidičský průkaz, není potřeba mezinárodní. Musíte si zde ale nechat vystavit místní povolení, které stojí 18 USD nebo 50 EC$. To získáte na libovolné policejní stanici. Pak už vám nic nebrání pustit se do průzkumu ostrova po vlastní ose. Pronájem lze zajistit dopředu, ještě před příletem na ostrov.

Pokud jde o dopravu související s místními zážitky, které jsou tady pro turisty připraveny, tak když se rozhodnete pro výlet helikoptérou nad ostrovem a k sopce Soufrière Hills, tak je nabízen 20 minut dlouhý let a stroj pojme až 6 cestujících (v závislosti na váze). Výlety provozuje Emerald Isle Helicopters v Brades.

Zážitkové plavby plachetnicí na ostrově zajišťuje Montserrat Yachting Association a najdete ji v Little Bay. Plavby trvají 4 – 8 hodin (s ohledem na zvolenou trasu) a kapacita je minimálně 2 nebo maximálně 4 osoby. Pokud máte raději pevnou půdu pod nohama, tak na čtyřkolky se zaměřuje Island Riders ATV Tours & Rentals.