Mnoho z vás zná jistě originální španělský název ostrovního státu, tedy Puerto Rico, v českém přepisu Portoriko. Ve španělštině to znamená „bohatý přístav“. Tato krásná země vás neokouzlí pouze úchvatnými plážemi, nabídne také noční život ale i nádhernou přírodu a koloniální stavby zapsané na seznamu UNESCO. Ostrov je pokryt tropickou vegetací, zdejším unikátem je svítící zátoka. Příznivce astronomie nadchne největší radioteleskop na světě.
Portoriko patří mezi nezačleněná území Spojených států amerických. V Karibiku mají stejný status ještě Americké Panenské ostrovy. Země je nejmenším z ostrovů Velkých Antil, leží v Karibském moři mezi ostrovy Hispaniola a souostrovím Malé Antily. Portoriko však není pouze hlavní ostrov, ale také menší okolní ostrovy, kterými jsou Mona, Culebra a Vieques. Ostrov je z velké části hornatý, centrální část zaujímá pohoří Cordillera Central, kde je také nejvyšší hora ostrova Cerro de Punta s výškou 1339 metrů n.m.
Zajímavostí je, že přestože území patří k USA a úřední řečí je angličtina, hovoří se zde skoro výhradně španělsky. Pokud tedy touto řečí nevládnete, s místními si příliš nepopovídáte. Žijí tady prakticky výhradně Portorikánci, národnostních menšin je na ostrově minimum.
Ostrov objevili Evropané, načež se z něj stala v 16. století španělská kolonie. Španělé zotročili původní obyvatele, kterými byli Tainové. Ti byli nuceni pracovat ve zlatých dolech, avšak místní naleziště se rychle vyčerpala. Z toho důvodu ostrov tak trochu upadl v zapomnění a až někdy v 18. století se zde začala pěstovat cukrová třtina, tabák a káva.
Na ostrově se postupně začala ozývat hnutí požadující nezávislost na Španělsku, řada povstání však byla potlačena. Roku 1898 proběhla Španělsko-americká válka, kterou Španělé prohráli. Portoriko se tak stalo oficiálně kolonií USA. Existují snahy o to, aby se Portoriko stalo 51. státem USA, avšak místní obyvatelé tomu nejsou nakloněni. Důvody jsou zejména daňové.
Na Portoriko se můžete vydat po celý rok. Pokud se však chcete vyhnout největším tlačenicím turistů, tak navštivte ostrov spíše v jarních měsících. Nejvíce turisticky frekventovaná je doba okolo Vánoc a Nového roku. Portoriko je značně turisticky rozvinuté, nejčastěji je navštěvováno Američany, kteří zde také mívají letní byty. Návštěvníci ostrova vyhledávají lodní výlety na okolní ostrůvky, kde můžete objevovat ty nejkrásnější karibské pláže na světě. Máte-li rádi dobrodružství, můžete vyrazit stezkami pralesem do centrální části ostrova a horských oblastí. Portoriko je natolik rozmanité, že si každý najde tu činnost, která je mu blízká.
Před cestou na Portoriko
Vstupní podmínky
Při vstupu na Portoriko nepotřebují občané ČR klasické vízum. Je však nutné splnit požadavky vstupu do USA, tzv. ESTA, neboli elektronický systém cestovní registrace. Tuto proceduru lze podstoupit online a bude vás stát 14 USD. Platí pro všechny občany ze zemí bezvízového styku. Upozorňujeme vás, abyste pro vyplnění používali výhradně oficiální webové stránky. Jakmile máte proceduru úspěšně za sebou a vaše žádost je odsouhlasena, tak další náležitostí potřebnou pro vstup do země je pak už pouze biometrický pas.
Je doporučeno podávat žádost aspoň 72 hodin před odletem. Na druhou stranu, pokud nekupujete letenky na poslední chvíli, není nutno to odkládat. S vyplněním ESTA se totiž samozřejmě váže možnost, že vám bude žádost zamítnuta. Potom je potřeba žádat o cestovní vízum, jehož vyřízení může trvat i 2 týdny. Pokud už máte zakoupené letenky a letíte za pár dní, je to pak zbytečný problém. Vízum potřebujete také v těch případech, kdybyste plánovali pobyt delší než 90 dní.
Na Portoriku není vyžadováno při vstupu žádné povinné očkování. Můžete zvážit pouze klasické cestovatelské očkování, a to v závislosti na rizicích s cestováním spojených. Sami nejlépe víte, v jakých oblastech se budete pohybovat, v jakých hygienických podmínkách a jak budete po ostrově cestovat. Očkovat je pak doporučeno proti žloutence A i B, břišnímu tyfu a tetanu.
Do země je zakázáno dovážet potraviny. Dovézt si lze karton cigaret (tj. 200 ks) pro osobní potřebu nebo 100 ks doutníků. Zakázáno však je dovážet kubánské tabákové výrobky. Vývoz přírodnin a živočichů podléhá kontrole. Z hlediska dalších celních předpisů platí i zde stejný režim jako při vstupu do USA.
Měna a ceny
Nebude asi překvapením, že používanou měnou je zde americký dolar. Nejpohodlněji zde zaplatíte platební kartou, přičemž můžete použít jak debetní, tak kreditní kartu. Bez problémů zaplatíte kartami MasterCard, Visa, Diners Club a American Express na všech místech, kde to lze očekávat. V menších obchodech či malých rodinných hotýlcích nebo v plážovém baru je někdy s kartou problém, zde je nutná hotovost. Budete-li používat hotovost, dejte si pozor na platbu většími bankovkami, jako je třeba ta stodolarová. Platí to hlavně pro menší obchody, kde k nim jsou nedůvěřiví. Místní jednoduše nejsou zvyklí bankovkami s vyšší nominální hodnotou platit.
Budete-li potřebovat vybrat další hotovost, na ostrově je dostatečná síť bankomatů. Obecně finanční služby jsou zde na vysoké úrovni, což je pochopitelně dáno vlivem Spojených států, na kterých je území závislé. Ceny jsou zde podobné jako ve Spojených státech, platí to zejména pro jídlo. Z našeho pohledu je tak dražší, nicméně v Karibiku se nejedná o drahotu. Obecně je Portoriko spíše tou levnější karibskou destinací.
Například ubytování zde seženete od nějakých 25 USD na osobu a noc, což skutečně mnoho není. Samozřejmě jde o základ se snídaní, kdy se nepředpokládají vysoké nároky. Jistě to ale ocení nízkonákladoví cestovatelé a baťůžkáři. Budete-li si chtít dopřát vyššího standardu se všemi obvyklými službami hotelových komplexů, pak počítejte s cenami od 80 USD na osobu a noc.
V restauraci se najíte asi od 10 USD za hlavní jídlo. Pokud ale očekáváte trochu zážitek, tak v lepších restauracích od 15 až 20 USD. Jsme prakticky v USA, takže se můžete na druhou stranu stravovat také mnohem levněji ve fastfoodech. Ušetřit lze pochopitelně také tím, že si nakoupíte suroviny a budete si vařit sami, máte-li tedy kde. Toho jistě využijí zejména ti, kteří se neubytují v klasickém hotelu, ale třeba u místních v rámci Airbnb.
Zdraví a bezpečnost
Zdravotnictví v zemi má vysokou úroveň a počítejte také s vysokými platbami za ošetření. Určitě nepodceňujte dostatečně kvalitní cestovní pojištění. Potvrzení o zaplacených lékařských výkonech si schovávejte pro svou pojišťovnu. V opačném případě vám nemusejí být proplaceny.
Pozor si dejte na horečku dengue, která zde v minulosti byla již v několika epidemiích. Přenášejí ji komáři rodu Aedes a jedinou obranou jsou repelenty. Je třeba však mít repelent dostatečně účinný, ne všechny produkty dovezené z Česka vás ochrání. V takovém případě doporučujeme vyzkoušet sortiment ve zdejších supermarketech.
Pouliční kriminalita není častým jevem, násilné trestné činy se zde nestávají. Dávejte si tak pouze pozor na běžné případy drobných krádeží. Je potřeba si zkrátka hlídat své věci a finance a nenechávat je bez dozoru, ostatně jako všude jinde. Na ulicích bývá někdy problémem prodej drog, ale běžný turista se s tímto jevem nesetká, pokud to sám nevyhledává.
Jídlo a pití
Na ostrově se běžně konzumuje vepřové a kuřecí, mnohdy dušené se zeleninou. Jako příloha se používají luštěniny, například fazole. Častou přílohou je také rýže. Velký vliv na zdejší gastronomii má španělská, potažmo mexická kuchyně.
Specialitou je na ostrově mofongo, což jsou vlastně smažené a rozmačkané banány, mezi ingrediencemi jsou mořské plody i zelenina a vše je zalité omáčkou. Z banánů se zde také dělají banánové chipsy neboli tostones. Dále je oblíbenou specialitou asopao de pollo, což je kuře na portorikánský způsob, či chcete-li silný kuřecí vývar, který ale vždy obsahuje kousky kuřecího masa. Jako přísady se používá rovněž mnoho druhů zeleniny a rýže. Za místní specialitu lze označit také lechon, tedy malé grilované sele.
V žádné karibské oblasti by to nešlo bez rumu a není tomu jinak ani na Portoriku. Místním rumem je Bacardi, který je dobře známý také u nás. Jde ostatně o celosvětovou značku. Samozřejmě i zde je základem pro mnoho míhaných nápojů.
Počasí na Portoriku
Průměrné denní teploty na Portoriku se pohybují běžně okolo 28 stupňů. Z karibského standardu tedy nijak nevybočují. V létě je o něco tepleji, kdy rtuť teploměru stoupá až ke 32 stupňům. Hornatější oblasti mají o něco nižší teploty. Hlavní sezóna je od prosince do dubna.
Od června do listopadu více fouká a jsou také častější srážky, také je to období potenciální hrozby hurikánů. Ty poslední se přehnaly v roce 2017. Šlo o hurikány Irma a Maria a způsobily na ostrově značné škody na infrastruktuře. Ty hlavní škody se v podstatě ve všech postižených oblastech Karibiku odstraňovaly ještě do konce roku 2018. V současnosti je již situace relativně v normálu.
Jak cestovat na Portoriko
Na Portoriku je hned několik letišť, avšak největší a nejpoužívanější letiště je Luis Muñoz Marín International Airport, které spadá do oblastí San Juan a Carolina. Druhým největším letištěm je pak Rafael Hernández International Airport v oblasti Aguadilla. K cestě na ostrov lze použít například tyto aerolinky:
- Air France
- Delta
- KLM
- jetBlue
Všechny lety na ostrov však mají jedno společné, ani jeden není bez přestupu. Přímá linka z Evropy jednoduše neexistuje. Nejvýhodnější jsou pro nás asi lety z Frankfurtu, kdy zaplatíte za letenku s jedním přestupem okolo 18 tisíc korun. Za tyto ceny létá třeba Air France, Delta nebo KLM. Přestup je obvykle v Miami nebo v některých případech také v Atlantě. Za podobnou cenu můžete letět ještě z Paříže z letiště Charlese de Gaulla (CDG), a to s jetBlue s přestupem na JFK. Některé přestupy jsou také v Madridu, ty létá Iberia, letenka je ale už o něco dražší.
Z uvedeného vyplývá, že letenku z Prahy pořídíte o něco málo dráž, zpravidla se budeme bavit o částce 20 tisíc korun. Zda se vám podaří sehnat něco levnějšího, závisí na době, kdy na ostrov poletíte a také na akcích a slevách. Samozřejmě se to odvíjí od toho, nakolik jste časově flexibilní a zda můžete čekat na to, až se naskytne příležitost opravdu levné letenky.
Dále lze letět také z Amsterodamu nebo z Londýna, ale v prvním případě se letenky blíží 25 tisícům korunám a u Londýna už spíše ke 30 tisícům. Létá KLM, Delta, British Airways nebo American Airlines, které mají některé lety v kooperaci s Finnair.
Po příjezdu na Portoriko
Dovolená na Portoriku
Začněme naši cestu Portorikem v San Juanu, hlavním městě ostrova, které kombinuje historické koloniální stavby a moderní architekturu. Kouzelné historické centrum města je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO, stejně jako pevnosti a hradby ostrova. Pevnosti, které zde můžete obdivovat, měly původně funkci ochrany města před nájezdy pirátů. První z nich je Castillo San Felipe del Morro, která byla na zdejším útesu vybudována již v 16. století. V průběhu let však byla upravována a její současná podoba odpovídá 18. století. Další pevností je pak Castillo San Cristóbal, která pochází ze 17. století a k zajímavostem patří místní síť podzemních tunelů. Výjimečná je také pevnost La Fortaleza ze 16. století, která aktuálně slouží jako sídlo guvernéra Portorika. Veřejnosti jsou přístupny místní zahrady a některé části pevnosti.
Moderní část města je naopak zastavěná mrakodrapy, a to především ve finanční čtvrti Haro Rey. U pobřeží je tady mnoho přeplněných pláží. Ve městě najdete také vládní budovu El Capitolio z bílého mramoru. Sídlí zde univerzita, protože město je také vzdělávacím centrem Portorika. V budově univerzity je muzeum, kde najdete sbírku archeologických nálezů. Oblíbenou zastávkou ve městě je místní lihovar rumu Bacardi, celosvětově známé značky. Casa Bacardi Rum Factory se říká doslova katedrála rumu. Počátky výroby tohoto rumu začaly na Kubě, ale roku 1936 se přestěhovala na Portoriko.
San Juan je ale také tepajícím centrem nočního života. Můžete zde vyrazit do množství luxusních klubů a bavit se zde až do rána. Vezměte si však odpovídající oblečení, v kraťasech a tílku zde totiž opravdu nikdo nechodí. Zajímavé je, že alkohol se v klubech konzumuje jen minimálně, na což má vliv pravděpodobně jeho vysoká cena.
Pojďme se ale nyní posunout z města trochu dále, protože Portoriko toho nabízí mnohem více. Přesuneme se na východ ostrova, kde najdete El Yunque Rainforest, tedy deštný prales, který je ukázkou rozmanitosti zdejšího biotopu. V parku je mnoho turistických stezek, které vás provedou úžasnými místy s ještě více ohromujícími výhledy. Cesty lemují vodopády a jezírka. Vyskytují se zde chráněné druhy živočichů, v korunách stromů zpívá spousta ptáků, spatřit jich můžete nepřeberné množství včetně papouška amazoňana portorického. Obdivovat můžete také tisíce let staré stromy nebo překrásné orchideje. Když se projdete zdejší džunglí, tak si odnesete nezapomenutelný zážitek. Při návštěvě této rezervace nevynechejte také vodopády La Coca Falls, úžasná je stezka Big Tree Trail kolem vzrostlých stromů, která vás zavede k dalším vodopádům La Mina Falls.
Za zmínku stojí také možnost udělat si výšlap na nejvyšší horu ostrova, Cerro de Punta s 1339 metry n.m. Jde o náročnější túru, ale výhled z vrcholku vás zaručeně odmění. Úžasná je také samotná cesta na vrchol, která je opět porostlá bujnou tropickou vegetací, obklopená potůčky a je tak skvělým balzámem na duši.
Portoriko vám ale nabídne samozřejmě také to, co hledá v Karibiku každý. Tedy nádherné pláže. Surfaři ocení Playa de Ventenas na západě hlavního ostrova. Jedny z nejhezčích pláží jsou na ostrově Culebra, obklopeného korálovými útesy. Navštivte tady třeba Flamenco Beach. Můžete se třeba jen válet na pláží nebo si vyzkoušet šnorchlování a obdivovat podmořský život. Pěkné pláže jsou také na ostrově Vieques, a to v zálivu Sun Bay, ale hlavně v Mosquito Bay, světélkující zátoce. Efekt vytvářejí fluorescenční organismy obrněnky.
Na závěr si necháme něco pro zájemce o astronomii, kteří určitě ocení návštěvu největšího radioteleskopu na světě, který má 305 metrů v průměru a v podstatě vyplňuje celé jedno údolí vzniklé propadem krasové jeskyně. Jedná se o observatoř Arecibo a najdete zde návštěvnické centrum, kde se dozvíte vše o její historii a aktuální činnosti. Tato jedinečná stavba se objevila také v několika filmech, třeba v bondovce Zlaté oko, ve sci-fi Kontakt nebo v sérii Akta X.
Doprava na Portoriku
Na ostrově lze využívat místní hromadnou dopravu, kde velmi rychle poznáte, že jste vlastně v USA. Při vstupu do autobusu totiž dostanete okamžitě facku v podobě klimatizace puštěné na maximum. Hromadná doprava v podobě klasických autobusů je však dostupná jen ve velkých městech. Jde o levný způsob přepravy a jízdné si zakoupíte přímo u řidiče.
Potřebujete-li se přepravit mezi městy, tak jsou k tomu využívány minivany. Jejich stanoviště je zpravidla na centrálních autobusových nádražích velkých měst. Trasa je daná pevně, ale nemají dané zastávky. Řidič vás vysadí kdekoliv, také si na mávnutí můžete i nastoupit, pokud vám tedy zastaví. Jízdné opět zaplatíte u řidiče.
Po ostrově se lze také pohodlně pohybovat klasickým taxíkem, ale počítejte s tím, že je to nejdražší varianta dopravy. Cesta minivanem vás vyjde zhruba o polovinu levněji. Pokud už využijete služeb taxíku, tak se ale zcela určitě domluvte dopředu na ceně. Řidiči taxi totiž nemají problém s tím, jak se říká, vzít vás na hůl.
Pokud však máte s cestováním po ostrově velké plány, tak se neobejdete bez půjčení automobilu. Portoriko totiž není zrovna nejmenší karibský ostrůvek, který objedete na kole. Už na letišti v San Juanu půjčíte auto u několika mezinárodních provozovatelů autopůjčoven. Ceny jsou relativně příznivé, ale můžete mít problém s debetní kartou, proto si dopředu ověřte, zda je přijímají. Máte-li kreditní kartu, určitě si ji nezapomeňte doma, protože je zde preferovaná.
Na ostrově se jezdí vpravo, silniční síť je relativně hustá a kvalitní. Dejte si pozor na to, že jsou zpoplatněny dálnice. Pokud vám však nevadí přemisťovat se po regionálních silnicích, tak se dálnicím můžete vyhnout. Cesta bude o něco pomalejší, ale zase lépe poznáte okolí.
Na Portoriku je potřeba se přepravovat samozřejmě také mezi okolními ostrovy, které jsou jeho součástí. K tomu slouží vnitrostátní letecká doprava, kde koupíte jednosměrnou letenku asi za 90 USD. Další možností jsou také trajekty nebo rychlejší lodní spojení, které najdete v přístavu ve Fajardu. Dobré lodní spojení má ostrov také s pevninským územím USA, odkud jezdí trajekty i výletní lodě, a to především z Floridy. Ty jezdí také mezi Portorikem a Americkými Panenskými ostrovy, tedy dalším z ostrovních území Spojených států.