Nassau je srdcem bahamské ekonomiky i kulturního života

Žije tu asi čtvrt milionu lidí, což jsou prakticky dvě třetiny populace Baham. Karibská kultura, která je trochu okořeněná americkým kontinentálním stylem, což určitě neplatí jen v místní gastronomii. Luxus zdejších pláží jen těžko něco překoná, v rámci Karibiku patří opravdu k pověstným místům. Pokud se nechcete jen opalovat, v Nassau čeká pár zajímavých výletů a pro děti je připravena například i velkolepá ZOO. Takže nebojte, v tomto tepajícím srdci bahamských ostrovů se nudit nebudete.

Nassau

Tropické klima aneb čekejte horké a vlhké léto

Teplejší a sušší zima, ale také teplé a vlhčí letní měsíce, tropické podnebí je jasná volba, už jen díky té obrovské porci slunečního svitu. Prší jen skutečně hodně málo, a to zvláště v době, kdy mají naše děti letní prázdniny. Tehdy jsou teploty na třicítce, během zimního období pak klesne rtuť v teploměru na přibližně 25 až 27 stupňů. Pokud jde o teplotu moře, v létě se bude blížit ke třiceti a v lednu nebo v únoru poklesne jen na 23 stupňů Celsia. Takže ideální pro dovolenou plnou odpočinku, že? Bahamy slibují ale ještě mnohem více, pojďme si je představit i z trochu méně známých úhlů.

Ostrov New Providence, na němž město Nassau leží, je plné luxusních hotelů a dostaveníčko si zde dávají mnohdy i hollywoodští herci nebo jiné osobnosti amerického veřejného života. Novodobá historie Baham se počítá od první návštěvy Kryštofa Kolumba, původní obyvatelé se dnešních časů nedočkali a španělské kolonisty po pár generacích nahradili Britové. Tehdy se ještě Nassau jmenovalo Charles Town, ale po nástupu Viléma III. na anglický trůn se z pochopitelných důvodů název poněkud změnil. Bahamy se však brzy staly i centrem obávaných pirátů, aby je později do své správy přijali Američané. Dnes jsou daňovým rájem pro mnohé evropské firmy, ale najdete tady i vily řady dolarových milionářů.

Koloniální architektura si dnes podává dveře s modernou

Nassau přináší dva různé pohledy – stavby z doby, kdy bylo město britskou nebo španělskou kolonií, například vodní věž pevnosti Fort Fincastle nabídne celé město jako na dlani. Vojenské pevnosti dob minulých vůbec patří k velké pýše Baham, nejen proto, že poznáte místní bohatou historii. Budova bahamského parlamentu také na první pohled připomene evropskou architekturu. Nouze ale není ani o modernější stavby, vždyť velký rozkvět města přišel v době americké alkoholové prohibice.

Kdo si chce nakoupit hezké suvenýry nebo značkové zboží za zajímavé ceny, musí navštívit centrum města a zdejší The Straw Market. Klasický bleší trh se vším všudy, hádky jsou na denním pořádku a smlouvání patří do klasických praktik – pokud ho umíte na jedničku s hvězdičkou, budete skutečně ve svém živlu. Oblečení si pořídíte zase na Bay Street, bez celních přirážek je rozdíl v požadované ceně oproti e-shopům poměrně velký. Přístav v Nassau je pak kapitola sama pro sebe, starý svět s koloniální architekturou a až mravenčí mumraj dnešního obchodu ve vzájemné kombinaci působí víc než zajímavě.

Americké pobřeží je asi tři sta kilometrů daleko

Od Miami je Nassau asi 290 kilometrů jihovýchodním směrem, už jen proto jde o ideální dovolenkovou destinaci pro americké turisty. Kilometr od centra Nassau je zahrada Ardastra Gardens se třemi stovkami zvířat včetně perfektně sladěných tančících plameňáků. K návštěvě láká i královnino schodiště (Queen’s Staircase), co rok vlády královny Viktorie, to jeden schod. Když vyjdete až nahoru, uvidíte Nassau jako na dlani. Zapomenout bychom neměli ani na povánoční festival Junkanoo plný barev a veselí, ale také zábavu v podmořském světě. Šnorchl nebo potápěčské vybavení totiž v oblasti Baham využijete po celý rok, s průvodcem nebo bez něj, ale klidně si vychutnejte vše „suchou nohou“ i ve člunu se skleněným dnem.