Malý ostrovní stát, který není dosud příliš turistický známý, je vyhledáván právě pro svou poklidnou atmosféru. Hornatý hlavní ostrov, Svatý Vincenc, je úžasným místem pro všechny milovníky turistiky. Okolní ostrůvky, Grenadiny, jsou jednou z nejlepších oblastí pro jachtaře na světě. Zažijete zde absolutní volnost, nádherné korálové útesy a mimo sezónu také božský klid.
Svatý Vincenc a Grenadiny patří mezi návětrné ostrovy souostroví Malé Antily. Největší územní rozlohu má ostrov Svatý Vincenc, který je sopečného původu. Součástí ostrovního státu jsou Grenadiny, které tvoří 32 menších korálových ostrovů, přičemž osídlena je zhruba polovina z nich. Těmi většími ostrovy jsou Bequia, Canouan, Mustique a Union Island.
Jako je typické pro mnoho ostrovů Karibiku, také Svatý Vincenc a Grenadiny byly původně osídleny Kariby, které takto pojmenoval Kryštof Kolumbus (ten ostrovy objevil v roce 1493) a posléze podle nich dostala název také celá oblast Karibiku. Přestože je po nich Karibik pojmenován, tyto kmeny byly v koloniálních dobách pod tvrdým útlakem koloniálních mocností. Původní obyvatelé se museli neustále bránit přesile Evropanů a bohužel často neúspěšně. Končili v otroctví či byla jejich populace zdecimována nemocemi. Karibové na Svatém Vincentu a Grenadinách vydrželi až do 18. století, později na ostrovech žili převážně afričtí otroci či uprchlíci z jiných karibských ostrovů, jako Barbados, Svatá Lucie nebo Grenada. Národnostní skupině potomků původních obyvatel, kteří jsou míšenci otroků a Karibů, se říká Garífuna.
Otroctví bylo na ostrovech zrušeno v roce 1834. Svatý Vincenc a Grenadiny byly převážně v rukou Britů s dočasnou okupací Francií. Od roku 1979 získaly nezávislost v rámci britského společenství a o rok později se staly členem OSN. Ostrovní stát je dnes konstituční monarchií v rámci Commonwealthu.
Svatý Vincenc není masově vyhledávanou turistickou destinací, protože jeho charakter někomu nemusí připomínat typický Karibik s nekonečnými plážemi bělostného písku a spoustou hotelů. Najdete zde spíše hory střídané hlubokými údolími. Jeho drsnější tvář jej tak ochránila před náporem turistů, ale na druhou stranu je právě pro tuto skutečnost také řadou lidí vyhledáván. Díky nižšímu turistickému ruchu je zde totiž panenská neporušená příroda. Pravým opakem jsou Grenadiny, tyto korálové ostrovy mezi Svatým Vincentem a Grenadou jsou naopak vděčným turistickým cílem pro bohaté možnosti šnorchlování a potápění.
Užijte si dovolenou snů v exotickém ráji. Bohatá nabídka zájezdů do Karibiku zde.
Před cestou na Svatý Vincenc a Grenadiny
Vstupní podmínky
Pro vstup do země potřebujete vízum, které vám je ale vystaveno na místě imigračním úředníkem na dobu pobytu. Vystavení víz je spojeno s poplatkem. Při cestě z ČR vám tedy postačí hlavně cestovní pas, který by měl platit aspoň půl roku od data vašeho očekávaného návratu domů. Předložit bude potřeba zpáteční letenku. Může být vyžadováno prokázání dostatečných prostředků pro pobyt na ostrovech, ale v praxi s to příliš nekontroluje.
Aktuální informace si vyžádejte u zastupitelského úřadu, což určitě doporučujeme, protože situace v souvislosti se vstupními podmínkami se může průběžně měnit. Informace poskytuje Vysoká komise pro Svatý Vincenc a Grenadiny se sídlem v Londýně. Vhodné je upozornit na to, že na ostrovech je přísná protidrogová politika, proto je dovoz jakýchkoliv omamných nebo psychotropních látek spojen s vysokými tresty odnětí svobody.
Pro vstup na ostrovy se vyžaduje očkování pouze v případech, že cestujete ze zemí s výskytem žluté zimnice. Tato skutečnost je společná prakticky pro všechny karibské ostrovy. Jinak povinné očkování neexistuje. Je pouze na vás, zda v souvislosti s možnými riziky trávení vaší dovolené zvážíte cestovatelům doporučovanou klasiku na žloutenku A a B, břišní tyfus a tetanus.
Měna a ceny
Oficiální měnou ostrova je východokaribský dolar (East Caribbean Dollar), který je na cenovkách v obchodech značen jako EC$. Ve směnárnách a bankách se pak používá bankovní kód XCD. Dejte si pozor na to, že bankomaty jsou k dispozici v omezené míře, najdete je zejména na větších ostrovech. Vzhledem k tomu, že se stále jedná spíše o rozvojovou turistickou oblast, tak platební karty jsou přijímány hlavně v turisty frekventovaných místech. To platí tedy zejména pro hotely a půjčovny automobilů. V mnoha odlehlejších lokalitách ale nemusíte být úspěšní, stejně jako lze narazit na problémy s českými platebními kartami.
Běžně lze na ostrovech platit také americkými dolary, platí se jimi hlavně ubytování, není problém platit v restauracích, kde se k ceně připočítává také spropitné ve výši 10 % z ceny. To je již součástí účtu, proto není potřeba dávat další. Denní útrata na ostrově se liší dle vaší náročnosti jak na ubytování, tak na stravu. Můžete utratit za den na osobu 50 USD, ale stejně tak 300 USD. Bereme-li tedy v úvahu běžný den bez dalších výdajů na cestování po ostrovech a výlety.
Každopádně doporučujeme mít k dispozici jak americké dolary, tak místní měnu. Obě varianty mohou být někdy výhodnější, jindy zase nikoliv. Ideální je přivézt si z ČR americké dolary a na ostrovech si rozumné množství dle potřeby směnit na místní měnu. Férovější kurz dostanete v bance, takže ji lze doporučit více než směnárnu.
Zdraví a bezpečnost
Zdravotní péče se soustřeďuje zejména v hlavním městě Kingstown. Pokud budete cestovat kdekoliv jinde, je možné, že zdravotní péče nebude právě na nejvyšší úrovni. Každopádně je potřeba uzavřít rozumné cestovní pojištění, což platí pro cesty kamkoliv do zahraničí. Za léčebné úkony se platí hotově na místě.
Na ostrovech se můžete setkat s horečkou dengue, kterou přenášejí komáři. Doporučuje se proto použití repelentu s vysokým obsahem DEET. Komáři mohou být také přenašeči viru zika. Nedoporučujeme koupání ve sladké vodě, která může být zdrojem parazitických organismů, jenž způsobují schistosomózu (dříve známou také jako bilharzióza). Toto onemocnění může mít závažné komplikace i důsledky a sladká voda v tropických oblastech je často parazity kontaminována.
Setkat se můžete s klasickou pouliční kriminalitou, která se pochopitelně soustřeďuje hlavně v turisticky frekventovanějších oblastech. Zejména Grenadiny lákají k průzkumu na jachtě, proto zvolíte-li tuto cestu objevování tajů ostrovů, dejte si také pozor na krádeže ze zakotvených jachet.
Jídlo a pití
Kuchyně na ostrovech je samozřejmě značně ovlivněna kreolskými specialitami, kde nechybí plody moře. Mísí se zde ale také africké vlivy či francouzská kuchyně. Populární je také kuchyně indická, protože na ostrovech žije nemalá indická menšina (něco přes 5 %). Turisticky frekventované lokality pak samozřejmě nabízejí výběr z pochutin z celého světa.
Jako na všech ostrovech Karibiku, také zde vládne alkoholickým nápojům rum. Místní obyvatelé nedají dopustit na Sunset. Ten je pojmenován po západu slunce a zřejmě to není náhoda. Obsah alkoholu je totiž 84,5 %. Prodávají se zde ale také třeba Mount Gay z Barbadosu nebo La Mauny z Martiniku.
Velmi oblíbený je také místní nápoj, který se vyrábí, jak jinak než z rumu. Jmenuje se rum punch a je to v podstatě rum s džusem s přidaným nastrouhaným muškátovým oříškem. Ten na ostrovech běžně roste. Rumem se přitom v nápoji rozhodně nešetří.
Počasí na Svatém Vincentu a Grenadinách
Ostrovy mají hlavní sezónu od prosince do května, kdy zde také tedy míří nejvíce turistů. Na ostrovech je také vyšší riziko výskytu hurikánů a tropických bouří, což ale platí zejména pro období od června do listopadu, tedy období dešťů. Průměrná denní teplota na ostrovech v sezónu, kdy je období sucha, je okolo 27 stupňů, přičemž stálé klimatické podmínky bez výraznějších výkyvů jsou pro tropickou oblast typické.
Výjimkou je zmíněné deštivější období, kdy mohou přijít bouře, což je ale opět typický charakter tropického klimatu, které je horké a vlhké. Také pokud ale vyrazíte na ostrovy mimo hlavní sezónu, kdy jsou častější dešťové přeháňky, nečeká vás nic dramatického. Deště sice bývají formou silných průtrží, ale netrvají dlouho. Na srážky nejbohatší je červenec.
Hlavní ostrov Svatý Vincenc má vrcholky téměř pravidelně schované v oblacích, které zde vznikají působením chladných jihozápadních větrů z Atlantiku. Na srážky je tak bohatší zejména vnitrozemí ostrova s deštným pralesem, které se nachází ve vyšších nadmořských výškách.
Grenadiny, jakožto menší plošší skalnaté ostrůvky rozeseté na volném moři, mají oproti Svatému Vincentu i v období dešťů výrazně sušší klima. Je to dáno tím, že malý ostrov tak dobře nezadržuje vláhu. Roste zde proto zejména suchá nenáročná vegetace.
Jak cestovat na Svatý Vincenc a Grenadiny
S cestováním na ostrovy Svatý Vincenc a Grenadiny je to trochu komplikovanější. Je tomu tak proto, jelikož na ostrovy nelétá přímo nic z Evropy. Je potřeba letět s přestupem a často ne s jedním přestupem. Ten je také obvykle v USA. Letět můžete třeba s Air France (Paříž), British Airways (Londýn) a další část cesty z USA zpravidla absolvovat s American Airlines nebo United Airlines. Obvykle jsou přestupy v Miami (American) nebo v New Jersey (United), ale přestupních stanic je více. Ze severoamerického kontinentu létá také běžně Air Canada. Můžete ale využít rovněž spojů některých nízkonákladových společností, jako je třeba Sunwing Airlines.
Žádná letecká společnost ze severoamerického kontinentu vás ovšem nedostane přímo na Svatý Vincenc a Grenadiny, ale pouze na některý z okolních ostrovů. Často se jedná o přestupy přes Trinidad a Tobago nebo Barbados, ale také další okolní ostrovy. Teprve odtud vás lokální dopravce, který operuje oblast Karibiku, dopraví do cílové destinace. Obvykle půjde o společnosti:
- Caribbean Airlines
- LIAT
- SVG Air
Nemusíte letět pouze na Svatý Vincenc, ale také na některé z okolních ostrovů Grenadin, konkrétně na Bequii, Canouan nebo Union Island. Na ostrov Svatý Vincenc se původně létalo na E.T. Joshua Airport poblíž hlavního města Kingstown, které ale v roce 2017 nahradilo nové moderní letiště Argyle International Airport. Lze očekávat, že otevření tohoto letiště přinese nové možnosti spojení a v budoucnu snad i přímé lety z Evropy.
Jedinečná dovolená snů v karibském ráji. Atraktivní nabídka zájezdů do exotiky zde.
Po příjezdu na Svatý Vincenc a Grenadiny
Dovolená na Svatém Vincentu a Grenadinách
Kingstown, hlavní město ostrovního státu na hlavním ostrově Svatý Vincenc, je tím prvním, kde se po příletu obvykle ocitnete. Proto není důvod nezačít s cestováním právě na tomto místě. Jedná se o přístavní město, které sice nepůsobí dojmem obrovské metropole, ale docela to v něm žije. Nad Kingstownem se tyčí Fort Charlotte, pevnost ze 17. století. Ve městě stojí na návštěvu také botanická zahrada a určitě se vydejte na místní trhy, když už ne nakupovat, tak hlavně nasát zdejší atmosféru.
Na severovýchod od hlavního města najdete nejúrodnější oblast na ostrově. Jmenuje se příznačně, Mesopotamia Valley. Pěstují se zde banány a kokosové ořechy, které spolu s turistickým ruchem mají hlavní podíl na ekonomice ostrova.
Ostrov Svatý Vincenc nabízí mnoho příležitostí pro milovníky klasické turistiky. Určitě vám doporučíme Vermont Nature Trail, tedy jak název napovídá, přírodní stezka, která vede v délce 3 kilometrů tropickým deštným pralesem a místními lesními plantážemi. Protože je ostrov hodně zelený, můžete obdivovat zdejší pestrobarevné rostliny a neméně barevné živočichy, zejména z ptačí říše. Samozřejmě máme na mysli hlavně papoušky, protože na Svatém Vincentu o ně není nouze. Narazit tady můžete na naprostou raritu, amazoňana ohnivého, který žije pouze na tomto ostrově.
Další příležitost pro absolvování trochu té pravé turistiky, je sopka La Soufrière. Jedná se o aktivní stratovulkán s vrcholem ve výšce 1234 metrů n.m. Jde o nejvyšší bod celého ostrovního státu. Když vystoupáte na vrchol, v kráteru spatříte jezero. Zajímavá je jak okolní příroda, tak výhledy.
Jestliže je Svatý Vincenc rájem pro trekaře a milovníky outdoorových aktivit, tak okolní Grenadiny vyzývají k plavbám na jachtě. Můžete tak prozkoumávat korálové ostrůvky, ke kterým se jinak než lodí nedostanete. Grenadiny jsou mnohem rušnější než samotný Svatý Vincenc, ale mimo sezónu i zde najdete klidný Karibik prakticky bez turistů. Největším ostrovem je Bequia, která má přesto pouhých 18 čtverečních kilometrů. Nabízí pravé karibské pláže s bílým pískem. Na Svatém Vincentu takové nenajdete, pláže mají písek spíše tmavý, což je dáno vulkanickým původem ostrova. Bequia vám ale umožní si jich užít dosyta, stejně jako potápění a šnorchlování přímo z paluby jachty.
Grenadiny nabízejí spoustu neobydlených ostrůvků, mezi které patří Tobago Cays. Je to skupina pěti ostrovů, kolem kterých je mořský park Tobago Cays Marine Park. Asi nemusíme dodávat, že v nádherných lagunách zde objevíte ještě úchvatnější podmořský život. Pro filmové fanoušky může být zajímavostí, že se zde natáčely některé ze scén do filmů Piráti z Karibiku.
Doprava na Svatém Vincentu a Grenadinách
Velmi oblíbené je půjčení jachty, a to zejména pro průzkum korálových ostrůvků tvořících Grenadiny. Na řadu malých ostrovů Grenadin se totiž jinak, než po moři nedostanete. Jachtu můžete kotvit buď v Marínách, kde se ceny pohybují kolem 60 USD za loď a den kotvení, nebo využít přírodní kotviště. Ta jsou samozřejmě zdarma a je jich v oblasti dostatek, takže můžete nemálo ušetřit.
Loď je důležitá také pro spojení mezi Grenadinami a Svatým Vincentem. Z Port Elizabeth na ostrově Bequia, tedy největším ostrově Grenadin, jezdí několikrát za den trajekt do hlavního města Kingstown na Svatém Vincentu. Spojení trajektem je také na ostrovy Mayreau a Union Island.
Pro samotný pohyb na ostrově Svatý Vincenc je možné použít hromadné dopravy. Tedy aspoň její místní typické formy, tedy minivanů bez pevného jízdního řádu. Počítejte s tím, že řidiči to někdy berou opravdu s velkým nadhledem a řítí se úzkými cestami bez svodidel v horských oblastech ostrova závratnou rychlostí. Minivany jsou také často přeplněné.
Pokud tedy nemáte tak dobrodružnou povahu a raději si chcete vzít řízení pevně do vlastních rukou, některé z vás může odradit, že se na ostrově jezdí vlevo. Proto se určitě vyplatí zvolit vůz s automatickou převodovkou, ale to je již na zvážení každého cestovatele a jeho schopností. Potřebovat budete náš evropský řidičský průkaz a také ten mezinárodní, který je potřeba si nechat vystavit doma v ČR. Potřebujete ale také místní řidičský průkaz, který vám vystaví, samozřejmě za poplatek, buď už přímo na letišti nebo na policejní stanici na Bay Street v Kingstownu, tedy v hlavním městě. Auto půjčíte pouze na ostrově Svatý Vincenc, na Grenadinách autopůjčovny nejsou.
Při cestě autem dávejte pozor na již zmíněné úzké silnice bez svodidel, přičemž značení je občas chaotické. Buďte obezřetní především v noci. Vzhledem k charakteru krajiny ostrova Svatý Vincenc jsou cesty klikaté s častým prudkým stoupáním či klesáním.