Slyšel o nich každý, ale hlavně v souvislosti se sérií snímků, kde hlavní roli hrají Orlando Bloom nebo Johnny Depp. Karibští piráti ale byli trochu jiní, šlo o nelítostné šelmy, které často britská nebo španělská koloniální správa nechala pověsit nebo setnout, takže přirozená smrt si našla jen málokterou legendu zdejších moří. A nešlo vždycky jen o muže, podobně jako třeba v Irsku, i tady by se našla zástupkyně něžného pohlaví, která velela námořním pirátům ohrožujícím stabilitu anglické koruny. Nebo alespoň loupící ve velkém její zlato. Případně ještě jinak – najatí neoficiálně ve službách Anglie, aby škodili španělským přístavům.
Port Royal, Jamajka – aneb základna číslo jedna
I když o pirátech z oblasti Karibiku bohužel slyšíme i dnes, jejich zlatý věk přišel hlavně v sedmnáctém století. Nejslavnějším pirátem historie pak nebyl jistý Jack Sparrow, ale spíš Henry Morgan, který operoval právě v oblasti Jamajky. Narodil se v chudé rodině ve Walesu, ale udělal kariéru doslova jako literární hrdina Barry Lyndon. Mít pod sebou pět tisíc ostřílených námořníků a patnáct lodí, to už je docela slušná armáda, zvláště s přihlédnutím k situaci, jaká v Karibiku panovala. Španělé tu rozhodně neměli početné zástupy strážců, s čímž krutý Henry počítal a vydrancoval třeba město Porto Bello, druhé největší široko daleko.
Morgan měl později namále, protože plenil španělské přístavy i poté, co Anglie uzavřela oficiální mír. Ostrovní velmoc v podstatě nemohla jinak než z něj udělat šlechtice, udělit mu titul guvernéra na Jamajce a nechat jej dělat si věci po svém. Což až do třiapadesáti let Morgan dělal, pak se podle všeho stal obětí jaterní cirhózy. Nakonec, pirát a abstinent? To nešlo vůbec dohromady.
O Černovousovi jste jistě také někdy slyšeli
Naznačuje na něj sice slavný film, ale šlo o skutečnou historickou osobnost. Další z britských zástupců mořských vlků, jistý Edward Teach, proslul hlavně pod všeříkající přezdívkou Černovous. Při šarvátce s francouzskými námořníky mu doslova spadla do klína loď se čtyřicítkou děl, nedaleko břehů Severní Karolíny si hodlal Teach zbudovat nedobytnou pevnost. To už ale došla trpělivost s jeho řáděním i úřadům a slavný pirát přišel o hlavu, která byla vystavena na stožáru plavidla vyslaného k jeho umlčení.
Jmenovat bychom určitě mohli i další slavné piráty, jako třeba Black Bart Roberts nebo Howell Davis. Osmnácté století prostě bylo slavným věkem těchto loupežníků napříč Karibikem (a ještě mnohem dál), protože třeba právě Black Bart byl zabit u břehů Ghany – operoval stovky kilometrů napříč Atlantikem. Anne Boneyová nebo Mary Readová jsou zase pirátkami, které vstupují do historie i díky Jacku Rackhamovi (Calico Jack), který je zaučil do „řemesla“ plného loupení, vraždění a nekonečného dobrodružství na vlnách.