Tak trochu zvláštní název, tak trochu méně známá karibská lokalita. Zejména pak v Evropě. Několik ostrovů se stovky kilometrů korálových útesů kolem členitého pobřeží však řadí toto místo k těm nejlepším potápěčským destinacím na světě. To se snoubí s mnoha kilometry nádherných karibských pláží s jemným bílým pískem, které si oblíbili zejména turisté z nedalekých Spojených států. Přijeďte objevit tento v Evropě neznámý ráj i vy.
Souostroví lze rozdělit na jednu skupinu ostrovů Turks a druhou skupinu Caicos. Přestože Caicos jsou v názvu země až na druhém místě, tak zaujímají drtivě největší plochu souostroví. Patří sem (postupně od západu) West Caicos, Providenciales, North Caicos, Middle Caicos, East Caicos a South Caicos. O 35 kilometrů dále východně přes mořskou úžinu je teprve dvojice hlavních ostrovů Turks. Těmi jsou Grand Turk a Salt Cay. Na ostrově Grand Turk je hlavní město celého území, Cockburn Town. Kolem hlavních ostrovů je celá řada menších, často neobydlených ostrůvků. Blízko je Dominikánská republika, Kuba a Bahamy. Daleko to tedy není ani do Miami.
Na ostrovech, které jsou zámořským územím Velké Británie, dnes žije přes 30 tisíc lidí, přičemž drtivá většina, na 24 tisíc, žije na ostrově Providenciales. Ten je soudobým turistickým centrem. Turismus spolu s finančnictvím jsou hlavními příjmy souostroví, přičemž je zastoupen také potravinářský průmysl, tedy rybolov a zpracování ryb a historicky okrajově přetrvala těžba a zpracování soli.
Původními obyvateli ostrova byli lidé kmenů Taino a Lucayan. Poté, co byly ostrovy objeveny roku 1492 Kryštofem Kolumbem, tyto původní civilizace se vytratily spolu s tím, jak první Evropané začali ostrovy osidlovat. Rozvinul se zde zmíněný sběr soli, která byla v té době ceněným artiklem zejména pro schopnost uchovávat potraviny. Mnoho námořních výprav, které se za tímto účelem na ostrovy vydalo, však ztroskotalo v mělčinách a na útesech okolo ostrovů. Jejich členité pobřeží totiž v té době bylo velice zrádné z pohledu námořní navigace a v okolí ostrovů je tak údajně na 1000 vraků lodí.
První reálně dochované záznamy o Evropanech na ostrovech se datují do roku 1512. Od 16. do 18. století patřily ostrovy různým koloniálním mocnostem. Původně je vlastnili Španělé, posléze Francouzi, a nakonec připadly Angličanům. Žádná z těchto mocností však nikdy reálně ostrovy nekolonizovala. V důsledku toho se několikrát staly útočištěm pirátů. Prvními skutečnými osadníky ostrovů tak byli až bermudští sběrači soli v druhé polovině 17. století.
Britské kolonie v Karibiku se staly oblíbeným cílem také prvních amerických osadníků se sympatiemi k Velké Británii, kteří zde odcházeli poté, co Spojené státy získaly v roce 1783 nezávislost. Ti na ostrovech Caicos zavedli pěstování bavlny. Ostrovy Turks a Caicos jsou samostatnou britskou kolonií od roku 1848, předtím byly přičleněny k Bahamským ostrovům.
Na ostrovech je hlavní sezóna především od poloviny prosince do poloviny dubna a jedná se o celkem drahou karibskou destinaci. Proto se nabízí navštívit ostrovy trochu mimo sezónu, ale nedoporučujeme část roku od června do října, kde je zde přece jen vyšší riziko hurikánů. Ostrovy patří k těm oblastem, kde toto nebezpečí hrozí v rámci Karibiku zkrátka o něco více.
Před cestou na Turks a Caicos
Vstupní podmínky
Pro vstup na ostrovy nepotřebujete víza, takže vám postačí cestovní pas. Ten by měl platit aspoň půl roku od data, kdy očekáváte návrat domů. Celní předpisy jsou typické čili pro vlastní potřebu lze bez cla provézt 1 litr tvrdého alkoholu a karton cigaret. Pokud byste chtěli z ostrovů odvážet přírodniny, typicky mušle, tak se toho vyvarujte, protože je to zakázáno. Museli byste mít speciální povolení, které běžný turista nezíská.
Očkování není při vstupu do země povinné, můžete pouze zvážit cestovatelské očkování, kterým je hepatitida A i B, břišní tyfus a tetanus. Od věci není ani očkování proti nákaze meningokokem. Na druhou stranu, každý cestovatel musí sám zvážit, jaká jsou možná rizika jeho pobytu v zemi.
Měna a ceny
Přestože ostrovy paří k Velké Británii, tak se zde platí americkými dolary. To má jistě svou praktickou stránku věci, s ohledem na blízkost USA. Americké dolary také upotřebíte kdekoliv v Karibiku, takže to je další faktor, který je pro tuto oblast typický. Velké ostrovy Turks a Caicos, tedy hlavní turistické lokality, umožňují platby kartami a výběry z bankomatů, menší ostrůvky jsou na tom pochopitelně hůře a infrastruktura tohoto typu zde může i zcela chybět.
K cenám za hotelové služby se připočítává taxa 10 %, která vám tak navýší výsledný účet. V restauraci je taxa rovněž 10 %, ale kromě toho se zde připočítává ještě daň za služby, tzv. service charge, která činí 15 %. Ta je buď součástí účtu, nebo se očekává spropitné v této výši.
Ostrovy jsou celkově dražší destinací, takže u základního skromného ubytování počítejte se 100 USD za osobu a noc. Takový slušný standard pak je kolem 150 USD. Čím více vaše nároky stoupají, tím bude vaše dovolená pochopitelně nákladnější a není problém dostat se na násobky uvedené částky. Luxusnější ubytování počítejte od 250 USD nahoru.
Vzhledem k vyšším cenám počítejte také s vyššími výdaji na stravování. V restauraci dáte za hlavní jídlo od 25 USD a více, opět v závislosti na vašich nárocích. Pokud budete chtít ušetřit a využijete fastfood, kterých je na ostrovech dostatek, počítejte s cenami kolem 15 USD.
Zdraví a bezpečnost
Mezi zdravotní rizika zde patří komáři, kteří mohou přenášet například horečku dengue. Přenášejí ji komáři rodu Aedes a proto se doporučuje používat repelenty. Účinkují ty s vysokým obsahem DEET. S tímto nebezpečím se setkáte po celém Karibiku. Dnes je aktuální také virus zika. Repelenty vás zde mohou ochránit také před dalším obtěžujícím hmyzem, kterým jsou sandfly, tzv. písečné mouchy. Patří rovněž mezi savý hmyz a setkáte se s nimi zejména na plážích.
Kriminalita je na ostrovech nízká. Oblast lze označit za bezpečnou turistickou destinaci, kde vám nehrozí nic moc jiného než drobné krádeže. Takže fenomén, se kterým se můžete setkat kdekoliv. Stačí být obezřetný ke svým věcem a dávat si pozor hlavně na frekventovanějších místech s vyšší koncentrací turistů.
Jídlo a pití
Na ostrovech se ve velkém konzumují plody moře. Ostatně rybolov a navázaný zpracovatelský potravinářský průmysl, jsou jednou z důležitých složek ekonomiky ostrovů. Plody moře a ryby tak na talíři převládají mnohem více, než je to často obvyklé jinde v Karibiku. Oblíbené jsou smažené ryby na všechny způsoby, příloha bývá rýže a hrášek.
Oblíbenou delikatesou jsou humří ocásky v máslové omáčce s citrónem a česnekem. Velmi dobrý je také kanic na grilu s citrónem, tedy snapper, jako příloha je rýže a cherry rajčátka. Hodně se v místní kuchyni kromě ryb objevují také mušle, takže můžete vyzkoušet třeba pochoutku zvanou conch ceviche, kde jsou delikátní masové kousíčky z mušlí v salátu spolu s paprikou, rajčaty, cibulí a citrusovými plody.
Místní ale ve velkém konzumují také kuřecí maso, které je často hodně kořeněné, což je ostatně pro mnoho oblastí s karibskou kuchyní typické. A typické jsou také třeba smažené banány na mnoho způsobů.
Pokud budete chtít dobrý oběd zapít, tak můžete zkusit zdejší lokální pivo, kterým je Turk’s Head Amber. V Karibiku je nepostradatelný samozřejmě rum vyráběný z cukrové třtiny. Tady je oblíbenou značkou Bambarra. Rum je také základem pro mnohé drinky a koktejly ve zdejších barech.
Počasí na Turks a Caicos
Teploměr vám na ostrovech nejčastěji ve dne ukáže teplotu kolem 28 stupňů. Platí to pro hlavní sezónu, tedy zimní měsíce a část jara, typicky prosinec až duben. V létě denní teploty šplhají ke 32 stupňům a je také více vlhko. Období od června do října je spojeno s vyšším rizikem výskytu tropických bouří nebo hurikánů.
V létě a na podzim také může zapršet, ale jde o krátké vydatné srážky, které jsou v oblastech s tropickým klimatem obvyklým jevem. Má to své výhody, protože se pocitově zchladíte při vysokých letních teplotách, a přitom neproprší celé dny.
Jak cestovat na Turks a Caicos
Na ostrovech je několik mezinárodních letišť. Je to zejména Providenciales International Airport na stejnojmenném ostrově a dále pak JAGS McCartney International Airport na ostrově Grand Turk. Na ostrovy se nedostanete z Evropy přímým letem, vždy tam bude přestup. Z Prahy pak budou přestupy dva. Při letu z našeho hlavního města se pak zkuste zaměřit především na společnosti:
- British Airways
- American Airlines
Zpáteční letenky u nich stojí od zhruba 19 tisíc korun, v tomto případě uvádíme jako příklad let na letiště na ostrově Providenciales. British Airways létá s přestupem na Heathrow v Londýně a následně v Miami. V některých případech je zpáteční let do Prahy pouze s jedním mezipřistáním, a to v londýnském Gatwicku.
Druhou možností jsou American Airlines, které některé lety mají v kooperaci s British Airways, a to na úseku Praha – Londýn (Heathrow). Dále pak pokračuje stroj American Airlines přes Miami. Další trasu, tentokrát již celou ve vlastní režii, pak mají American Airlines přes Philadelphii, Miami nebo Severní Karolínu, vždy jsou však opět mezipřistání ve dvou z jmenovaných letišť.
Výše uvedená cena je cena obvyklá bez slev. Pokud však máte možnost čekat na akční letenky, je určitě možno pořídit dopravu na ostrovy levněji. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že na Turks a Caicos nejsou obecně letenky nejlevnější.
Po příjezdu na Turks a Caicos
Dovolená na Turks a Caicos
Celé souostroví je poměrně rozsáhlé, ale velká část ostrovů ne neobydlená. Hovoří se zhruba o 80 % ze všech ostrovů. Jsou zde však samozřejmě některé ostrovy, kde se soustřeďuje většina turistického ruchu a je tady toho nejvíce k vidění. Na ta nejzajímavější místa se zaměříme a nabídneme vám možnost naplánovat si tak vaši dovolenou co nejlépe.
Ostrovy Turks a Caicos nabízejí potápění, pláže, sportovní vyžití i přírodu nebo historii. Každý z ostrovů je něčím charakteristický a vyrazit na průzkum lze i na okolní menší ostrůvky, které jsou často potápěčskými ráji, přírodními ekosystémy s endemickými druhy živočichů či luxusními sídly.
Ostrov Providenciales
Tento ostrov není sice největším ze souostroví, ale právě přes něj míří do země většina zahraničních turistů. Je tak logické začít právě tady. Místní jeho poněkud zdlouhavý název k vyslovení zkracují na přijatelnější „Provo“. Právě přítomnost letiště a hlavní vstupní brána na ostrovy zapříčinily, že se tento ostrov z pohledu turistického ruchu rozvinul zdaleka nejvíce.
Na ostrově se nachází velké množství nádherných karibských pláží, což bezesporu láká k návštěvě množství turistů, hledající Karibik jako z katalogu. Jedna z nich v zátoce Grace Bay je údajně také jednou z nejkrásnějších pláží v celém Karibiku. Samozřejmě tady najdete ten nejjemnější bílý karibský písek, který je tolik žádaný. Nedaleko odsud je také mořský park, což je další z důvodů, proč tento ostrov přitahuje cestovatele z celého světa.
Princess Alexandra Marine Park vám totiž představí bohatý mořský život, který můžete spatřit jen na několika málo místech na světě. Místní rozeklané pobřeží a útesy, propojené mnoha lagunami, obklopují nádherné korálové útesy. Po pobřeží můžete pokračovat až k mysu Northwest Point, který nabízí vynikající potápěčskou lokalitu, jednu z nejlepších na ostrově.
Vzhledem k tomu, že je Providenciales zejména turistickou lokalitou, je tu také velké množství hotelových resortů. Kolem zátoky Sapodilla Bay je rovněž množství luxusních vil. Říká se, že je to tady taková Florida v Karibiku. Od místních hotelů se běžně pořádají výlety na okolní menší ostrůvky. I na těch můžete nalézt luxus, například na ostrůvku Parrot Cay, kde dříve pobývala pirátka Anne Bonny s milencem Jackem Rackhamem, je dnes letovisko oplývající luxusem. Hledáte trochu nevšední přírody? Vydejte se za leguány na Little Water Cay!
Ostrov Grand Turk
Dalším důležitým ostrovem a zastávkou, kterou byste neměli při své cestě minout, je Grand Turk. Právě na tomto ostrově se totiž nachází hlavní město celého souostroví, Cockburn Town. Právě díky hlavnímu městu je druhým nejlidnatějším ostrovem, i když s velkým odstupem od ostrova Providenciales.
Středem historického centra města s barevnými koloniálními domky je malé náměstí, kolem kterého najdete rozmístěná stará děla. Ve středu náměstí je Kolumbův sloup na počest objevitele ostrova, Kryštofa Kolumba. Staré koloniální budovy jsou sídlem vládních úřadů a dobová budova Guinep House je dnes sídlo pro národní muzeum. Největším lákadlem muzea je bezpochyby jedna z lodí Kryštofa Kolumba. Přesněji její vrak, který byl objeven na útesu Molasses Reef a je jedním z nejstarších vraků v Karibiku, které kdy byly objeveny. Vystaveny jsou zde samozřejmě předměty z lodi.
V blízkosti hlavního města jsou pláže White Sands a Waterloo, který vám opět připomenou Karibik z katalogu cestovní kanceláře. Zdejší pobřežní vody pak lákají surfaře a neméně oblíbený je tady windsurfing.
V centrální části ostrova se nachází několik solných jezer, které zde připomínají doby masivní těžby „bílého zlata“. Kromě zchátralých budov a větrných mlýnů se zde pohybuje také mnoho divokých oslů a koní. Tato zvířata měla důležitou úlohu při pracích na solných pláních a dnes zde již několikeré generace jejich potomků volně pobíhají.
Také na tomto ostrově najdete potápěčské lokality a oblíbený je odsud výlet na nedaleký malý ostrůvek Gibb’s Cay, který je jedním z mnoha neobydlených. Zázemí zde tedy nečekejte, ale pod vodou můžete spatřit rejnoky a budete-li mít štěstí, tak okolo ostrova migrují keporkaci.
Ostrov Middle Caicos
Při našem putování po ostrovech nelze nezmínit největší z nich, tedy Middle Caicos. Jak název napovídá, nachází se zhruba ve středu ostrovů Caicos a přestože je největší, je nejméně osídlen a nejméně zasažen turistikou. Obyvatel zde nežije ani tři stovky a živí se hlavně rybolovem. Soustřeďují se ve vesničkách Barnbarra, Conch Bar a Lorimers a jsou velmi přátelští.
Právě proto je ostrov vyhledávaným místem pro všechny milovníky přírody, kteří zde mohou navštívit třeba přírodní rezervaci Vine Point and Ocean Hole. Na souši lze spatřit mnoho druhů ptáků, na plážích se vyskytují mořské želvy. Pod vodou je rozmanitý život, který nabídne pozorování třeba i žraloků. Pokud vás zajímá, co se v parku skrývá pod názvem „Ocean Hole“, tak je to zatopená jeskyně a vytváří dojem díry do vodní hladiny, v podstatě vodní propasti.
V okolí zmiňované osady Lorimers se můžete vydat na průzkum také na kole. Místní terén je pro cykloturistiku ideální a jízdu můžete spojit se zastávkou na některé z mnoha pláží. Ostrov nabízí ostatně celou řadu nádherných pláží, za kterými jsou sladkovodní jezera s hustými piniovými lesy.
U Conch Bar zase najdete vápencové útvary a jeskyně. Do jeskyní se lze vydat jen s průvodcem a kromě toho, že tady můžete obdivovat krápníkové útvary, stalaktity a stalagmity, tak vás jistě zaujme také místní populace netopýrů. Nemusíte se obávat, jsou neškodní.
Ostrov North Caicos
Další z ostrovů souostroví Caicos vyniká od svých okolních bratříčků zejména vysokým podílem zeleně. Tomu vděčí četnějším dešťovým srážkám a také úrodnější půdě, která zadržuje dostatek vláhy. Je zde množství bažin a původních porostů mangrovníků, které patří mezi typické karibské porosty, leč na mnoha místech v Karibiku se již vlivem lidské činnosti bohužel vytratily.
Doporučujeme návštěvu ptačí rezervace Flamingo Pond, kde, jak název napovídá, nenajdete pouze druhou největší populaci plameňáků v karibské oblasti, ale nádherní růžově zbarvení ptáci zde žijí spolu s mnoha dalšími druhy vodního ptactva. Chcete-li spatřit majestátní ohrožené mořské orly, tak navštivte rezervaci Three Mary’s Cays Sanctuary. Původní druhy leguánů žijící pouze zde, najdete na nedalekém neobydleném ostrůvku East Bay Cay.
Ostrovy West Caicos, South Caicos a Salt Cay
Jednou z posledních zastávek při naší cestě budou ostrovy West Caicos a South Caicos, které jsou oba především výbornými lokalitami pro potápěče. Na prvním z jmenovaných ostrovů je to třeba útes Molasses Reef. U druhého ostrova je to v podstatě celé pobřeží ve východní části, které je celé tvořeno korálovým útesem.
Poslední zastávkou pak je ostrůvek Salt Cay, který byl hlavním centrem těžby soli v oblasti, jak ostatně výmluvně napovídá již jeho název. Desetiletí těžby soli je tady patrné na každém kroku, vše ve stylu bermudské architektury, protože právě Bermuďané zde byli prvními osadníky, kteří sběr a těžbu soli provozovali a profitovali z ní.
Doprava na Turks a Caicos
Přestože je toto území u pobřeží Spojených států a platí se tady americkými dolary, tak se jezdí vlevo. Vzhledem k vlastnictví Velkou Británií to není neočekávatelné, ale zase je to vcelku zajímavý kontrast. Pro pohyb na ostrově si můžete půjčit auto, motorku a pokud chcete spojit dopravu po ostrově i s nějakými těmi sportovními výkony, tak třeba i kolo. Vzhledem k pravostrannému řízení v autě si dovedeme představit, že mnoho cestovatelů zvolí právě některý jednostopý dopravní prostředek, kdy je vše přece jen pro našince o něco jednodušší. Silnice jsou zde navíc v dobrém stavu, takže také řízení skútru se dá považovat za bezpečné.
Samozřejmě se můžete dopravovat také taxíky, které mají svá stanoviště hlavně v okolí letišť a přístavů. Na ostrovech neexistuje hromadná doprava, takže tento mnohdy velice levný způsob přepravy zde použít nelze. Na druhou stranu, chcete-li ušetřit, můžete místo klasických taxíků použít minivany, kterým se zde říká jitneys. Na cestě je potřeba se dopředu domluvit s řidičem, a také na ceně. Jsou velice levné, ale může se snadno stát, že po turistovi bude řidič chtít více než obvykle požaduje od ostrovanů.
V přístavu můžete využít také místních jachet a dalších menších lodí, a to zejména proto, že jde o souostroví, takže tak můžete pohodlně procestovat i okolní místa, než je ostrov, na kterém jste právě ubytovaní. Je zde řada provozovatelů, kteří výlety nabízejí, ale můžete zkusit i některé z místních obyvatel, kteří výlety běžně nejezdí, a domluvit se na lepší ceně. Vše je jen o vašich komunikačních schopnostech.
Obě letiště na ostrovech Providenciales a Grand Turk mají dobré spojení s okolními ostrovy, jako je Jamajka nebo Dominikánská republika. Dobré spojení je také do USA, hlavně směrem na Miami a New York. Pokud budete ostrov opouštět v rámci výletu do jiné země, počítejte s odletovou taxou, která činí 15 USD.