Tak trochu zapomenutý karibský ráj láká všechny aktivní cestovatele na zážitky spojené s pěší turistikou a potápěním. Zkrátka nepřijdou ani milovníci koloniální historie. Hledáte-li Karibik, který není zahlcen davy turistů a kde plyne život pomalým tempem, tak je pro vás Svatý Eustach jednou z nejlepších možných destinací.
Souostroví Malé Antily se skládá zejména z ostrovů vulkanického původu. Nejinak je tomu v případě ostrova Svatý Eustach, který do tohoto souostroví patří. Svatý Eustach kdysi náležel do celku Nizozemské Antily, které však zanikly roku 2010. Od té doby je ostrov spolu s ostrovy Saba a Bonaire zvláštním správním obvodem Nizozemského království. Zjednodušeně se těmto ostrovům říká Karibské Nizozemsko. Z geografického pohledu je vůbec nejblíže Guadeloupe, dále Svatý Eustach, Svatý Bartoloměj a Svatý Martin.
Ostrov byl objeven roku 1493 Kryštofem Kolumbem, který jej pojmenoval po křesťanském světci Eustachovi Římském. Na ostrově se vystřídalo mnoho někdejších koloniálních mocností, byli to Španělé, Britové, Francouzi, Dánové a samozřejmě Holanďané, v jejichž rukou ostrov nakonec skončil.
Protože Nizozemci udělali z ostrova bezcelní území, ve velkém se zde pašovalo zboží s cílem vyhnout se obchodním restrikcím. Také díky tomu se ostrovu přezdívalo The Golden Rock, tedy zlatá skála. Zajímavostí je, že toto označení přetrvalo na určitých místech dodnes, můžete si jej přečíst třeba na razítku, které dostanete do pasu. Není se co divit, bylo to období, které ostrovu zajišťovalo pohodlnou prosperitu. Silnici podél zátoky Oranje Bay lemovalo velké množství skladů, které dnes již buď podlehly zubu času nebo jsou zatopeny. Dnes je ekonomika ostrova závislá na skladbě cestovního ruchu, rybolovu a v neposlední řadě je jedním z hlavních zaměstnavatelů na ostrově ropná společnost.
Tvarem ostrov může připomínat tykev, na délku má asi 8 kilometrů a na šířku pouhé 3 kilometry. V okolí dominanty ostrova, vyhaslého vulkánu The Quill na jihovýchodě, padají útesy strmě do moře. Klasické karibské pláže s bílým pískem zde neexistují a celkově je tady pláží vhodných ke koupání méně, podobně jako na nedalekém ostrůvku Saba. Ostrov tvoří sušší porosty, protože zde méně prší, ale najdete tady i kvetoucí rostliny jako oleandr a ibišek.
Proč vyrazit na Svatý Eustach? Hledáte-li plážovou destinaci, pravděpodobně se poohlédnete jinde. Svatý Eustach nabízí hlavně nedotčenou přírodu a bohatý mořský život, který chrání místní národní parky. Ryzí karibský zážitek stranou od turistického ruchu. Tolik vytoužený klid, který vyhledává mnoho cestovatelů z celého světa. Na ostrov se také pořádají jednodenní lodní výlety ze Svatého Martina. Takže pokud trávíte dovolenou právě zde, máte možnost si na Svatém Eustachu odpočinout od tamního ruchu.
Před cestou na Svatý Eustach
Vstupní podmínky
Pokud váš pobyt na ostrově nepřekročí 3 měsíce, pro vstup nepotřebujete jako turisté žádné vízum. Je tak nutný pouze cestovní pas, který platí aspoň půl roku od data vašeho očekávaného návratu do vlasti. Přílet na ostrov je spojen s vyplněním imigračního formuláře, či lépe řečeno příletové imigrační kartičky.
Nevyžaduje se také žádné speciální očkování. Pokud však přilétáte ze zemí Latinské Ameriky nebo subsaharské Afriky, určitě počítejte s nutností proočkování na žlutou zimnici. A to i v případě tranzitu přes tyto země. V takových případech se vyžaduje očkovací průkaz. Cestujete-li z České republiky nebo obecně z Evropy, nic takového samozřejmě není potřeba.
Zvážit můžete očkování proti žloutence A i B, břišnímu tyfu a tetanu, tedy klasické cestovatelské očkování. Obecně lze říci, že na ostrově vám nic takového běžně nehrozí. Pokud budete dodržovat základní hygienické návyky a chovat se zodpovědně, tak očkování potřeba není. Každý cestovatel ale musí zvážit rizika spojená se způsobem trávení dovolené.
Měna a ceny
Oficiální měnou ostrova je dnes americký dolar. Dříve to býval florin, jako měna zaniklých Nizozemských Antil, ale dnes již tomu tak není. Nepochybně je to praktičtější z pohledu cestovního ruchu, který je na ostrově jednou z hlavních složek příjmů zdejší ekonomiky. Americkými dolary lze ostatně platit vlastně na všech ostrovech v Karibiku, takže převzít tuto měnu za vlastní je v oblasti přirozené.
Na ostrově se zvládnete ubytovat do 100 USD, záleží na vašich nárocích. Hledáte-li luxus, připravte se na ceny od 150 USD výše. K výslednému účtu na hotelu se připočítává taxa, která činí 7 %. V případě restauračních zařízení je to 10 až 15 % a je-li součástí účtenky, můžete ji považovat za spropitné.
Zdraví a bezpečnost
Zdravotní rizika na tomto ostrově jsou spojená maximálně s přehnaným vystavením se slunečním paprskům. Proto pamatujete na opalovací krémy a pokrývku hlavy, protože karibské slunce dokáže být opravdu velmi zrádné. Zvlášť při pěší turistice během objevování krás ostrova.
Vezměte si na ostrov také nějaké repelenty, protože se i zde, jako prakticky všude v Karibiku, mohou vyskytovat komáři rodu Aedes, kteří patří mezi přenašeče horečky dengue. Zvolte repelenty, které jsou účinné, to znamená ty, které mají vysoký obsah DEET.
Kriminalita na ostrově je nízká, obyvatelé přátelští. Populace ostrova není početná a nejedná se o natolik turisticky frekventovanou lokalitu, aby se zde stačily projevit typické neduhy s turistickým ruchem spojené. Na Svatý Eustach lze zkrátka vycestovat bez obav.
Jídlo a pití
Turistické oblasti nabízejí klasickou skladbu kuchyní, jako je holandská, italská, francouzská nebo čínská. Restaurací je na ostrově poměrně nemálo, přestože jeho rozloha není velká. Z klasické místní kreolské kuchyně převládá nakládané maso, ústřice, humři či grilované ryby.
Mezi místní často podávané speciality patří třeba carnistoba, což je kozí guláš, dále pan bati, tedy kukuřičná palačinka či kukuřičná kaše funchi. Jako dezert je oblíbený bolo pretu, což je dort pro zvláštní příležitosti.
Zajímavostí je, že na ostrově není alkohol zatížen daní, restaurace a bary však obvykle zavírají již o půlnoci. Pije se zde pivo Greenie, což je v podstatě dobře známý Heineken.
Počasí na Svatém Eustachu
Průměrné běžné denní teploty na ostrově se pohybují okolo 29 stupňů v období, které je pro Karibik hlavní sezónou, tedy v zimních měsících. Tehdy i na Svatý Eustach míří nejvíce turistů. Vyrazit však lze kdykoliv v roce, protože nebezpečí rizika vzniku tropických bouří a hurikánů je zde nízké.
V létě teploty běžně stoupají nad 30 stupňů, může se také vyskytnout větší množství srážek, ale nikdy nepůjde o trvalé deště. Krátké rychlé vydatné přeháňky, přesně jak je v tropických oblastech zvykem. Většinou zde prší ale minimálně, ostrov patří totiž mezi ta sušší místa v Karibiku. Letní měsíce jsou charakteristické spíše než deštěm, hlavně nárůstem vzdušné vlhkosti.
Jak cestovat na Svatý Eustach
Na tento ostrov se nedostanete letecky jiným způsobem než přes nedaleký Svatý Martin, tedy přes tamní letiště princezny Juliany. Z Evropy na něj létá několik leteckých společností na pravidelných linkách, nízkonákladové společnosti i sezónní chartery. Obvyklí dopravci jsou:
- KLM
- TUI Netherlands
- Air France
- Corsair
Z Amsterodamu létají pravidelně zejména dvorní nizozemské aerolinky KLM, ale můžete zkusit také TUI Netherlands, kde mohou být lepší obvyklé ceny. Z Paříže pak můžete letět s Air France (CDG) nebo s Corsairem (Orly).
Nezapomeňte na to, že sezónně se objevují u různých aerolinek akční letenky, které vám umožní navštívit Karibik za zlomkovou cenu standardní nabídky. Jste-li časově flexibilní, neváhejte těchto možností využít. Třeba právě již uvedené KLM mívají na nizozemské ostrovy akce z Berlína, Mnichova nebo Norimberku, tedy z letišť, které máme z ČR relativně v dosahu. Přestup bývá v Amsterodamu, kde lze obvykle využít celodenního stopoveru, což se na nějaký ten výlet vždy může hodit.
Jakmile se dopravíte na Svatého Martina, tak na letiště F. D. Roosevelt Airport na Svatém Eustachu vás přesune lokální dopravce. Pravidelné spoje, a to hned několikrát denně, má Winair. Létá se menšími turbovrtulovými stroji, protože cílové letiště je nevelké a nepřijímá velká dopravní proudová letadla.
Po příjezdu na Svatý Eustach
Dovolená na Svatém Eustachu
Přestože má tento ostrůvek pouhých 21 čtverečních kilometrů, je zde mnoho k vidění. Svou pouť můžete zahájit hned v hlavním městě Oranjestad. Vzhledem k počtu obyvatel na ostrově, kterých je pouze něco přes 3 tisíce, je to pochopitelně spíše městečko než město. Nic to nemění na tom, že jde o centrum tohoto maličkého ostrova. Můžete zde obdivovat původní stavby, ale je tady rovněž soudobá zástavba.
Historickou částí města je Lower Town, což je oblast kolem nábřeží a původního přístavu. Dnes je zde přístav nový a můžete si tady zajít na nejlepší pláž na ostrově. Jsou tady také dobré možnosti potápění. V historické části ale budete hledat historii ostrova a vězte tomu, že o koloniální budovy určitě ochuzeni nebudete. Je tady také protestantský kostel a zbytky židovské synagogy z roku 1739. Kromě toho v samotném centru města najdete pevnost ze 17. století, nesoucí název Fort Oranje. V pevnosti se dochovala také nedílná součást někdejšího obranného systému, tedy kanóny. Protože pevnosti se stavěly na vyvýšených místech, také z této je nádherný výhled, a to zejména na přístav i na samotné město.
Novou zástavbu ve městě najdete v části Upper Town, která je vlastně obchodní a obytnou čtvrtí města. Jsou zde tedy obchůdky, restaurace i většina důležitých služeb zahrnující infrastrukturu města. Soustředí se tady zkrátka veškerý každodenní městský život.
Dominantou ostrova je bezpochyby nečinná sopka The Quill. Její výška je 602 metrů n.m. Stáří kráteru je odhadováno na 200 tisíc let. Na sever od kráteru se nachází vyvřelá hornina a zbytek celého ostrova po svahu dolů pak pokrývají nížiny. Sopečný původ ostrova dal také barvu místním plážím, které jsou z valné většiny tvořeny černými písky. Jedna z nich je také jednou z nejdůležitějších hnízdících pláží hned několika druhů mořských želv a najdete ji v zátoce Zeelandia Bay.
Okolo sopečného kráteru se rozprostírá stejnojmenný národní park, tedy The Quill, na jehož vrchol si můžete udělat túru po značené trase. Upozorňujeme však, že výstup na kráter je poměrně fyzicky náročný, přičemž na některých místech se využívá svázaných lan. Dobrých značených turistických tras je ale v národním parku hned několik, pěší túry jsou ostatně jedním z hlavních důvodů, proč navštívit Svatý Eustach, takže pokud se necítíte právě na tento výšlap, můžete si vybrat jinou trasu.
Jinak je cesta ke kráteru samozřejmě lemována místním tropickým lesem s mnoha endemickými druhy rostlin a živočichů, jako třeba ohrožený druh hada alsophis rufiventris, v angličtině nazývaný red-bellied racer. Opravdu má červené bříško a opravdu je to závodník, protože se vám bude vždy rychle klidit z cesty.
Není náhodou, že Svatý Eustach je také oblíbenou potápěčskou lokalitou, podobně jako nedaleký a ještě menší ostrůvek Saba. V okolí ostrova je totiž Marine Park, podmořský národní park, který chrání místní korálové útesy v jejichž blízkosti se to jen hemží mořským životem. Velice oblíbený je útes Anchor Reef, který se nachází při jihozápadním pobřeží. Kromě úchvatných korálových útvarů, jako jsou vysoké sloupy a vějíře, zde objevíte také mořské želvy. Útes jinak žije rozličnými živočichy, od mořských hub přes pestrobarevné ryby až po humry.
V blízkosti ostrova se nachází také několik vraků lodí, které lákají potápěče k průzkumu. K těm se ale smí pouze s průvodcem, a to zejména z toho důvodu, aby zdejší vraky byly chráněny od nenechavců.
Pokud se vrátíme na pláž, tak jsou zdejší zajímavostí modré korálky ze 17. století, které byly na Svatém Eustachu používány otroky při výměnném obchodu. Mnoho turistů se je právě na plážích snaží najít, ale šance opravdu velká není. Vidět je nicméně můžete v místním muzeu, které mapuje také období předkolumbovské éry. K vidění zde tak jsou artefakty, které souvisejí s životem původních obyvatel ostrova, tedy Karibů.
Vydáte-li se na jih ostrova po hlavní silnici z Oranjestadu, dojedete k pevnosti Fort de Windt. Byla to poměrně malá pevnost, která se datuje do 18. století a dnes už zde najdete pouze její zbytky. Dochovalo se rovněž několik kanónů. Ale ještě více než kvůli pevnosti toto místo stojí za návštěvu pro úžasný výhled na ostrov Svatého Kryštofa. Pokud se podíváte na východní stranu, máte navíc nádherný pohled na útesy Svatého Eustachu, které jsou charakteristické svou bílou barvou, která pod karibským sluncem doslova září.
Doprava na Svatém Eustachu
Ostrov nemá hromadnou dopravu, proto bude potřeba zvolit jiné možnosti pohybu po ostrově. Nabízí se samozřejmě zapůjčení auta, což je asi nejlepší možnost, jak ostrov procestovat. Silnice nejsou natolik strmé, jako na nedaleké Sabě, takže tady řízení není taková dřina. Na ostrově se navíc neztratíte, protože silnic je opravdu jen pár. Pokud se vám však do půjčení auta nechce, lze využít k cestování místních taxíků.